Az Európa Liga nyolcaddöntőinek visszavágóit nem a BL árnyékában játsszák, erről a két manchesteri klub gondoskodik. A United és a City szereplésére amúgy is sokan odafigyelnének, de így, hogy hátrányból kezdik a visszavágót, még pikánsabb lehet a ma este az angol klubfoci szempontjából.
A Chelsea tegnap este „megmentette az angol becsületet” – az idézőjel indokolt, hisz már régóta nem angol csapat egy angol klub csapata -, de azért még sokan köszörülnék a nyelvüket a gigantikus pénzgyárnak tekintett, az utóbbi 10 évben az európai futball előretolt bástyájává felpumpált Premier League-en az ellenlábasok közül, ha egyetlen angol csapat se jutna be a második számú kupa negyeddöntőjébe.
Ilyesmi pár éve még azért volt napirenden, mert a nagy angol kluboknak máshol volt dolguk: a Bajnokok Ligájában csépelték egymást, olykor hárman a legjobb négy között. De még így is jutott a PL mezőnyéből „maradék” az UEFA Kupára, később EL-re: a Middlesborough vagy a Fulham komoly kalandnak tekintett a kisebbik sorozatot is. Ahogyan az európai másodvonalnak számító klubok mindegyike, nem beszélve a „kicsikről”.
De hogy minek tartja az Európa Ligát a BL-döntőre ácsingózó és már a csoportkörből kieső United és City – pláne, hogy a hazai versenyfutásuk bevallottan prioritást élvez – , nem tudni. Az újgazdag kék-fehéreknél azért sejthető lenne valamilyen motiváció, hisz az „olajmilliók” eddig egy FA-Kupa siker képében nyertek visszaigazolást, nyilván a nagycsapat-identitásnak jót tenne egy rangosabb siker.
A Unitednél meg alakul, változik minden, az egyetlen állandó, Alex Ferguson kivételével. Fiatalítani kell kulcsposztokon, de úgy, hogy közben sikerélmény is jusson, a Manchester United nem engedheti meg magának, hogy gyengüljön a brand. Márpedig anyagi értelemben a BL-kudarc miatt idén mindenképpen gyengült.
Mindkét klub szembetalálta magát egy olyannal a 16 között, amelynél nem kérdés a motiváció és nincsen relativitás. A Sporting a portugálok hagyományosan erős „másodvonalas” szereplését mutatja idén, a Bilbao pedig a klubfutballban ma már unikumnak számító nemzeti identitást is a ösztönző tényezők közt tudja. És mindketten éhesek egy nemzetközi sikerre, bármilyen kupában is van rá mód.
Alex Ferguson a hazai pályán elvesztett első meccs (2-3) után sokat nem vacakolhat: a United akkor fogja feladni a dolgot, ha a visszavágó elején hátrányba kerül. Addig mennie kell. Jelszó a támadás – közben meg épp egy támadó, Berbatov sorsa a napirendi pont, Ferguson elismerte, hogy nehéz helyet találni neki a fiatalabbak között és nyáron alighanem távozik.
A Citynél ellenben egy visszatérésre, Carlos Tévezére készülnek – már aki -, az argentinnak igen fontos gólokkal illenék vezekelnie és megköszönnie, hogy egyáltalán még kereten belül van. Roberto Mancini szembe ment korábbi nyilatkozataival Tévez kapcsán, ennek alighanem rajta kívül álló okai is vannak (nem sikerült eladni a csatárt), de ha valamikor, most félretehetők az „egyéb” szempontok. Már ha tényleg számít, továbbjut-e a csapata.
Miközben talán nem is az a nagy téma, mi lesz a két angollal, hiszen ez az Európa Liga, itt mindig érdemes a „maradékra” figyelni. Például három holland klub is lehet a nyolc között; például a Real-Barca páros „árnyékában a Valencia-Atlético Madrid duó uralhatja a másik sorozatot; és például ott áll a görög Olympiakosz kapujában Megyeri Balázs, aki góltalansági rekordokat döntöget és jó eséllyel – az idegenbeli győzelem után – a Harkiv ellen is nyújthatja a sorozatát.
Ha Manchester tényleg búcsút int idénre Európának, talán még jobban odafigyel majd mindenki a többi regényre, amiket még írnak Európa kisebb-nagyobb stadionjaiban.
UEFA Európa Liga, nyolcaddöntő visszavágók, program:
Hannover (német) – Standard Liege (belga ), 19.00 (első meccs: 2-2)
PSV (holand) – Valencia (spanyol), 19.00 (2-4)
Udinese (olasz) – AZ Alkmaar (holland), 19.00 (0-2)
Bilbao (spanyol) – Manchester United (angol), 19.00 (3-2)
Manchester City (angol) – Spoting (portugál), 21.05 (0-1)
Schalke (német) – Twente (holland), 21.05 (0-1)
Besiktas (török) – Atlético Madrid (spanyol) 21.05 (1-3)
Olimpiakosz (görög) – Metalliszt (ukrán) 21.05 (1-0)
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.