Sport hvg.hu 2011. szeptember. 15. 12:30

A futballvilág "első Mourinhója" egy magyar volt

"Innen számítva 100 éven belül sem fog BEK-et nyerni a Benfica" – a legenda szerint távozásakor ezek voltak a dühös Guttmann Béla szavai, miután 1959 és 1962 között a portugál Benfica trénere volt, és ez idő alatt kétszer is megnyerte a Bajnokok Ligája elődjének számító Bajnokcsapatok Európa Kupáját.

Guttmann Béla
Wikipedia

Mivel szerdán a Benfica újra Bajnokok Ligája meccset játszott, ráadásul a régi rivális Manchester Uniteddal (a meccs végeredménye 1-1 lett), Michael Yokhin a goal.com-on írt összeállításában emlékezett meg a híres magyar világjáró edzőről, Guttmann Béláról, aki legnagyobb sikereit éppen a portugál csapattal érte el, és akit habitusa miatt a portál a futballvilág "első José Mourinhójának" nevezett.

Lisszabonból történt hirtelen távozása viharosra sikeredett, mert az egyesület vezetősége a szerződésére hivatkozva nem akart neki semmiféle bónuszt fizetni azért, mert egymás után kétszer megnyerte a klubcsapatok legrangosabb európai trófeáját, abban ugyanis nem volt ilyen kitétel. Guttman ezután kijelentette, hogy márpedig a Benfica nem nyer addig újra BEK-et, míg ő meg nem kapja, ami neki jár. Ezért inkább menesztették.

Pedig Guttmann állítólagos mondata óta a Benfica ötször is bejutott a BEK döntőjébe (1963, 1965, 1968, 1988, 1990). Ez leginkább a mozambiki gyökerekkel rendelkező csatárnak, az 1965-ben aranylabdás Eusébiónak volt köszönhető, aki 1960 és 1975 között játszott a csapatnál, és 19 évesen éppen Guttmann csábította a klubhoz.

Az 1973-ban visszavonult tréner 1981-ben Bécsben halt meg, de az átka a mai napig tart. Hiába imádkozott az 1990-es Benfica–AC Milan finálé előtt a sírjánál a mélyen vallásos Eusébio, hogy a túlvilágról oldja fel, Frank Rijkaard góljával az olaszok nyertek 1-0-ra. A mai napig ez volt a klub utolsó európai kupadöntője.

Guttmannt ellentmondásos és hivalkodó stílusa miatt a goal.com a Real Madrid mostani edzőjéhez, José Mourinhóhoz hasonlította. Valóban szeretett a figyelem középpontjában lenni, merész döntéseket hozni és megdöbbentő dolgokat nyilatkozni. Egyik legbizarrabb nyilatkozatát talán 1955-ben tette, mikor elbocsátották az AC Milan éléről, és ezt mondta az újságíróknak: "Kirúgtak, pedig nem vagyok sem bűnöző, sem homoszexuális".

José Mourinho nyolc hónappal azután született, hogy Guttmann elhagyta a Benficát
MTI/AP

A legmarkánsabb különbség a két tréner között az volt, hogy Guttmann sosem akart egy csapat kispadján túl sok időt tölteni. Hosszúra nyúlt edzői pályafutása során (1933-1973) huszonegy csapatnál dolgozott, a Benficán kívül edzette az Újpestet, az AC Milant, az FC Portót, Ausztria válogatottját és a brazil Sao Paulót is.

"Egy klubnál az edző első szezonja csendes, a második már sokkal nehezebb, a harmadik pedig végzetes" – mondogatta mindenhol beosztottjainak, és két évnél nem is töltött hosszabb időt sehol. Jól példázza ezt rövid munkássága a román Cioanul (ma Maccabi Bucuresti) csapatánál, ahol egyrészt zöldségekben kapta a fizetését az ország élelmezési problémái miatt, másrészt a klub elnöke bele akart szólni a csapat összeállításába.

Erre Guttmann csak ennyit mondott: "Az alapok már megvannak. Sok szerencsét!". És távozott. Edzői hitvallása pedig ez volt: "Az edző olyan, mint az oroszlánszelídítő. Addig uralkodik az állatok felett, míg látszik rajta a magabiztosság, és hogy semmitől sem fél. De az első alkalommal, amikor a félelem megjelenik a szemében, elveszett".

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.