1997 után újra magyar bíró vezeti a Bajnokok Ligája döntőjét. Sőt, Kassai 35 évesen új rekordot is dönt, a finálék történetének legfiatalabb játékvezetője lesz.
Hivatalossá vált, hogy a nemzetközi labdarúgás történetével és statiszikáival foglalkozó IFFHS 2010-es szavazásán a világ ötödik legjobb labdarúgó-játékvezetőjének választott Kassai Viktor vezetheti az UEFA Bajnokok Ligája 2010/2011-es szezonzjának május 28-i fináléját.
A magyar FIFA-játékvezető mellett az olasz Nicola Rizzolit tartották a legnagyobb esélyesnek, de az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) Játékvezetői Bizottságának döntése értelmében Kassai dirigálhat a fináléban - írja a Nemzeti Sport Online.
A 2011-es döntőben az UEFA először alkalmazza a hatbírós rendszert. A magyar bíró asszisztensei Londonban Erős Gábor és Ring György lesznek, a két kapunál Fábián Mihály és Bognár Tamás segíti majd a munkáját. A mérkőzés tartalék játékvezetője Vad II István, a biztonsági tartalék Kispál Róbert lesz.
A sportoldal emlékeztet rá, hogy a világbajnokságon a német-spanyol elődöntőt vezető Kassai Viktor az idei BL-sorozatban már vezetett nyolcaddöntős meccset, az Internazionale - Bayern München rangadót.
Az európai szövetség mostani döntésére azután lehetett számítani, hogy a napokban felkérte a magyar szövetséget, ne küldje ki a bírót a vasárnapi Németország - Uruguay barátságos mérkőzés vezetésére. Kassait egyébként a hazaiak kérték a meccsre.
A 35 éves játékvezető minden idők legfiatalabb bírója lesz, aki BL-döntőt dirigálhat. Az eddigi csúcsot a jelenleg a Játékvezetői Bizottságot vezető Pierluigi Collina tartotta, aki 1999-ben, 39 évesen volt „finalista". Magyar bíró eddig egyetlen egyszer, 1997-ben vezetett BL-döntőt: Puhl Sándor a Borussia Dortmund - Juventus (3-1) meccset dirigálta (ezt megelőzően, 1976-ban és 1981-ben Palotai Károly már két BEK-döntőn is bíráskodott.)
A Manchester United - FC Barcelona Bajnokok Ligája-döntőt 2011. május 28-án, 20:45-től rendezik a londoni Wembley Stadionban. Kassai Viktor utoljára a május 14-i Pápa - MTK NB I-es mérkőzést vezette, melyet mintegy ezer néző tekintett meg a helyszínen. A Wembleyben várhatóan pont kilencvenszer annyian lesznek.
Kassai karrierje: hobbiból megélhetés |
A tatabányai születésű focibíró gyerekkorában is sokszor közel került a labdához, mert gyakran látogatott ki az NB III.-ban bíráskodó édesapja meccseire. A középiskolát a budapesti Márvány utcai közgazdasági szakközépben végezte el, majd angol-, német- és egy kis francianyelv-tudással felvértezve az idegenforgalom felé vette az irányt. Évekig egy utazási iroda referenseként dolgozott, miközben szabadidejében meccseket vezetett. A kilencvenes évek elején Bicskén letett játékvezetői vizsga után kezdetben megyei meccseken bíráskodott, 1997-ben már NB II-es, 1999-től pedig NB I-es mérkőzéseken is sípolt. Több mint félszáz UEFA-kupa- és BL-találkozó, olimpiai, illetve Eb-meccs vezetése után 2007-ben kapta meg első, akkor még csak U20-as vb-mérkőzését. Teljesítményére a FIFA is felfigyelt, így került be a legutóbbi világbajnokság 54-es, majd 37-es játékvezetői keretébe. A bizonyítás annyira jól sikerült, hogy partjelző kollégáival együtt megkapta a Németország–Spanyolország vb-elődöntő vezetésének jogát - mutatta be a HVG a játékvezető pályaútját. |
A vébé után készült interjúnkat itt találja meg.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.