Nagy a várakozás, de nem szabad elvárni a feljutást a jövő hónapban kezdődő budapesti rendezésű jégkorong-vb-n. Még akkor sem, ha a magyar válogatott jó eséllyel pályázik az első két hely valamelyikére. Sokat segíthetnek viszont a hazai szurkolók, akiket két éve még a kanadai hokisok is megirigyeltek. Indul a visszaszámlálás.
Április 17. és 23. között Budapest ad otthont a Divízió I-es jégkorong-világbajnokság A csoportos küzdelmeinek, így Magyarország egy évtizeden belül negyedszer kerül a házigazda szerepébe. Hazánk 1983-ban rendezett először C-csoportos, egyébként magyar felutást hozó hoki-vb-t, melyet azóta öt másik torna követett az aktuális csoportbeosztásnak megfelelően (1990, 1998, 2002, 2003, 2005). Sőt, volt, amelyet két vagy három magyar város (Budapest, Székesfehérvár és Dunaújváros) rendezett felváltva.
Ez idén már biztosan nem így lesz, mert néhány éve a Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) úgy döntött: nem engedélyezi, hogy több helyszínen rendezzenek egy ilyen rangos tornát. De nemcsak ez az ok, mert ha ez a szabály nem lenne érvényben, akkor a pénz szólna közbe, az utaztatás és a közvetítés kibővítése ugyanis óriási pluszköltségekkel jár. (A nemzetközi szövetség 2016-ig az A-csoportos és Divízió I-es jégkorong-vb-k közvetítési- és marketingjogait a svájci Infront Sport & Media AG.-nek adta, vagyis a szervezőknek velük kellene alkudozni.)
Így a torna minden egyes meccsének a Papp László Budapest Sportaréna nyolcezer férőhelyes lelátója ad majd helyet. „A mobillelátók felállítását, ami plusz nyolcszáz főt jelentene, a tűzoltóság végül nem engedélyezte – mondta a hvg.hu-nak Kovács Zoltán, a Magyar Jégkorong Szövetség főtitkára. - Holott az érdeklődés nagy, a jegyek hetvenöt százaléka már tavaly karácsony előtt elkelt, a magyar-olasz meccsre pedig már egyáltalán nem kapható belépő.”
Kovács szerint csak pár száz szurkoló érkezik külföldről, kilencven százalékuk az ország különböző részeiből jön majd a fővárosba. „Az esti mérkőzéseken garantált lesz a teltház, a 12:30-as meccsekre viszont számos iskolával megegyeztünk már, akik térítésmentesen hozhatják a gyerekeket.”
„A hazai közönség rengeteget számít, akár kulcsszerepet is játszhat - mondta Tejfalussy Béla egykori nemzetközi hokibírónk, a hvg.hu szakértője. - Svájcban például négyezer magyar szurkoló volt kinn a 2009-es A-csoportos világbajnokságon, ahol buzdításukkal és az általuk termtett hangulattal nemzetközi elismerést vívtak ki.” Már a Kanada elleni 9-0-ás zakó után letették a névjegyüket azzal, hogy háromnegyed órán keresztül éltették a vesztes magyar csapatot.
MAGYAR EREDMÉNYEK A HAZAI RENDEZÉSŰ JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁGOKON | |||
ÉV | HELYSZÍN | SZINT | EREDMÉNY |
1983 | Budapest | C csoport | 2. |
1990 | Budapest | C csoport | 7. |
1998 | Budapest, Székesfehérvár, Dunaújváros | C csoport | 1. |
2002 | Székesfehérvár, Dunaújváros | Divízió I., B csoport | 2. |
2003 | Budapest | Divízió I., A csoport | 3. |
2005 | Debrecen | Divízió I., A csoport | 3. |
2011 | Budapest | Divízió I., A csoport | - |
„A kanadai csapat nem értette a helyzetet – emlékszik vissza a történtekre Tejfalussy. – Az öltözőből, félig már levetkőzve visszajöttek benézni a pályára, ahol az ellenfél, akit éppen megvertek kilenc góllal, több ezer szurkolója körében ünnepel. Amit azonban sosem fognak megérteni, hogy ott és akkor az ünneplésnek semmi köze nem volt az eredményhez. Sokkal inkább ahhoz, hogy hetven év után a világ élvonalába került a magyar hoki, és tétmeccset játszhattunk a legjobbakkal.”
Ezután mondta az egyik kanadai játékos, hogy egy dolog miatt irigyli a magyarokat: ezek pedig a szurkolóik. Bár hokimeccsen nem ritka a népes nézőközönség, ezúttal az IIHF azért figyelt fel a sport tömegmozgató erejére, mert a magyar drukkerek egy szerényebb gazdasági hátterű országból özönlöttek Svájcba. A magyar drukkerek végül az egy évvel későbbi, 2010-es A-csoportos németországi világbajnokság reklámfilmjébe is bekerültek.
Kovács Zoltán szerint a magyar hoki elismertségén túl azért is mi kaptuk meg a rendezési jogot egy évtizeden belül negyedszer, mert az eddigi tornák rendezése bármelyik korcsoportban nemzetközi mércével mérve magas színvonalú volt. Ezen kívül a magyar szövetség kapcsolata is jó a nemzetközivel, a napokban René Fasel IIHF-elnök érkezik Budapestre és három napig marad.
Az anyagi háttér is rendben van, ami annak is köszönhető, hogy a jégkorong ott van a kormány által kiemelt öt sportág között (vízilabda, jégkorong, kosárlabda, kézilabda és labdarúgás). "A torna költségvetése 150 millió forint körül mozog - tette hozzá Kovács Zoltán. - Ennek nagy része, mintegy ötvenmillió forint a jegybevételből jön össze, 45 millió az állami támogatás, a nemzetközi szövetség pedig 40 millió forintnyi összeggel járul hozzá a torna rendezéséhez. A szponzori támogatás körülbelül tízmilliós nagyságrendű lehet."
Konkrét, a hazai szövetség által kiadott hivatalos célkitűzés még nincs, erre várhatóan a március 24-ei közgyűlésen kerül sor. Papíron az A csoportból kiesett olaszok számítanak a legesélyesebbnek, utána viszont erősségben a hazai közönség előtt játszó magyar csapat, majd Japán következik. Ennek tükrében az első két hely elérése reális célkitűzésnek tűnik, valószínűleg a MJSZ is ezt veszi majd alapul.
"Egy vereség még belefér, de az olaszokat mindenképpen le kellene győzni - mondta a hvg.hu-nak Tejfalussy Béla, a vb-esélyeket elemezve. - A győztes az olasz-magyar-japán hármasból kerülhet ki, és a világbajnokságon a végelszámolásnál az egymás elleni eredmény számít. A torna favoritjai azért az olaszok, ők estek le az A-csoportból, ráadásul gyors csapatuk van, tele honosított kanadaival."
Tejfalussy elemzése szerint az olaszok elleni lesz a világbajnokság legfontosabb összecsapása, de Japán ellen is nagyon kemény meccset fogunk vívni. "A hollandok elleni nyitómeccs izzadtságszagú lesz, mert sokat fejlődtek az utóbbi években. Ennek ellenére a verhető kategóriába tartoznak, akárcsak a nagyon szívós dél-koreai csapat és a Divízó II-ből most feljutott Spanyolország."
"Az olaszok elleni meccsre van kihegyezve a torna, persze ha csak addig nem botlik valaki, ami a papírforma ellenére mindig benne van a hokiban." Viszont előnyt kovácsolhatunk a sorsolásból, ugyanis az utolsó meccsen, április 23-án, szombaton játszunk az olaszokkal. Míg azonban az előtte lévő játéknapon mi a spanyolokkal, ők a jóval nagyobb játékerőt képviselő japánokkal csapnak össze.
Az egykori nemzetközi játékvezető szerint 2008-ban, a sapporói világbajnokság évében az Alba Volán, mely akkor is és ma is a válogatott gerincét adja, nem jutott be az osztrák bajnokság (EBEL) rájátszásába, ami számított a vb szempontjából, mert 54 alapszakaszbeli meccs után volt idejük pihenni és regenerálódni a játékosoknak. Tavaly Szlovéniában ugyanakkor a rájátszásba jutás miatt érezhetően fáradtak voltak a játékosok. Idén viszont megint nem vagyunk ott.
A válogatott alapjait nézve még most is ott van 2008-as sikercsapat nagy része, de lassan azzal kell foglalkozni, ki lép a helyükre. A tragikus hirtelenséggel elhunyt ifj. Ocskay Gábor mellett a szövetségi kapitány, Pat Cortina sem irányítja már a csapatot. A kanadai szekember négy és fél évig dolgozott Magyarországon, személyesen is jól kapcsolatot ápolt a játékosokkal, tisztában volt a képességeikkel és ezt figyelembe is vette a rájuk osztott feladatoknál.
Mivel szakmailag a mostani kapitány, Ted Sator is felkészült, hosszabb távon inkább az okozhat gondot, hogy - szakértők, köztük a magyar utánpótlást profi módon megalapozó Kercsó Árpád szerint - négy év hiányzik a felnövekvő magyar hokisgenereációkból, ennek jelei pedig lassan megmutatkoznak. Ugyanakkor a magyar válogatott centerhiányban is szenved, e poszton egyedül talán csak Vas Márton játszott kiemelkedően az idei szezonban.
A 35 éves Ladányi Balázs nem csak a sapporói csapat egyik legfontosabb játékosa volt, de fantasztikus helyzetkialakító képességének köszönhetően ma is központi szerepet tölt be klubcsapatában, a Sapa Fehérvár AV19-ben és a magyar válogatottban. A Ladányi - Vas Márton - Sofron István - Tokaji Viktor - Horváth András összetételű első sorunkkal nincs is baj, a második sor Palkovics Krisztiánra épül, a harmadik-negyedik sornak pedig elsősorban a védelemre kell koncentrálnia.
Kapusposzton az utóbbi hetekben rossz és jó hírek követték egymást. Hetényi Zoltán február elején részleges térdszalag-szakadást szenvedett és egyelőre regenerálódik. Az észak-amerikai CHL-ben védő Szuper Levente viszont már jelezte, hogy csapata, az Arizona Sundogs rájátszásba kerülésétől függetlenül mindenképpen haza szeretne jönni a világbajnokságra. Különösen, miután a tavalyi, szlovéniai vb-re akkori klubcsapata, a Hannover Scorpions nem engedte el. (Itt olvasható a hvg.hu tavalyi interjúja Szuper Leventével.)
A Divízió I-es világbajnokságon minden csapat öt meccset játszik, melyek között két pihenőnap (kedd és csütörtök) lesz. Kicsit kockázatos, de megkerülhetetlen lesz fiatalokat is beépíteni a magyar válogatottba. És ha már fiatalok: a vb ideje alatt a sportaréna szomszédságában sporteszközökkel és modern szimulátorokkal felszerelt interaktív hokis múzeum érkezik Torontóból, melynek célja a sportág nemzetközi és hazai történeti bemutatásán kívül az, hogy a gyerekekkel is megismertesse és megszerettesse a sportot.
2011-ES DIVÍZIÓ I-ES JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG, BUDAPEST |
A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE:
Kapusok: Szuper Levente (Arizona Sundogs), Hetényi Zoltán (Sapa Fehérvár AV19), Rajna Miklós (Vasas Budapest Stars) Védők: Horváth András (Sapa Fehérvár AV19), Szélig Viktor (Briançon Alpes Provence HC), Tokaji Viktor (Sapa Fehérvár AV19), Hegyi Ádám (Dunaújvárosi Acélbikák), Svasznek Bence (Vasas Budapest Stars), Sille Tamás ((Vasas Budapest Stars), Ennaffati Omar ((Vasas Budapest Stars), Szirányi Bence (Vasas Budapest Stars) Támadók: Kovács Csaba (Sapa Fehérvár AV19), Sofron István (Sapa Fehérvár AV19), Ladányi Balázs (Sapa Fehérvár AV19), Fekete Dániel (Sapa Fehérvár AV19), Magosi Bálint (Dunaújvárosi Acélbikák), Kóger Dániel (Sapa Fehérvár AV19), Vas János (Sapa Fehérvár AV19), Holéczy Roger (Vasas Budapest Stars), Palkovics Krisztián (Sapa Fehérvár AV19), Vas Márton (Sapa Fehérvár AV19), Peterdi Imre (Sapa Fehérvár AV19), Nagy Gergő (Sapa Fehérvár AV19)
Szövetségi kapitány: Ted Sator |
Vincze Szabolcs
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.