Tizenhárom csapat képviseli az öreg kontinenst a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokságon. Melyiknek lehetnek bajnoki álmai? Esélylatolgatás, első rész.
A csoport. Ebben a négyesben Franciaország képviseli Európát, és a papírforma szerint egyik ellenfele (Dél-Afrika, Mexikó és Uruguay) sem okozhat túl nagy problémát Raymond Domenech együttesének. A szövetségi kapitány a torna után egyébként is távozik a nemzeti csapat kispadjáról, így ez az utolsó lehetősége, hogy a vb-győztes Aimé Jacquet (1998) és az Európa-bajnoki trófeát nyerő Roger Lemerre (2000) örökébe lépjen.
A francia válogatott ezúttal is tele van tehetségekkel, ugyanakkor nem feledhető az utóbbi évek helyenként unalmas játéka, mint ahogy Thierry Henry kezezése sem az írek elleni selejtezőn, aminek köszönhetően egyáltalán kint vannak Dél-Afrikában. Nyilván Franck Ribéry prostituáltbotránya sem enyhít a csapat körül kialakult hangulaton. Nagy kérdés, hogy ez milyen hatással lesz az elmúlt vébén ezüstérmes válogatottra.
Csoportellenfelek: Dél-Afrika, Uruguay, Mexikó
B csoport. Görögország története során először 1994-ben jutott ki a labdarúgó-világbajnokságra, akkor azonban három sima vereséggel (Argentína, Bulgária és Nigéria ellen), 0-10-es gólkülönbséggel már a csoportmeccseken elvérzett. Dél-Afrikába azonban több önbizalommal érkezhetnek, hiszen egyrészt 2004-ben Európa-bajnokságot nyertek, másrészt a szövetségi kapitány, Otto Rehhagel neve is jobban cseng a futballban, mint 94-es elődjéé, a hazájában egyébként istenként tisztelt Alketasz Panaguliaszé.
Nigériával és Argentínával most is egy csoportba került a görög csapat, utóbbi Lionel Messi vezetésével a négyes abszolút favoritja. Nigéria nemcsak azért veszélyes, mert Lars Lagerbäck ül a kispadján, de a 2010-es Afrika Kupán elért harmadik hely (ami egyébként csalódást keltett) után a csapat még éhesebb lett, így nagy küzdelem várható a továbbjutásért. A kvartett utolsó tagját, Dél-Koreát is nagy hiba lenne leírni, hiszen szakemberek a legtöbbet fejlődött ázsiai csapatnak tartják.
Csoportellenfelek: Argentína, Nigéria, Dél-Korea
C csoport. Egyértelmű forgatókönyv nem létezik, de Angliának valamit nagyon el kell rontania, hogy ne jusson tovább ebből a csoportból, míg Szlovénia megkapta az esélyt a második helyre. Az Achilles-ínsérülést szenvedett David Beckham nem erősíti játékosként a szigetországiakat, de az a Fabio Capello irányítja a csapatot, aki az edzők között a labdarúgás jolly jokere. A keretben olyan sztárjátékosok vannak, mint John Terry, Rio Ferdinand, Steven Gerrard, Frank Lampard vagy Wayne Rooney. Persze már évek óta ilyen erős az angol keret, de valahogy sosem jött ki a lépés.
Az olasz szakemberrel azonban megvan erre az esély, hiszen - bár jó edzők - szakmai szempontból sem Sven-Göran Eriksson, sem Steve McClaren nem említhető vele egy lapon. Szlovénia várhatóan nagy harcot fog vívni a jóval nagyobb vb-tapasztalattal rendelkező Egyesült Államokkal a továbbjutást jelentő második helyért. Egyik csapatnak sincsenek igazi sztárjai, így inkább a csapatszellemre és a védekezésre helyezik majd a hangsúlyt. Algéria várhatóan nem tud majd beleszólni a versenyfutásba.
Csoportellenfelek: Egyesült Államok, Algéria
D csoport. A csoport favoritjának Németország látszott, amelyet négy évvel ezelőtt még fiatalnak tartottak, mostanra azonban kiforrott a csapat. René Adler és a legnagyobb sztár, Michael Ballack sérülése alaposan megkeverte a kártyákat, és megcsappantotta Joachim Löw alakulatának önbizalmát. A 2006-os gárdát elsősorban Bastian Schweinsteiger, Per Mertesacker, Lukas Podolski, Philipp Lahm és a Bayern Münchenben többnyire már csak csereként szerepet kapó Miroslav Klose idézi, és egyelőre még az új csapatkapitány kérdését sem sikerült tisztázni.
A történtek viszont jelentősen megnövelték Szerbia és Ghána esélyeit. Radomir Antics nagyon jó védelmet épített fel a szerb válogatottban, amelynek középpontjában a gárda egyik legnagyobb sztárja, a Manchester United védője, Nemanja Vidics áll. Ugyanakkor a tapasztalt Dejan Sztankovics irányította középpálya sem lebecsülhető. Ráadásul a szerbek már bebizonyították, hogy bárkit képesek legyőzni. Igaz, bárkitől képesek kikapni is. Az első négy csoport közül a D jelű négyesnek legnehezebb megjósolni a végét, hiszen Ghána bárkit legyőzhet, a leggyengébbnek tartott Ausztrália pedig képes meglepetést okozni.
Csoportellenfelek: Ausztrália, Ghána
Vincze Szabolcs
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.