Az utóbbi években Babos Tímea és Fucsovics Márton a juniorteniszezők világelitjébe küzdötte magát, 2010-ben mindketten fantasztikus szezont zártak. Párhuzamos interjú a fiatal tehetségek eddigi eredményről és jövőjéről.
hvg.hu: Visszatekintve 2010-re, hogyan értékelnétek az elmúlt szezont?
Fucsovics Márton: A tavalyi év legnagyobb eredménye az, hogy a három Grand Slam-tornából, ahol indultam, kettőn elődöntős voltam, egyet pedig megnyertem. A Roland Garrost ugyan kihagytam, a salak nem az erősségem, de helyette indultam egy felnőtt versenyen. Két hónapig én vezettem a junior-világranglistát, és az évet a második helyen zártam. Aminek viszont nem örülök, hogy a sok junior verseny mellett csak kevés felnőtt tornán tudtam indulni. Két ATP-pontot gyűjtöttem Boszniában, kaptam három szabadkártyát, ebből egy meccset tudtam megnyerni.
Babos Tímea: Rengeteg jó és tanulságos meccset játszottam, melyek biztosan segítenek majd az előrelépésben. Persze nemcsak a meccsek jutnak eszembe 2010-ről, hanem az a sok-sok versenyhelyszín, és mindaz a siker és csalódás, amit átéltem. Első helyen ott vannak a Grand Slam-sikerek, de ezek mellett kisebb-nagyobb vereségek is. Mindent egybevéve úgy gondolom, egy jó évet zártam.
hvg.hu: Mit vártok 2011-től?
Fucsovics Márton: Az évet öt, tízezer dolláros, ún. FUTURE-versennyel kezdem Ázsiában, de a szezon első fele amúgy is arra fog rámenni, hogy minél több pontot szerezzek, és feljebb kússzak a ranglistán. Az idény második felében kapok majd szabadkártyákat, melyekkel már nagyobb ATP- vagy Challenger-versenyeken is indulhatok. Többek között Wimbledonban is, mert a juniort tavaly megnyertem. Év végére pedig szeretnék a felnőtt világranglista első háromszáz játékosa közé kerülni.
Babos Tímea: Nem szeretek számokban gondolkodni. Én csak tenni szeretném a dolgom, és biztos vagyok abban, hogy akkor jönnek az eredmények is. Azért egy célom mégiscsak van: felnőtt Grand Slam-tornákon szeretnék játszani, és akár egy-két meccset meg is nyerni.
hvg.hu: Hogyan edzetek, és hogyan igazítotok mellé minden mást?
Fucsovics Márton: Nem egyszerű a dolgokat összehozni. Három éve, 15 évesen kimentem Németországba, egy teniszakadémiára. Volt, hogy több hónapot is kint töltöttem egyhuzamban, heti ötször napi 6-7 óra edzettem. Mellette magántanuló voltam otthon, Nyíregyházán, ahol félévente kellett vizsgáznom. Amikor hazajöttem, nehéz volt összeegyeztetni a családdal és a barátokkal, hogy velük lehessek. Ez a mai napig így van: van egy két hónapos téli alapozás, később pedig a három-négyhetes versenyturnék között tréningezek Németországban. A leghosszabb pihenés most van, karácsonykor, ez három hét. Mindenesetre már most is edzegetek, mert jönnek az ázsiai versenyek.
Babos Tímea: Heti kétszer a napi program reggeli futóedzéssel kezdődik, ami 8-tól nagyjából kilencig tart. Utána 10 és 12 között teniszedzés, majd hetente kétszer egy órán át beszélgetünk egy sportpszichológussal. Délután kettőtől újabb két óra tenisz, utána nagyjából fél öt és fél hat között kondiedzés jön. Zárásképp pedig egy óra masszázs, de ez is csak kétszer egy héten. Hétről hétre ez megy, ami persze nem könnyű, de ha előrelépést szeretnék, muszáj áldoznom érte.
hvg.hu: Fiatalok vagytok. Hogyan érzitek, miben kell még fejlődnötök?
Fucsovics Márton: A tavalyi formámhoz képest rengeteget fejlődtem fizikálisan, de még bele kell erősödnöm a felnőtt mezőnybe. Váltanom kell, fel kell vennem a felnőttek tempóját. Az ütéseimmel szerintem nincs gond, legalábbis technikailag.
Babos Tímea: Van, amikor egy ütés megy jobban, máskor pedig egy másik. Az igazat megvallva azért mindig van valami tennivaló, fejlődnivaló a technikában is.
hvg.hu: Mit gondoltok, milyen hosszú az út a junior küzdelmektől a felnőttekig?
Fucsovics Márton: Nagyon remélem, hogy két-három év múlva, 21-22 éves koromra már ott tudok lenni a felnőtt élmezőnyben. Ennyi az átmenet, ami persze sportolónként más és más lehet. Van, akinek ez már tizennyolc évesen sikerült, lásd Rafael Nadal, és van, akinek csak 24-25 éves korában, mint például Robin Söderlingnek. A lényeg, hogy minél több felnőtt versenyen induljak, ezeken pedig minél több pontot szerezzek.
Babos Tímea: Nagyon nehéz dolga van a junioroknak áttérni a felnőtt mezőnybe. A játéktudásban talán nem is olyan nagy a különbség, viszont a koncentrálásban és a rutinban igen. A juniorok között, ha a legjobb játékosoknak egy-egy pont rosszul sikerül, még van bőven lehetőség a javításra, de ugyanez a felnőtteknél már nehezebb. Ott egy hiba akár egy egész szettbe, sőt, talán a meccsbe kerülhet. Ezeket csak úgy lehet kiküszöbölni, ha minél több felnőtt versenyt játszunk, ami persze rengeteg edzéssel jár.
hvg.hu: Mit vártok az év első Grand Slamjétől, az Australian Opentől?
Fucsovics Márton: A férfiaknál szerintem Nadal lesz a befutó. A legnagyobb rivális Federer most egy kicsit vissza fog csúszni a ranglistán, mivel nem edz olyan sokat. Szerintem még Andy Murray-nek is összejöhet, bár neki nincsen szerencséje a Grand Slameken. Novak Gyokovics is jó, de vele az a baj, hogy a teljesítménye meccsről meccsre, de akár egy meccsen belül is nagyon hullámzó. A nőknél Kim Clijsters a kedvencem, szerintem közte és Serena Willams között dől el a cím.
Babos Tímea: Mivel nekem az örök kedvencem az orosz Jelena Gyementyjeva volt, sajnálom, hogy már nem tudok neki drukkolni. Így viszont választani sem tudok a nőknél. A férfiak közül több játékost is kedvelek, szerintem többen is megérdemelnék a győzelmet. Ott van például Federer, a zseni, aki bármikor képes nyerni, aztán Nadal, aki 2010-ben valami hihetetlent alkotott, és ne feledjük Gyokovicsot és Murray-t sem, ők is nyerhetnek.
Vincze Szabolcs
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.