2011. augusztus. 16. 09:15 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 16. 11:46 Sport

Soha ennyi magyar még nem indult a kajak-kenu vb-n

A négy paraversenyzővel együtt összesen 48 magyar sportoló száll vízre az év egyik legfontosabb hazai sporteseményén, a szerdán kezdődő és vasárnapig tartó szegedi olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon.

Ez minden idők legnépesebb magyar vb-csapata, s a nagy létszám indokolt is, hiszen a szintén rekordnak számító 94 ország több mint 1300 versenyzője között a házigazdáknak is az a céljuk, hogy az érmek mellett minél több kvótát gyűjtsenek a jövő évi, londoni ötkarikás játékokra. A 248 hely közül 176 talál gazdára a Maty-éri viadalon.

Storcz Botond szövetségi kapitány előzetesen azt mondta: legalább tíz érmet vár a válogatottól, és az álma az, hogy a csapat kiharcolja a maximálisan elérhető kvótaszámot. Az együttes ideális esetben 18 indulási jogot gyűjthet, a férfi kajakosoknál ugyanis egy országból 8, a női kajakosoknál 6, a kenusoknál pedig 4 versenyző indulhat a 2012-es olimpián.

Amikor 2006-ban Szeged legutóbb vb-házigazda volt, a női kajakosok mind a kilenc számában magyar győzelem született. Az szinte biztos, hogy megismételhetetlen az öt évvel ezelőtti, álomszerű teljesítmény, ám a kilenc hazai induló ezúttal is minden számban az éremesélyesek közé tartozik. K-1 500 m-en az Európa-bajnok Kozák Danuta száll harcba az olimpiai kvótáért, míg K-2 500 m-en a 29 vb-címével rekorder Kovács Katalin - miután régi társa, Douchev-Janics Natasa anyai örömök elé néz - új párral, Csipes Tamarával vesz részt a versenyen. Utóbbi egység is győzni tudott a júniusi, belgrádi kontinensviadalon. Négyesben a Szabó Gabriella, Kozák, Kovács, Benedek Dalma összeállítású kvartett próbálja megvédeni Magyarország vb-címét. Az új olimpiai számban, K-1 200 m-en Paksy Tímea képviseli a hazai színeket.

"Egyesben sokkal kiélezettebb versenyre számítok, mint az Eb-n – nyilatkozott a vb honlapján Kozák. – Mivel jó formában érzem magam, nagyon örülnék neki, ha ki tudnám hozni magamból a maximumot, fejben és fizikálisan is tökéletes döntőt tudnék produkálni. A legnagyobb ellenfelemnek továbbra is az olimpiai bajnok ukrán Oszipenko-Radomskát tartom, akiről azonban többször is kiderült már: nem legyőzhetetlen."

A férfi kajakos csapat 18 fős, közülük leginkább a K-2 1000 m-en érdekelt, friss Eb-bronzérmes Dombi Rudolf, Kökény Roland duó és a négyes – Kammerer Zoltán, Vereckei Ákos, Kucsera Gábor, Boros Gergely – számít dobogóra esélyesnek. "Az Európa-bajnokság óta rengeteget edzettünk, sokat gyakoroltuk az irammenést, hiszen Belgrádban úgy éreztük, azon van mit javítani. Most már a minőség van előtérben, formát időzítünk, és reméljük, minden jól kijön, és menni fog a hajó. Az edzésen elért idők biztatóak, az összhang remek, bízom a jó szereplésben" – mondta Dombi. Hasonlóan vélekedik Vereckei is, aki társaival megkísérli az éremszerzést: "Úgy érzem, sokkal jobbak vagyunk, mint az Eb előtt, ahol negyedikként zártunk. Hatalmas erő van ebben az egységben, technikailag tökéletesen jók vagyunk, az erővel sincs gond, most már csak fejben kell felépíteni a pályát, kidolgozni a taktikát" – fogalmazott.

A férfi kajak szakágban hat újoncot avat a magyar csapat: Kugler Attila (K-1 500 m), Dombvári Bence (K-1 1000 m), Paumann Dániel (K-1 5000 m), Tóth Dávid (K-2 500 m), Kulifai Tamás (K-2 500 m) és az ifjúsági olimpiai bajnok Tótka Sándor (4x200 m-es váltó) számára a szegedi lesz az első felnőtt vb. Érdekesség, hogy a K-2 200 m-en Sík Mártonnal induló Beé István (39) és Tótka (17) között 22 év a korkülönbség.

A kenus csapat 15 férfi és két női versenyzőből áll. A legnagyobb esélyes az olimpiai bajnok Vajda Attila, aki a 2010-es, poznani második hely után most – szegediként duplán hazai környezetben – szeretné a legfényesebb éremmel megörvendeztetni a szurkolókat C-1 1000 m-en. Tavaly centikkel maradt csak le a győzelemről, ezért edzőjével, Vécsi Viktorral a vb-t megelőző utolsó hetekben nagy hangsúlyt fektettek a taktikára, és a gyorsító munkára. A másik két olimpiai számban szenzációszámba menne az éremszerzés, így elsősorban a kvóta bezsebelésén van a hangsúly. A C-1 200 m-en induló Bozsik Attilának, valamint a C-2 1000 m-en szereplő Széles Gábor, Nagy Péter kettősnek is a legjobb hét között kell zárnia ahhoz, hogy indulási jogot szerezzen.

A nem olimpiai számok közül C-1 500 méteren egy újonc, a még ifjúsági korú Korisánszky Dávid képviseli a hazai színeket, párosban bátyja, Korisánszky Péter, valamint a kétszeres olimpiai bronzérmes Kozmann György térdel össze. Utóbbi versenyző majd két esztendős kihagyás után tért vissza, s szerzett magának helyet a vb-csapatban. "Közel egy hónapja edzünk együtt, és ez idő alatt technikailag jól összecsiszolódtunk, most már csak fejben kell a versenyre ráhangolódnunk. Szerintem a második helytől a kilencedikig bárhol végezhetünk, ez az ötszáz méter annyira rövid, hogy egyetlen hiba is megpecsételheti a sorsunkat. Igyekszünk tökéletes futamokat produkálni" – mondta Kozmann. A női kenus mezőny egyelőre még nagyon ismeretlen terület mindenki számára, de nagy bravúr lenne, ha Takács Kincső egyesben, vagy Baravics Gyöngyvérrel párosban dobogóra tudna állni ezen a világbajnokságon.

A világbajnokságról a Magyar Televízió élőben közvetít.

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?