A világbajnokság döntője spanyol fölényt, és közel két óráig gól nélküli döntetlent hozott, de amikor már mindenki a tizenegyesekre készült, a hosszabbítás 116. percében Andrés Iniesta góljával Spanyolország diadalmaskodott.
A mostani ellenfelek közül az eddig lezajlott 18 világbajnokságon csak a holland csapat jutott döntőbe, kétszer is, a zseniális Juhan Cruyff vezetésével 1974-ben és 1978-ban. A spanyolokkal nem volt ilyen kegyes a szerencse, egy 1950-es negyedik helynél jobbat azóta sem sikerült elérni. Még a saját rendezésű 1982-es torna sem volt sikeres számukra.
Európa-bajnokságot viszont már mindkét gárda nyert, a spanyolok kétszer is (1964-ben és 2008-ban), és úgy gondolják otthon, hogy a mostani generáció sokra hivatott. Hollandiának még a legendás Marco Van Basten - Ruud Gullit - Frank Rijkaard - Ronald Koeman fémjelezte csapat szerzett kontinensbajnoki trófeát 1988-ban.
A híres-hírhedt katalán Jimmy Jump a kezdő sípszó előtt megpróbált a vb-trófea közelébe jutni, de a biztonságiak lefogták, majd heten lecipelték a pályáról. A régi formáját egyelőre még csak kereső Fernando Torres kimaradt a spanyol kezdőből, helyette Pedro Rodríguez került be a csapatba David Villa mellé ékpárnak. Ezen a váltáson kívül egyik gárdában sem volt meglepetés.
Jó iramban kezdődött ez a meccs is, akárcsak a szombati bronzmeccs (Németország - Uruguay 3-2), és a vártaknak megfelelően spanyol fölénnyel. Howard Webb, a meccs angol bírója lapokkal igyekezett elejét venni a szabálytalanságoknak, öt sárgát osztott ki az első félidőben, amire szükség is volt, olykor-olykor durva belépők jelezték a játékosban lévő feszültséget.
Ez Nigel De Jong akciójában kulminálódott a 28. percben, aki stoplis cipővel mellkason talpalta Xabi Alonsót és örülhetett, hogy Webb csak sárgát adott, mert az eset pirosat ért volna. Veszélyes helyzetek főleg Marteen Stekelenburg kapuja előtt alakultak ki, a hollandok kontrára próbáltak játszani.
A félidőben 3-0 volt a kapura lövések száma a spanyol csapatnak, ez 56 százalékos labdabirtoklással és precízebb, hetvenöt százalékos passzolási pontossággal párosult (a holland csapaté ötvenöt százalék volt az első negyvenöt percben).
A szünet után folytatódtak a spanyol rohamok, és rögtön az első percekben Carles Puyol jött fel és fejelt újra, de ezúttal nem találta el a labdát úgy, mint a németek ellen. A hangulat is parázs lett, a játékosok egyre többet szabálytalankodtak egymás ellen, néha alattomosan.
A 62. percben Arjen Robben hagyta ki a meccs legnagyobb helyzetét, miután nagyszerű kiugratást kapott Wesley Sneijdertől. Egy az egyben vezethette kapura, a kifutó Iker Casillas ugyan rossz irányba vetődött, de lábbal még bele tudott piszkálni a holland lövésébe. Cserébe tíz perccel később David Villa sem tudott a kapuba kotorni pár lépésről egy váratlanul elé pattant labdát.
A hajrára már Vicente Del Bosquét is nyugtatgatnia kellett Juicsi Nisimurának, a mérkőzés negyedik játékvezetőjének, mert a spanyol mester többször is hangott adott felháborodásának egy-két durvább holland belépő után. Különösen Mark Van Bommel (Bert Van Marwijk szövetségi kapitány veje) végzett hentesmunkát a focipályán.
A spanyol védelem a statisztikák szerint húsz percenként ki-kihagyott, mert a 83. percben Robben megint kiugrott, lerázta magáról a csetlő-botló Puyolt, Casillas viszont újfent remek vetődéssel szedte fel előle a labdát. A Bayern München támadója viszonzásul még beletaposott egyet a földön fekvő kapusba.
Az utolsó percekben úgy látszott, mindkét csapat a hosszabbításra (esetleg a tizenegyesekre) hagyná a döntést, így a rendes játékidőben maradt a 0-0. Utoljára az 1994-es, amerikai rendezésű világbajnokság döntője (Brazília - Olaszország) nem hozott gólt, ott a büntetőpárbaj döntött Brazília javára, Roberto Baggio emlékezetes hibája után.
A rövid pihenő után újra nekiveselkedtek a csapatok, de továbbra is a spanyolok támadójátéka tűnt aktívabbnak. A holland védők közül pedig a veterán Giovanni Van Bronckhorst került főszerepbe, miután Cesc Fábregas és Jesús Navas ziccerébe is beleért és menteni tudott.
Az utolsó negyedórára bejött Fernando Torres, a másik oldalon pedig Edson Braafheid. Egy kiállítással kezdődött a hosszabbítás második fele, a végére emberhátrányba került Hollandia. John Heitinga rántotta le a kapura törő Andrés Iniestát, így jogosan kapta meg második sárga lapját, és az ezzel járó pirosat.
Sőt, Howard Webb kioszthatott volna még egyet, mert Arjen Robben jóval a sípszó után rúgta el a labdát, de az angol játékvezető nyilván nem akart még egy holland kiállítással döntő súlyú ítéletet hozni. Így is nagyon nehéz dolga volt, bíró szempontból nem volt egy könnyű meccs a vb-döntő.
A 116. percben aztán villant Iniesta, miután Rafael Van der Vaart beragadt, így szó sem lehetett lesről Fábregas passzánál, nyolc méterről pedig mattolta a beragadt Stekelenburgot. A hajrában a tíz emberrel játszó hollandok nyomtak, még Torres sérülése se érdekelte őket, de két perc alatt már nem tudtak egyenlíteni, történetük harmadik vb-döntőjét is elbukták.
Spanyolország pedig az NSZK (1972, 1974) és Franciaország (1998, 2000) után a futballtörténelem harmadik olyan válogatottja, mely meg tudta nyerni az Európa-bajnokságot és világbajnokságot is.
XIX. LABDARÚGÓ-VILÁGBAJNOKSÁG, DÉL-AFRIKA, 2010 |
DÖNTŐ: HOLLANDIA - SPANYOLORSZÁG 0-1 (0-0, 0-0, 0-0, 0-1) Johannesburg, Soccer City, 84,490 néző V.: Howard Webb (angol) HOLLANDIA: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst (Braafheid 105.) - Kuyt (Elia 71.), Van Bommel, Sneijder, De Jong (Van der Vaart 100.), Robben - Van Persie Szövetségi kapitány: Bert Van Marwijk Gólszerző: Iniesta (116.) Kiállítva: Heitinga (109.) |
A VILÁGBAJNOKI DÖNTŐ STATISZTIKÁI | ||
HOLLANDIA | SPANYOLORSZÁG | |
GÓLOK | 0 | 1 |
LÖVÉSEK | 13 | 18 |
KAPURA TARTÓ LÖVÉSEK | 5 | 6 |
SZÖGLETEK | 6 | 8 |
LESEK | 7 | 6 |
SZABÁLYTALANSÁGOK | 28 | 19 |
SÁRGA LAPOK | 8 | 5 |
PIROS LAPOK | 1 | 0 |
LABDABIRTOKLÁS | 44 % | 56 % |
XIX. LABDARÚGÓ-VILÁGBAJNOKSÁG, DÉL-AFRIKA, 2010 |
A TORNA VÉGEREDMÉNYE:
1. SPANYOLORSZÁG (Iker Casillas, Victor Valdés, José Manuel "Pepe" Reina, Raul Albiol, Gerard Piqué, Carlos Marchena, Carles Puyol, Joan Capdevila, Sergio Ramos, Alvaro Arbeloa, Andrés Iniesta, Xavi Hernandez, Cesc Fabregas, Xabi Alonso, Sergio Busquets, Javier Martínez, David Silva, David Villa, Fernando Torres, Juan Manuel Mata, Pedro Rodriguez, Fernando Llorente, Jesus Navas) Szövetségi kapitány: Vicente Del Bosque
2. HOLLANDIA (Maarten Stekelenburg, Michel Vorm, Sander Boschker, Gregory van der Wiel, John Heitinga, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst, Khalid Boulahrouz, Andre Ooijer, Edson Braafheid, Mark van Bommel, Nigel de Jong, Wesley Sneijder, Demy de Zeeuw, Stijn Schaars, Ibrahim Afellay, Rafael van der Vaart, Dirk Kuyt, Robin van Persie, Arjen Robben, Eljero Elia, Ryan Babel, Klaas Jan Huntelaar) Szövetségi kapitány: Bert Van Marwijk
3. NÉMETORSZÁG (Manuel Neuer, Tim Wiese, Jörg Butt, Marcell Jansen, Arne Friedrich, Dennis Aogo, Serdar Tasci, Holger Badstuber, Philipp Lahm, Per Mertesacker, Jerome Boateng, Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger, Mesut Özil, Piotr Trochowski, Toni Kroos, Marko Marin, Stefan Kiessling, Lukas Podolski, Miroslav Klose, Thomas Müller, Cacau, Mario Gomez) Szövetségi kapitány: Joachim Löw
4. Uruguay 5. Argentína 9. Japán 17. Elefántcsontpart
A VILÁGBAJNOKSÁG GÓLLÖVŐLISTÁJA:
5 GÓLOS: Forlán (uruguayi), Müller (német), Sneijder (holland), Villa (spanyol) 2 GÓLOS: Elano (brazil), Endo (japán), Eto'o (kameruni), Hernández (mexikói), Holman (ausztrál), Honda (japán), Iniesta (spanyol), Li Csung Jong (dél-koreai), Li Dzsung Szo (dél-koreai), Podolski (német), Robben (holland), Robinho (brazil), Tévez (argentin), Tiago (portugál), Uche (nigériai) 1 GÓLOS: Alcaraz (paraguayi), Almeida (portugál), Beausejour (chilei), Bendtner (dán), Birsa (szlovén) Blanco (mexikói), Boateng (ghánai), Bradley (amerikai), Cacau (német), Cahill (ausztrál), Cavani (uruguayi), Cristiano Ronaldo (portugál), Defoe (angol), Di Natale (olasz), De Rossi (olasz), Dempsey (amerikai), Drogba (elefántcsontparti), Dzi Jun Nam (észak-koreai), Fernandes (svájci), Friedrich (német), Gerrard (angol), M. González (chilei), Heinze (argentin), Huntelaar (holland), Iaquinta (olasz), Jansen (német), Jovanovics (szerb), Juan (brazil), Kalou (elefántcsontparti), Khedira (német), Kopunek (szlovák), Koren (szlovén), Khumalo (dél-afrikai), Kuyt (holland), Liédson (portugál), Ljubijankic (szlovén), Maicon (brazil), Malouda (francia), Márquez (mexikói), Meireles (portugál), Millar (chilei), Mphela (dél-afrikai), Muntari (ghánai), Özil (német), Palermo (argentin), Pantelics (szerb), Pak Dzsi Szung (dél-koreai), Park Dzsu Jung (dél-koreai), Puyol (spanyol), M. Pereira (uruguayi), A. Pereira (uruguayi) Quagliarella (olasz), Reid (új-zélandi), Riveros (paraguayi), Romaric (elefántcsontparti), Rommedahl (dán), Simao Sabrosa (portugál), Smeltz (új-zélandi), Szalpingidisz (görög), Tomasson (dán), Toroszidisz (görög), Tshabalala (dél-afrikai), Upson (angol), Van Persie (holland), Van Bronckhorst (holland), Vera (paraguayi), Yakubu (nigériai), Yaya Touré (elefántcsontparti)
ÖNGÓL: Agger (dán, a hollandok ellen), Pak Dzsu Jung (dél-koreai, az argentinok ellen)
A VB ARANYLABDÁSA: Diego Forlán (Uruguay) A VB ARANYCIPŐSE: Thomas Müller (Németország, 5 gól + 3 gólpassz) |
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.