Sport Vincze Szabolcs 2011. május. 03. 16:30

A magyar hoki két hónapra sem lát előre

A Divízió I-es jégkorong-világbajnokságon újra másodikak lettünk, de talán a feljutás sem segített volna sokat a magyar hoki helyzetén, mint ahogy 2008-ban sem segített. A sportág itthon évek óta túlteljesít, mégis, tradicionális klubok sodródtak a megszűnés szélére. Van-e kiút?

„Úgy érzem, a szövetségi kapitányi poszton változásra van szükség, hiszen két világbajnokságot is elbuktunk úgy, hogy esélyesnek számítottunk - vágott egyből a közepébe Tejfalussy Béla, egykori nemzetközi jégkorong játékvezetőnk, a hvg.hu szakértője. – Sator nem volt eleget együtt a csapattal, leginkább a segítőire támaszkodott, emiatt viszont szerintem nem is sikerült az együttest olyan jól összerakni, mint ahogy a mai választékból lehetne. Ugyanakkor a javára írandó, hogy jó pár fiatalt beépített a válogatottba, elkezdve ezzel a generációváltás levezénylését.”

A szakmai stáb a válogatott összeállítását szinte két klub (Sapa Fehérvár AV19 és Dab.Docler) keretére alapozta. „Szerintem egy Szirányi Bence, Láda Balázs vagy Hentes Kristóf talán még beférhetett volna, ahogy egy Peterdi Imre és egy Svasznek Bence is. Főleg utóbbi, aki a védelemben sokat segíthetett volna a kapu előtt a lepattanók eltakarításánál, mert ebben nem voltunk jók. Az olaszok elleni kapusválasztás és az időkérés elmaradása számomra ugyancsak érthetetlen dolgok.”

A csoda idén elmaradt
MTI Fotó: Illyés Tibor

Az sem szerencsés, hogy a magyar válogatott összesen nyolc meccset játszott az olaszok elleni, mindent eldöntő össszecsapásig, de a csapat alig játszott ugyanabban az összeállításban a felkészülés során. "A magyarokban megvan az a szív, ami ehhez a sportághoz kell, de ezen a szinten már rengeteg energiát igényel, ha kétgólos hátrányból kell felállnia a csapatnak. Ennek most a koncentrálóképesség látta a kárát, de összességében szerintem technikában és összeszokottságban is kevesebbek voltunk kicsit.”

Eredményes profi sport, leépülő háttérbázis

A magyar hoki színvonala változatlanul magas, de lehetőségeihez képest messze túlteljesít, jövője szempontjából pedig éppen a háttérbázis, az utánpótlás kérdése a legfontosabb. Márpedig a budapesti klubok leépülésével nehéz helyzetbe kerülhet a sport. A budapesti hoki tradicionális klubjai, a Fradi és az Újpest a megszűnés szélén állnak, a Vasas pedig sajnos már tovább is lépett. Ez drasztikusan leszűkíti az utánpótlás lehetőségeit. Az A csoportnak pedig nem lehet így nekimenni, mert nem reális a feljutás.

Újpest - Fradi. Meddig lesz rangadó?
utehoki.hu

“Szakmailag a magyar hoki jó irányba haladna, anyagilag azonban romlik a helyzet – mondta a hvg.hu-nak az Újpest csapatánál dolgozó Ancsin János, a 20. század legjobb magyar jégkorongozója. – Egyelőre ott tartunk, hogy két hónapra sem látok előre. Április 30-án lejárt a szerződésünk a NUSI-val (Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézet), a tervek szerint megemelik a bérleti díjat, de nem hiszem, hogy jó ötlet ezt a sportot teljesen üzleti alapra helyezni. Egy 7-8 korosztályos klub (az Újpestnek a szuper minitől a felnőttig 11 osztálya van) anyagilag nem tudja tartani ezt a tempót.”

“A Vasas megszűnt, az Újpestnél és a Fradinál is gondok vannak, így végül eljutunk odáig, hogy csak pár fizetőképes együttes marad. A magyar hoki tíz éve ott van az elit mögött, amivel messze túlteljesít. Ha tovább szorítanak rajtunk, azt már nem bírjuk. Ha megszűnnek ezek a klubok, marad két csapat a válogatott számára, ami 40-50 felnőtt játékost jelent” – tette hozzá Ancsin. Ennyi egy ütőképes nemzeti csapat felállításához nem elég.

Márpedig jó lenne, ha nem csak egy Sapa Fehérvárból és egy Dab.Doclerből kellene építkeznie a nemzeti együttesnek. Egy aktív klubokból álló, kiélezett hazai bajnokság tervével nehezen összeegyeztethető, ha egy Miskolcnak, egy Fradinak, egy Újpestnek, vagy egy Vasasnak a fennmaradásért kell harcolnia. Ráadásul ha összeesik a MOL Liga, az egész magyar hoki alapjait húzzák ki a sport alól.

A szurkolótáborunk már A csoportos
MTI Fotó: Földi Imre

“A nehéz gazdasági helyzet miatt mindenhol bizonytalan a helyzet. Mivel az önkormányzatokra nem nagyon számíthatnak, az elkövetkezendő hónapok a klubok számára a szponzorkeresés és az építkezés hónapja lesznek – mondta a hvg.hu-nak Kovács Zoltán, a Magyar Jégkorong Szövetség főtitkára. – A hoki a kiemelt sportágak közé tartozik, de ez a státusz egyelőre lóg a levegőben, mert az EU-nak rá kell bólintania a tavaly augusztusi törvényre. Ezért erre alapozni nyilván nem lehet, mert addig is telik az idő.”

A probléma nem újkeletű. 2008-ban például hiába jutott fel a magyar válogatott az A csoportba, a hazai sportág szinte semmi segítséget nem kapott a világraszóló sikerért. Nagyon valószínű, hogy feljutás esetén ugyanez lett volna a helyzet idén is. Hiába volt kinn 8-9 ezer ember a budapesti vébén a hazai csapat meccsein, hiába szeretik a sportágat itthon szurkolók százezrei (a mostani magyar-olaszra már tavaly karácsonyra elfogyott a jegy), a szponzoroknak ez sem elég. Márpedig nélkülük ma már semmilyen sport sem életképes.

[[ Oldaltörés (Visszafogott jövőkép) ]]

Új csapat és személyi kérdések

“A vereség persze mindig csalódás, de csak az utolsó meccs hosszabbításában, ráadásul emberhátrányban kaptunk ki a világranglistán négy hellyel előttünk lévő olaszoktól – mondta a hvg.hu-nak Kovács Zoltán, a Magyar Jégkorong Szövetség főtitkára. - Ez azért benne van a sportban. Ted Sator szövetségi kapitány korábban több NHL-csapatot is vezetett Amerikában, profi szakember a legjobbak közül, akit szerintem meg kell becsülnie a magyar hokinak."

Kovács szerint a kapitány kritizálásakor nem szabad elfelejteni, hogy a négy évig a válogatott élén dolgozó Pat Cortina is csak a negyedik évében ért el óriási sikert. “Pat a 2005-ös évben kezdett egy 3. vb-hellyel, amit egy újabb 3., majd egy 2. követett. Satortől sem lehet gyorsabban világraszóló eredményt elvárni, ezért a szövetség részéről nincs akadálya a szerződéshosszabbításnak.”

Ted Sator eddig két ezüstérmet ért el a magyar válogatottal

Tejfalussy szerint a Sapa Fehérvár trénere, Kevin Primeau ideális jelölt lenne a válogatott kispadjára. „Magyarországon él, így folyamatosan együtt lehet a csapattal, ismeri a fiatal játékosokat, és tartott nekünk előadásokat, ahol meggyőzött arról, hogy szakmailag is nagyon jó. Egy szövetségi kapitány szempontjából ideális, ha a nemzeti csapat vezetése mellett is folyamatosan munkában van egy klubnál. Nem vitás, hogy Sator remek szakember, de Primeau-t számomra az teszi ideálissá, hogy Magyarországon dolgozik.”

A Szapporo utáni keretátépítés is elkezdődött, most pedig eljött az idő, hogy komolyabban foglalkozzunk a fiatalítással, mint eddig bármikor. Az első sor stabilnak tűnik, és több fiatal tűnt fel és harcolt ki helyet magának a nemzeti csapatban (Sikorcin Ladislav, Bartalis István, Kóger Dániel, Sofron István) és további tehetséges fiatalok várnak a lehetőségre. Centerekből sem állunk rosszul, ami pedig évekig hiányposzt volt a magyar válogatottban (Vas Márton, Sikorcin, Bartalis, Nagy Gergő, Galanisz Nikandrosz).

“Szerintem ez a fiatalítás egy kicsit későn kezdődött, de szerencsére nagyon jól szerepeltek a fiatalok a mostani vébén - mondta a hvg.hu-nak Ancsin János. – Ha úgy vesszük, a feljutás tulajdonképpen egyetlen lövésen ment el, de a torna egészét nézve jól játszottunk. Szerintem nem az edzőn múlt a végeredmény, én sokkal inkább az utánpótlás miatt aggódom.”

A gólgazdag világbajnokság egyre jobb játékot jelez
MTI

Két év türelem

A magyar hoki generációváltás, a világ jégkorongja pedig kisebb változások küszöbén áll, hiszen megváltozik a világbajnoki rendszer. A tervek szerint az elitliga marad tizenhat csapatos, és ugyan az alatta lévő Divízió I két hatos csoportja is megmarad, ezentúl egymás alá lesznek rendelve. Azaz csak a Divízió I A csoportjából lehet feljutni a legjobbak közé. Jövőre itt fog küzdeni Ukrajna, Nagy-Britannia, Dél-Korea és Magyarország, valamint az A csoportos leesők.

A jövő évi vébén az első kettő jut fel majd a Divízió I A csoportjából, ami annyit jelent, hogy négy győzelemmel elérhető akár az elit is, két győzelemmel pedig már bent lehet maradni a csoportban. Tejfalussy szerint most bele kell tenni két évet a magyar hokiba, amikor nem kell feljutást várni, és amíg a generációváltás lezajlik. "Addig viszont legyünk türelmesek, és küzdjünk a harmadik helyért az új besorolásban.”

A Divízió I-es világbajnokság végeredményét megtekintheti ide kattintva!

DIVÍZIÓ I-ES JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG, BUDAPEST

A MAGYAR VÁLOGATOTT MÉRKŐZÉSEI:

  1. Magyarország - Hollandia 7-3 (4-0, 1-2, 2-1)

  2. Magyarország - Dél-Korea 6-3 (3-1, 0-0, 3-2)

  3. Magyarország - Spanyolország 13-1 (5-0, 3-0, 4-1)

  4. Olaszország - Magyarország 4-3 - hu. (3-1, 0-1, 0-1, 1-0)

Vincze Szabolcs

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.