Sport Vincze Szabolcs 2010. augusztus. 03. 09:40

Gyárfás: "Egyszemélyes válogatottból végre csapat lettünk"

2006 után 2010-ben ismét Budapest rendezi az úszó Európa-bajnokságot. A szervezés idén sem volt zökkenőmentes, a válogatott "kinőtte magát", a szervezők és a szakvezetők eredményesebb szereplést várnak, mint négy éve.

Budapest 1926, 1958 és 2006 után negyedszer rendez úszó Európa-bajnokságot, ami egyedülálló a sportág kontinensviadalainak történetében. Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnöke szerint a tény, hogy Budapest négy éven belül másodszor is megkapta a rendezés jogát, nemcsak azt jelzi, hogy a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) és az Európai Úszószövetség (LEN) elégedett volt a négy évvel ezelőtti rendezvénnyel. „Mindez a magyar úszósport tekintélyét is jelzi - nyilatkozta Gyárfás a hvg.hu-nak, hozzátéve, hogy a kétévente rendezett úszó-Eb-k közül mindig a soron következő második a jelentősebb, hiszen az nem az olimpia évében van. - A 2008-as eindhoveni Eb-n a pekingi olimpia miatt igencsak foghíjas volt a mezőny, és a 2012-es kontinenstorna rendezőit sem irigylem, mert ott a londoni nyári játékok miatt lesz hasonló a helyzet.”

Gyárfás Tamás
Túry Gergely

A rendezési jog megszerzésével kapcsolatban a LEN alelnökeként is tevékenykedő Gyárfás elmondta, hogy többen is pályáztak az idei Eb vendéglátói posztjára, de szinte mindannyian kisebb hibákat követtek el. Moszkva például az Eb-re, a vb-re és az ifjúsági olimpiára is pályázott egyszerre, végül habozása miatt mindháromtól elesett. Utóbbit Szingapúr kapta, az augusztus 14-én kezdődő ötkarikás játékokra kiutazó magyar ificsapat miatt nem is lesz teljes a mezőny Budapesten.

A négy évvel ezelőtti Eb-szervezést itthon botrányok kísérték, sokáig az sem volt biztos, elkészül-e minden létesítmény időre. Az idei kontinenstorna előkészületei sem teltek el csendben. Elsőként a Magyar Televízió anyagi okokra hivatkozva visszavonta közvetítési garanciáját, ami pedig a pályázat alapfeltétele volt. Végül hónapokig tartó huzavona után csak idén áprilisban oldódott meg minden, és kiderült, mégis a köztévé adja élőben a verseny eseményeit.

Közvetlenül az Eb előtt jött az újabb meglepő hír: "Az Európa-bajnokság színhelyéül szolgáló margitszigeti uszoda bérlését az új vezetés 8 millió forintról váratlanul 37 millióra emelte - mondta a hvg.hu-nak Gyárfás. - Ez az eset felkavarta az állóvizet, hiszen közvetlenül az esemény előtt nem tudunk mit tenni, a versenyszámokat meg kell rendezni valahol." Az elnök hozzátette, ennek ellenére úgy döntöttek, a jegybevétel felét az árvízkárosultak megsegítésére ajánlják föl.

A magyar csapat esélyei

"2006 óta az akkori egyszemélyes válogatottunk Kiss László keze alatt igazi csapattá formálódott - utalt Gyárfás arra, hogy négy éve még csak Cseh Lászlót tartották aranyra esélyesnek a számaiban, és ő is szerezte mindkét magyar aranyérmet. - Idén azonban már ott van Hosszú Katinka, Gyurta Dani, Verrasztó Evelyn, Mutina Ági, Jakabos Zsuzsanna vagy Kis Gergő is, a névsor pedig még közel sem teljes." A Balatonon rendezendő hosszútávúszó versenyeken indul például a nagy visszatérő Risztov Éva is.

Cseh László, a mai magyar úszósport egyik legnagyobb egyénisége
MTI/EPA
A 2006-OS BUDAPESTI ÚSZÓ EB MAGYAR ÉRMEI

ARANY (2): 1. Cseh László (200 m vegyes), 2. Cseh László (400 m vegyes)
EZÜST (2): 1. Cseh László (200 m hát), 2. Kovács Rita (10 km nyíltvízi úszás)
BORNZ (5): 1. Kerékjártó Tamás (200 m vegyes), 2. Kovács Ágnes (50 m mell), 3. Kovács Ágnes (100 m mell), 4. Kovács Ágnes (200 m mell) 5. Barta Nóra (3 méteres műugrás)

"Ez azért kicsit más, mint amit a medencében, egymástól kötelekkel elválasztva megszoktam - nyilatkozta múlt héten Risztov. - Eddig három versenyem volt, megnyertem két Európa Kupa-futamot, de a balatoni Eb lesz az igazi erőpróba." A Debreceni Sportcentrum-Sportiskola 24 éves sportolója 2005-ben vonult vissza a versenysporttól és tavaly tért vissza, immár nyíltvízi úszásra váltva.

"Becsületes és jó felkészülésen vagyunk túl - adott elégedettségének hangot Kiss László szövetségi kapitány. - Szerencsére se sérülés, se betegség nem hátráltatott minket. Négy éve Budapesten hét érmet - két aranyat, egy ezüstöt és négy bronzot - szereztünk, most minden reális esély megvan arra, hogy ezt túlszárnyaljuk. Nem vagyok jós, nem tudom, hogy mennyivel, és mennyi arany lesz."

A hivatalos adatok szerint a 2008-as eindhoveni Eb-t összesen több mint 3,5 millióan nézték meg. A budapesti torna szervezői vendégül látják a LEN szinte teljes vezérkarát, a FINA több vezetőjét, köztük Julio César Maglione elnököt és Cornel Marculescut, a szervezet igazgatóját. Gyárfás elmondta, hogy Magyarország tervezi beadni pályázati igényét a 2015-ös úszó világbajnokság rendezésére.

BALATONFÜRED IS TELJES GŐZZEL KÉSZÜL AZ EURÓPA-BAJNOKSÁGRA
2006-ban Balatonalmádi rendezhette a budapesti úszó Európa-bajnokság nyíltvízi versenyeit, ami idén átkerült Balatonfüredre. A szerdától (augusztus 4.) vasárnapig tartó (augusztus 8.) hosszútávú versenyek lebonyolításáról, a felkérésről és a Balaton parti város felkészüléséről Bóka István polgármester beszélt a naplo-online.hu oldalnak.
[[ Oldaltörés (Magyar műugró esélyek) ]]

A magyar műugrók közül Barta Nórától, Kormos Villőtől és Gondos Flórától várható a legjobb eredmény. Utóbbi a trió legfiatalabb tagja, neve elsősorban az utóbbi évek korosztályos Európa-, világ-, és magyar országos bajnokságain lett egyre ismertebb.

„Flóra mögött nagyon nehéz év van. Idén érettségizett, júliusban indult az ifjúsági Európa-bajnokságon, most a felnőtt Európa-bajnokságon, szeptemberben pedig az ifjúsági világbajnokságon versenyez majd" – mondta munkatársunknak Haász Katalin, a magyar műugró-válogatott szakmai vezetője, egyben Gondos Flóra és Kormos Villő edzője.

Mivel a 17 éves Gondos a tavaly ifi-Eb-n ezüstérmet szerzett 3 méteren, idén lehetőséget kapott a felnőtt mezőnyben is a bizonyításra. A fiatal tehetséges műugrónak ez az utolsó éve az ifiben, ezért a 2010-es budapesti Eb-szereplésében inkább a tanulás kap hangsúlyt. A szakvezető szerint túlzott elvárás nincs is vele szemben, bár 3 méteren akár a döntőre is lehet esélye.

Barta Nóra a 2008-as pekingi olimpián
MTI

A már két olimpiát is megjárt Kormos Villő idei felkészülését kissé nehezítette, hogy egyetemre jár, ezért az edzések és az edzőtábor leegyeztetése körülményesebb volt, mint a korábbi években. Haász szerint azonban van esélye a pontszerzésre, figyelembe véve azt is, hogy az utóbbi években rendszeres szereplője az Eb-döntőknek.

Kormosnak eddig csak egyszer sikerült a pontszerzés, 2006-ban Barta Nórával a szinkron 3 méteren a negyedik helyet szerezték meg. "A magyar indulók közül most többeknek is van esélye a döntőbe jutásra, vagy akár a pontszerző első hat hely valamelyikének megszerzésére is – tette hozzá Haász. – Ez a mezőnytől és az adott lelkiállapottól függ majd.”

A műugró hármas legrutinosabb tagja a 2006-os Európa-bajnoki bronzérmes Barta Nóra, aki 2009-ben súlyos gerincműtéten esett át a Gerincgyógyászati Központban, de orvosi szempontból már teljesen rendbejött. A 26 éves műugró ugyanis nemcsak felépült, de összeállított egy programot és idén visszatért a versenysportba.

„Nóra műtéte tökéletesen sikerült, azóta rendszeres kontrollra jár, orvosi jóváhagyással január óta pedig már versenyez is – mondta a hvg.hu-nak Kamarás Gabriella, a magyar műugró- és szinkronúszó-válogatott keretorvosa. – Már több nemzetközi versenyen is részt vett, de az igazi visszatérés számára az idei budapesti Európa-bajnokság lesz.”

XXX. ÚSZÓ-, MŰUGRÓ-, SZINKRONÚSZÓ- ÉS NYÍLTVÍZI EURÓPA-BAJNOKSÁG, BUDAPEST, 2010

Barta Nóra: "A műtéten tavaly februárban estem át, nyáron kezdtem el a mozgást, ami eleinte nagyon nehezen ment, így nemcsak fizikálisan, hanem mentálisan is össze kellett szednem magam. Összesen tizenhat hónap maradt ki, gyakorlatilag újra kellett tanulnom minden ugrást. Több mélypontom is volt, de mindig folytatni tudtam, másnapra jobbnak tűnt minden.

 

Az idei versenyeim nem is sikerültek igazán jól, januárban még két ugrás is hiányzott, de a májusi Amerikai GP-n már teljes repertoárral indultam. Sőt, három hete Bolzanóban végre elkaptam a fonalat, olimpiai szintű edzéseket végeztem. Kicsit túl is pörögtem, ezért maguk az ugrások nem sikerültek tökéletesen, de a legfontosabb, hogy éreztem magamon, újra jó formában vagyok.

 

A felkészülést illetően a lelkiismeretem tiszta, én minden megtettem. Ne felejtsük, hogy míg nekem kimaradt 16 hónap, addig a többiek edzettek, éppen ezért nem is akarok jósolni semmit. A budapesti Eb egy állomás a két olimpia, Peking és London között."

 

Kormos Villő: "Nem volt egyszerű a felkészülésem, az egyetem és a kora délutáni edzések összeegyeztetése nem mindig ment könnyen. Ezért aztán jobban odatettem magam azokon a tréningeken, amelyeken végig ott tudtam lenni. Közbejött ugyan egy-két kisebb sérülés, de mostanra teljesen rendbejöttem. Egyébként minden a szokásos módon ment, szeptemberben megkezdtük az alapozást és fokozatosan felépítettük a versenyprogramot, tavasztól pedig megkezdődtek a versenyek.

 

Gyakorlatilag egész évben készültünk a nyárra, az idei év főversenyére, a budapesti Európa-bajnokságra. 2010-ben először rendeztek kizárólag műugró Eb-t is, Torinóban, ahol három méteren ötödikként jutottam döntőbe, de végül tizenkettedik lettem. Budapesten indulok egy méteren, toronyban (10 méter) és szinkronban is, természetesen szeretnék pontszerző helyen, azaz az első hatban végezni. Úgy gondolom, erre egy méteren van a legkevesebb esélyem, a többit meglátjuk."

 

Gondos Flóra: "Ilyen aktív felkészülési időszakom, mint idén, még sosem volt. Fél éve komolyan edzek, nagyon sok versenyem volt, ezeken pedig rengeteg tapasztalatot szereztem. Az ifiből nehéz átlépni a felnőtt mezőnybe még úgy is, hogy én szerencsésnek mondhatom magam, mert már tavaly és tavalyelőtt is indulhattam felnőtt versenyeken. Ott teljesen más a miliő.

 

Pontosan nem tudom, mi vár rám most Budapesten, vagy milyen ellenfeleim lesznek. Döntőbe jutni persze jó lenne, de az sem tragédia, ha nem sikerül. Elvégre most még figyelnem és tanulnom kell az ilyen rangos világversenyeken, szoknom a légkört. Van még időm tapasztalatszerzésre."

Vincze Szabolcs

[[ Oldaltörés (Az Európa-bajnokság programja) ]]

XXX. ÚSZÓ-, MŰUGRÓ-, SZINKRONÚSZÓ- ÉS NYÍLTVÍZI EURÓPA-BAJNOKSÁG, BUDAPEST, 2010

AUGUSZTUS 4., (szerda)
  Szinkronúszás: 10.00: egyéni kötelező gyakorlat (10:00); egyéni szabadgyakorlat (18:00
  Hosszútávúszás: férfi 10 km (10:00); női, 5 km (16:00)

 

AUGUSZTUS 5., (csütörtök)
  Szinkronúszás: duett, kötelező gyakorlat (10:00); duett, szabadgyakorlat (18:00)
  Hosszútávúszás: férfi, 5 km (10:00); női, 10 km (16:00)

 

AUGUSZTUS 6., (péntek)
  Szinkronúszás: csapat, kötelező gyakorlat (10:00); csapat, szabadgyakorlat (18:00)
  Hosszútávúszás: csapatverseny, 5 km (16:00)

 

AUGUSZTUS 7., (szombat)
  Szinkronúszás: egyéni, szabadgyakorlat, döntő (10:00); csapat, szabadgyakorlat, döntő (18:00)
  Hosszútávúszás: férfi, 25 km (10:00)

 

AUGUSZTUS 8., (vasárnap)
  Szinkronúszás: duett, szabadgyakorlat, döntő (10:00); szabad kombináció, döntő (18:00)
  Hosszútávúszás: női, 25 km (10:00)

 

AUGUSZTUS 9., (hétfő)
  Úszás: 9.30: előfutamok: férfi 400 m gyors, női 50 m pillangó, férfi 100 m hát, női 400 m vegyes, férfi 100 m mell, női 200 m hát, férfi 50 m pillangó, női 4x100 m gyorsváltó, férfi 4x100 m gyorsváltó; 17.00: elődöntők és döntők: férfi 400 m gyors, női 50 m pillangó, férfi 100 m hát, női 400 m vegyes, férfi 100 m mell, női 200 m hát, férfi 50 m pillangó, női 4x100 m gyorsváltó, férfi 4x100 m gyorsváltó
  Műugrás: csapatverseny (15:30)

 

AUGUSZTUS 10., (kedd)
  Úszás: 9.30: előfutamok: férfi 200 m gyors, női 100 m mell, férfi 200 m vegyes, női 100 m gyors, férfi 1500 m gyors; 17.00: elődöntők és döntők: férfi 50 m pillangó, női 100 m gyors, férfi 100 m hát, női 50 m pillangó, férfi 100 m mell, női 100 m mell, férfi 200 m vegyes, női 200 m hát, férfi 200 m gyors
  Műugrás: női 1 m, selejtező (10:00); női 1 m, döntő (15:30)
 

AUGUSZTUS 11., (szerda)
  Úszás: 9.30: előfutamok: férfi 200 m pillangó, női 200 m vegyes, férfi 200 m mell, női 100 m hát, férfi 50 m hát, női 800 m gyors; 17.00: elődöntők és döntők: férfi 1500 m gyors, férfi 200 m mell, női 200 m vegyes, férfi 200 m gyors, női 100 m mell, férfi 200 m pillangó, női 100 m gyors, férfi 200 m vegyes, női 100 m hát, férfi 50 m hát
  Műugrás: férfi 1 m, selejtező (10:00); férfi 1 m, döntő (15:30)

 

AUGUSZTUS 12., (csütörtök)
  Úszás: 9.30: előfutamok: női 200 m mell, férfi 100 m gyors, női 100 m pillangó, férfi 800 m gyors, női 4x200 m gyors; 17.00: elődöntők és döntők: női 800 m gyors, női 200 m vegyes, férfi 100 m gyors, női 100 m pillangó, férfi 200 m mell, női 100 m hát, férfi 200 m pillangó, női 200 m mell, férfi 50 m hát, női 4x200 m gyorsváltó
  Műugrás: férfi 3 m szinkron, selejtező (10:00); női 10 m, selejtező (12:00); férfi 3 m szinkron, döntő (15:30); női 10 m, döntő (19:00)

 

AUGUSZTUS 13., (péntek)
  Úszás: 9.30: előfutamok: férfi 200 m hát, női 200 m gyors, férfi 100 m pillangó, női 50 m hát, férfi 50 m mell, női 1500 m gyors; 17.00: elődöntők és döntők: férfi 800 m gyors, női 200 m gyors, férfi 100 m pillangó, női 200 m mell, férfi 100 m gyors, női 50 m hát, férfi 200 m hát, női 100 m pillangó, férfi 50 m mell
  Műugrás: női 10 m szinkron, selejtező (10:00); férfi 3 m, selejtező (12:00); női 10 m szinkron,  döntő (15:30); férfi 3 m, döntő (19:00)

 

AUGUSZTUS 14., (szombat)
  Úszás: 9.30: előfutamok: női 50 m mell, férfi 50 m gyors, női 200 m pillangó, női 50 m gyors, férfi 4x200 m gyorsváltó; 17.00: elődöntők és döntők: női 1500 m gyors, női 50 m mell, férfi 100 m pillangó, női 200 m gyors, férfi 50 m gyors, női 50 m hát, férfi 200 m hát, női 200 m pillangó, férfi 50 m mell, női 50 m gyors, férfi 4x200 m gyorsváltó
  Műugrás: férfi 10 m szinkron, selejtező (10:00); női 3 m, selejtező (12:00); férfi 10 m, szinkron, döntő (15:30); női 3 m, döntő (19:00)

 

AUGUSZTUS 15., (vasárnap)
  Úszás: 9.30: előfutamok: női 400 m gyors, férfi 400 m vegyes, női 4x100 m vegyesváltó, férfi 4x100 m vegyesváltó; 17.00: döntők: női 50 m gyors, férfi 50 m gyors, női 50 m mell, női 200 m pillangó, férfi 400 m vegyes, női 400 m gyors, női 4x100 m vegyesváltó, férfi 4x100 m vegyesváltó
  Műugrás: női 3 m szinkron, selejtező (10:00); férfi 10 m, selejtező (12:00); női 3 m szinkron, döntő (15:30); férfi 10 m, döntő (19:00)

 

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?