A minap a német focibírók elnöke ágált a videobíró ellen, de az olaszok is csak átmeneti változtatásokat eszközölnek az új szezonban. Lesz újítás vagy minden marad a régiben?
Herbert Fandel, a német játékvezetői testület 46 éves elnöke a Süddeutsche Zeitung egyik, általa írt cikkében kifejtette, hogy a labdarúgás az utóbbi években hatalmas fejlődésen ment keresztül, és egyre több mérkőzésen kavarják fel a kedélyeket a bírók, partjelzők vélt vagy tényleges tévedései.
Azonban rögtön hozzá is teszi, hogy a büntetőterületen belül történteket televíziós felvétel alapján sem lehet egyértelműen és hibátlanul megítélni. Ehhez ugyanis hiányzik a harmadik dimenzió, a térbeli látás. Márpedig egy összecsapást teljesen másképp lehet értékelni, ha a kamera pozíciója nem tesz lehetővé egyértelmű megítélést.
Ha viszont a tv-monitor előtt ülő szakértők eltérő módon vélekednének egy adott jelenetről (szerelés, kezezés, lökés stb.), az a halálát jelentené a labdarúgásnak, amelyben a döntések 95 százaléka a játékvezető mérlegelése alapján születik - érvel Fandel a cikkben, melyben gyakorlatilag a videobíró ellen foglal állást.
Támogatja viszont a labdába beépített elektronikus chip gondolatát. Az egykori profi játékvezető emlékeztet a dél-afrikai világbajnokságon lejátszott német-angol mérkőzésre, amelyen Lampard lövése nyomán a felső lécről levágódó labda mintegy 30 centiméterrel a német gólvonal mögött ért földet. Ennek ellenére az uruguayi játékvezetői hármas nem ítélte meg a szabályos gólt.
Chip alkalmazása esetén szerinte a segédeszköz azonnal jelezte volna Jorge Larrionda bírónak, hogy a labda teljes terjedelmében túljutott a gólvonalon, vagyis gólt kell jeleznie. A német játékvezetői testület támogatja a chip bevezetését a Bundesligában, mert szerintük a játék változatlanul izgalmas maradna, viszont megbízhatóan ki lehetne szűrni egy fölösleges hibaforrást.
Kassai Viktor, a jelenleg legmagasabban jegyzett magyar játékvezető szerint a videobíró bevezetése attól függ, milyen rendszerben használnánk. "A videoelemzés sokat segíthet, de szét is szedheti a játékot - nyilatkozta a világbajnokság után a hvg.hu-nak. - Félő, hogy ha kis teret engednénk a videobírónak, a szurkolók idővel nagyobbat követelnének."
"Egy idő után felmerülne a kérdés: ha egy gól megítélését segítheti, akkor egy szöglet vagy egy szabálytalanság felülvizsgálatáért miért nem lehet videobírós segítséget kérni? A végén a csapatok és a szurkolók már egy partdobásnál is vissza akarnák nézni a vitatott esetet, ez pedig nagyon széttördelné a játékot. Ezért kell egy olyan rendszert kitalálni, ami segítségül hívja a technológiát, de emellett megőrzi a meccs folyamatosságát is."
A olasz labdarúgó-bajnokság, a Serie A vezetői átmeneti megoldást választottak: a vitákat elkerülendő 43 év után először nem lesznek visszajátszások az olasz állami televíziós társaság, a Rai közvetítéseiben. A szövetség ezzel a döntéssel azonban csak a fejét dugta a homokba, és sokkal inkább a jelenlegi helyzetet konzerválása mellett foglalt állást ahelyett, hogy nyitna a technikai újítások felé, vagy legalább határozott véleményt fogalmazna meg.
A videobíróval ás a labdába ültetett chippel kapcsolatban az érdemi tárgyalásokat természetesen a Nemzetközi Labdarúgó Szövetségnek (FIFA) kell megkezdenie, de ha a nagyobb európai bajnokságok kiállnának a válltozások mellett, a világszervezetet is a technikai újítások bevezetésére sarkallnák. Egyelőre azonban a jelek szerint halogató álláspontra helyezkedtek.
Idén a halálra kerestek legtöbbször a Wikipédián
De ennél azért vidámabb témák is előkerültek Taylor Swifttől kezdve az amerikai politikusokon át, egészen a párizsi olimpiáig a top25-ös listán.