A magyar jégkorong egyik legismertebb neve ma is, pedig már nem aktív. A D-csoport közeléből jutott el az A-csoportig a válogatottal, pályája a hazai hoki felfutásával esett egybe. Kangyal Balázs a divízió 1-es vb alkalmából múltról és jelenről beszélt.
Az első világbajnokságokról
„A válogatott keretbe 1987-ben kerültem be először. Akkoriban még nem is rendeztek minden évben vébét, a következő 1989-ben volt, Ausztráliában, ez talán elmond valamit a szintről, ahol akkor tartott a magyar hoki.
1990-ben még rosszabb volt a helyzet, a C-csoportban lettünk hetedikek. Az akkori hokiban leginkább az egyéni képességek számítottak. Taktikailag rendesen elmaradtunk a többiektől, az ún. „jó kis spílerek” határozták meg, hogy milyen egy csapat.
Akkor kezdődött a sportág alulról építése, Sárközy doktor minden pénzt az utánpótláshoz irányított, mert jött fel az új generáció. A felnőttekkel gyakorlatilag nem foglalkozott senki, mást ne mondjak, én úgy játszottam már a válogatottban, hogy mellette még dolgoztam.
Viszont pont a 90-es világbajnokság előtt már szerveztek edzőtábort, a BS-ben készültünk, ez volt az első komolyabb felkészülésem. Jól kis is nyiffantunk: addig egész szezonban volt vagy 20 meccsünk, ekkor meg két hét alatt játszottunk hét edzőmeccset. Örültünk, hogy hű, de profi felkészülés, aztán mire kezdődött a vb, kipukkantunk, mint a lufi.”
A „hőskor” feltételrendszeréről
„1988-ban Kanadába mentünk ifi-táborba, családoknál laktunk. Az én családomban a férj műkorcsolya-javítással foglalkozott. Amikor meglátta a korcsolyámat, azt mondta, ilyennel nem is lehet korcsolyázni. Fogta, hogy megjavítja. Végül egész éjjel dolgozott. Mindent ki kellett cserélnie, nemcsak a pengét élezte: átvarrta a külsejét, kivette a belsejét, új bőrt rakott bele, gyakorlatilag csinált egy új korcsolyát. Mert amilyen eredetileg volt, olyannal náluk már tizenöt éve nem korcsolyázik senki.
Lestük, hogy kivel lehetne a külföldi srácok közül elcserélni az ütőinket. Ma meg már névre szóló ütője van az ifi játékosnak is. Ha a cipőfűzőmön csomó volt, úgy hordtam, amíg el nem szakadt, ma a fiatalok reklamálnak, hogy miért nincs vakszos cipőfűzőjük.
Akkoriban az A-csoportban szereplésről úgy álmodtunk, ahogy egy lottó ötösről álmodik az ember. Hogy hú, milyen csoda lenne, de hát tudjuk… Saját magamon mosolyogtam, ha néha ilyeneken kaptam magam.”
A külföldi edzőkről
„A 90-es évek második feléig vegetáltunk a C-csoportban, aztán elindult felfelé a hoki. Nagy differenciát jelentettek az első minőségi külföldi edzők, Spisak, Jasko, aztán persze Cortina. Ők adták meg az első nagy lökéseket a váltás felé.
Az első pillanattól az utolsóig mindenre odafigyeltek és megtanítottak minket is odafigyelni. Addig bementünk a jégre, edzettünk, ledobtuk a cuccot és hazamentünk. Tőlük megtanultuk, mi az: odafigyelni a táplálkozásra, de még az öltözködésre is.
Megtanultuk, mi a fontos és mi nem az. Marha büszkék voltunk, hogy fekve kinyomtunk az edzőteremben 120-150 kilót. Kiderült, hogy pont erre speciel semmi szükség. Ellenben 200-220 kilóval guggolni, arra van. Specifikusabbá vált a felkészülés, profibb lett minden. És akkor még a mentalitásukról nem is beszéltem.”
Az új idők sikereiről
„Az elején mindenki lenézett minket. Tényleg mindenki. A norvégok, a szlovákok, bárki, akivel találkoztunk. A respekt-teremtés a mai napig tart, de döntően Szapporó változtatta meg a helyzetet.
Hirtelen mindenki tudott rólunk. Amerikában egy campen egy svájci játékos jött oda, hogy ott volt az oroszok elleni edzőmeccsünkön az A-csoportos vb előtt. Valószínűleg Kovalcsukot ment megnézni, nem Kangyal Balázst, de akkor is tudta, mi az a magyar válogatott. Mutogattak ránk külföldi szereplésekkor. Itthon is azóta ismernek meg, tegnap egy áruházban az egyik polcnál megállított valaki, hogy tudja, ki vagyok, szurkol a fiúknak hét végén. Arrébb mentem egy másik polchoz, ott is odajött másvalaki.
Szapporónak ez a hozadéka. Sikersport lett a hoki és talán egyre több gyerek kezd el jégkorongozni.
A mai fiatal hokisok másba születtek bele, de hogy mire viszik, az éppúgy csakis rajtuk múlik, ahogy a mi pályánk is rajtunk múlt. Én addig jutottam, ameddig eljuthattam, lehetett tudni, hogy nem fogok 100 meccset játszani az NHL-ben. Nekem még disszidálnom kellett volna 88-ban, amikor Kanadában néhányunkat győzködtek az ottani edzők, hogy maradjunk ott.
A mai srácoknak kézzelfogható közelségben van egy draft, olyan közegben játszhatnak, ami bárit lehetővé tesz. Ha akarják. Ha nem feszegetik a határaikat, akkor maradnak, ahol vannak. Én hiába feszegettem volna a saját határaimat, nekem ennyi adatott: játszhattam az EBEL-ben meg az A-csoportban.”
A mostani esélyekről
„A maximumot várom. Azt, hogy az első pillanattól az utolsóig éles meccseket játsszanak a fiúk, mindent tegyenek ki a jégre, aztán hogy az mire lesz elég, majd elválik.
A stabil A-csoporttól még messze vagyunk, a körülmények egyszerűen nem tartanak ott. De az alapját egy későbbi A-csoportos tagságnak az adja meg, hogy a maiak hatására hányan kezdenek el hokizni.
A motiváción múlik minden. Ha az apuka jobban akarja, hogy hokis legyen a gyerek, mint maga a kissrác, akkor hiába vesz neki névre szóló botot vagy akármit. De ha megszereti, pár év múlva eggyel több Sofron mehet ki akár Amerikába vagy eggyel több Bartalis jön haza a válogatotthoz Svédországból.”
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.