Meghalt egy magyar hegymászó a Himalája-expedícióban
Szabó Levente a Manaslu 8156 méteres csúcsát támadó magyar expedíció tagjaként 7800 méterig jutott, nem sokkal később azonban halálos balesetet szenvedett - tudta meg a hvg.hu. Előzőleg, május 19-én, nepáli idő szerint délelőtt 10 órakor Erőss Zsolt, pár órával később pedig Barna Dániel is elérte a csúcsot.
A meteorológiai híradások alkalmasnak jelezték az időjárást, ennek megfelelően május 19-én hajnalban Erőss Zsolt, Szabó Levente és Barna Dániel elindult a 7100 méteren álló csúcstámadó táborból, hogy megmássza a világ nyolcadik legmagasabb csúcsát, a nepáli Manaslut. A jóslat bevált, az idő alkalmas volt, és hatórás kemény menet után, helyi idő szerint délelőtt 10 órakor Erőss már a Manaslu csúcsáról telefonált, egy idő után pedig elindult lefelé, vissza a sátorba.
Útközben találkozott Barna Dániellel, aki nem sokkal később szintén felért a csúcsra. Szabó Levente, az expedíció orvosa azonban a fáradtság miatt már nem érte el a legmagasabb pontot, ő 7800 méteren visszafordult. Célba vették a 6800 méter magasan álló III-as tábort, mert ilyen magasságban élettani szempontból legjobb az, ha minél alacsonyabban tölti az ember az éjszakát. Különösen akkor, ha egy fárasztó hegyi meneten van túl.
Szabó Levente utolsó képe 7800 méteren, a visszafordulás előtt |
Másnap, ereszkedés közben, a III-as tábor közelében (6800 m) találtak rá az 500 métert zuhant hegymászó holttestére. Alpinista szokás szerint fent a hegyen temették el.
A másik két expedíciós társ (Erőss Zsolt és Barna Dániel) azóta már visszatért a 4860 méteren fekvő alaptáborba, mindketten egészségesek.
A Magyarok a világ nyolcezresein expedíciósorozat 2003 óta vezet sikeres vállalkozásokat a Himalájába, hasonló eset eddig soha nem történt. Magyar hegymászók azonban már korábban is vesztették életüket a világ legmagasabb hegyláncai közt. Dékány Péter 2000-ben, Gárdos Sándor 2001-ben vesztette életet a Himalájában (az expedícióknak Erőss Zsolt is tagja volt). A közelmúlt magyar hegymászásának egyik legnagyobb alakja, Ozsváth Attila pedig 2002-ben indult a pakisztáni Karakorumba, ahonnan sohasem tért vissza.
Az expedíció levele Magyarországra |
"Jelentés a Magyar Himalája Expedíciók Manaslu csúcstámadásáról és az utána történt sajnálatos balesetről. |
A "szellemhegy" |
A Manaslu közismerten nehezen megmászható hegy, a hivatalos statisztikák alapján a negyedik helyen áll a Himalája legveszélyesebb nyolcezresei között. Csak a Nanga Parbat (8126 m), az Annapurna (8091 m) és a K2 (8611 m) előzi meg ezen a listán. 1956-os első megmászása óta több mint háromszázan érték el a csúcsot, körülbelül ötvenen pedig sosem tértek vissza. A csúcstömb szikláin nehéz felkaptatni, így sokan nem is másznak fel a valódi legmagasabb pontra, hanem előtte visszafordulnak. Erőss Zsolt és Barna Dániel viszont megmászta ezt a sziklást részt is, így ők a valódi csúcson jártak. |
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.