Usain Bolt: már csak egy ellenfele van, a doppinggyanú
Már amikor Usain Bolt a Peking Nyári Olimpiai játékokon, a százméteres síkfutás döntőjében fantasztikus 9,69 másodperces idővel ért célba, sokan úgy gondolták, a jamaikai ennél is jobbra lesz képes. Nemcsak hogy tényleg az lett, de felmerül a kérdés: hol lesz ennek vége?
A jamaikai sprinter, aki minden kétséget kizáróan egyeduralkodó jelenleg a síkfutás királykategóriájának számító száz (és kétszáz) méteren, a pekingi olimpián sokkolta a szurkolókat és a szakembereket hihetetlen eredményeivel, amivel erős kontrasztban áll könnyed stílusa. Királysága a sprintervilágban egyelőre megdönthetetlennek tűnik, hiszen Berlinben újfent olyan időt futott, amiről korábban csak álmodni lehetett. És sokak szerint nincs vége.
A német fővárosban 9,58-as eredmény állt a táblán, mikor célba ért, száz méteren annyit verve a mezőnyre, amennyit egy általános iskolás hetedikes ver a harmadikosokra. Talán még sosem volt ez a tizenegy századmásodperc ilyen nagy idő. Usain Bolt ennyit javított olimpiai világcsúcsán és saját bevallása szerint itt nincs vége a rekordok döntögetésének.
A XXI. század atlétájának prototípusa © AP |
Usain Bolt ellenben, a 21. század futófenoménja 195 centiméter magas, végtagjai lazák és szikárak, és mintha a gravitáció sem parancsolna neki, mikor futni kezd. Persze a modern edzéstechnikák és az előírt táplálkozás sokat segítenek a mai sportolóknak, ennek ellenére sokan – edzők és riválisok egyaránt – úgy tartják: száz év alatt egy ilyen atléta születik, mint Usain Bolt.
„Korábban azt mondtam önöknek, hogy valaki egyszer meg fogja futni a 9,5-öt – mondta Tyson Gay, a nagy rivális, aki 9,71-gyel csak a második helyre volt jó. – Örülök, hogy megcsinálta. Bebizonyította, hogy az ember és az emberi teljesítmény képes egy másik szintre lépni." Asafa Powell, Bolt honfitársa, aki 9,84-gyel a harmadik helyen ért célba, szintén elismerően nyilatkozott Bolt eredményéről: „Nagyon izgatott voltam Usain futása miatt. Lenyűgöző, amit csinált és nagyszerű érzés egy ilyen dologban részesülni.”
Az ilyen teljesítmények láttán, mint amilyen Usain Bolté, vagy Michael Phelpsé, lépten-nyomon felmerül a dopping lehetősége, illetve annak, hogy olyan szereket használhatnak, melyeket semmilyen műszer nem tud ma kimutatni. Mindkét versenyzőt – és sok más társukat – már a hivatalos szervek is megvédték és az utóbbi idők tesztjei (már pedig az élsportolóknak az utóbbi években szigorúbb lett az ellenőrzése) sem mutattak ki semmit. Egy biztos: száz méteren egy év alatt tizenegy századmásodpercet javítani emberfeletti teljesítmény. Nem hiába hívta fel mindenki figyelmét a döntő másnapján a Frankfurter Allgemeine Zeitung: "Van azonban egy ellenfél, aki elől Bolt nem tud elfutni: a doppinggyanú."
2009-ES ATLÉTIKAI VILÁGBAJNOKSÁG, BERLIN |
FÉRFIAK, 100 MÉTERES SÍKFUTÁS, DÖNTŐ |
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.