2009. február. 26. 15:25 Vincze Szabolcs Utolsó frissítés: 2009. február. 26. 23:25 Sport

K-1 gála: "nem kergetek álmokat, de élni akarok a lehetőségeimmel"

2009. február 28-án a budapesti Papp László Sportarénában rendezik azt a K-1 rendszerű versenyt, melynek egyik prominens fellépője - a nagy visszatérő Alekszej Ignasov mellett - Bárdosi Sándor, az egykori olimpiai ezüstérmes birkozó. A hvg.hu az MMA magyar harcosával a célokról és a jövőről beszélgetett.


Bárdosi Sándor (felül): a földön ő az úr
hvg.hu: A birkózást követően miért éppen az MMA-ra, a harcművészeti sorozatok e válfajára esett a választásod?

Bárdosi Sándor: Amikor abbahagytam a birkózást, két évig semmit nem csináltam. Az utolsó fél év különösen rossz volt, jobbára csak tengtem-lengtem. Az MMA küzdelmeit korábban is követtem, tetszett is és nyugodtan mondhatom, fekszik nekem. Így tulajdonképpen nem csak én találtam meg a sportot, hanem az is engem. Egész eddigi életemben sportoltam és éreztem, hogy képtelen vagyok abbahagyni. Emellett olyat kerestem, ami testhezálló, végül is kajakozni vagy vízilabdázni nem kezdhetek el.

hvg.hu: Az MMA-ban mennyi előnyöd illetve hátrányod származik abból, hogy korábban hosszú ideig birkóztál?

Bárdosi Sándor: Mindkettő, de ha őszinte akarok lenni, azért több előnyöm származik belőle, mint hátrányom. A földharc például nem meglepő módon az erősségeim közé tartozik, viszont addig eljutni már nehezebb dolog. Sok új technikát kellett megtanulnom, ezeket muszáj folyamatosan csiszolni, mert 25 év birkózás után egy teljesen más mozgásrendszert is el kellett sajátítanom. De nem gond, érzem magamban az erőt, úgyhogy nem rettentenek vissza a kihívások.

hvg.hu: És a sérülések? Az MMA-ban nem ritkák a durva belépők, melyeknek gyakran nyoma is marad.

Bárdosi Sándor: A ringbe lépve erre nem gondol az ember, de egy harc közben nem is lehet. Ráadásul ez az egész nem erről szól, senkinek nem az a célja, hogy komolyabb sérülést okozzon. Ennyi erővel ne üljünk autóba sem, hiszen a balesetek száma arányában jóval nagyobb, mint itt a súlyos sérüléseké.

 K-1 GÁLA, BUDAPEST
 2009. FEBRUÁR 28., Papp László Budapest Sportaréna
  KÜZDELMEK (K-1):

  Sebastian Ciobanu (román) - Török Dániel (magyar)
  Roman Kleibl (cseh) - Veres Ádám (magyar)
  Joachim Thomas (francia) - Mladen Brestovac (horvát)
  Mounir Zekhini (holland) - Zentai Máté (magyar)
  Győrfi Csaba (magyar) - Pethes Viktor (magyar)
  Vörös Roland (magyar) - Tüth Gábor (magyar)
  Catalin Morosanu (román) - Musab Gulsari (török)
  Alekszej Ignasov (orosz) - Dzevad Poturak (bosnyák)
  KÜZDELMEK (MMA):

  Bárdosi Sándor (magyar) - Miroslav Scibran (horvát)
hvg.hu: Van már valami elképzelésed arról, hogy meddig folytatod? Vannak kitűzött céljaid?

Bárdosi Sándor: Igazából nincs, és ezt nem is tartom nagy bajnak. Addig csinálom, amíg van bennem küzdeni akarás. Ha negyven éves koromban jön el az a pillanat, amikor azt mondom: vége, ennyi volt, akkor negyven éves koromban jön el. A célokkal hasonló a viszonyom, sosem szerettem ilyeneken görcsölni. Naponta kétszer edzem, délelőtt futok és erősítek, délután a technikákat gyakorlom. Ez sok idő, de nem kergetek álmokat, igyekszem élni azokkal a lehetőségekkel, amiket kapok. Hogy ez alapján mit tudok kihozni magamból, azt majd meglátjuk. Beleadok mindent, de igyekszem két lábbal a földön állni.

hvg.hu: Kinek a stílusa áll hozzád a legközelebb?

Bárdosi Sándor: Vannak olyan harcosok, akiknek nagyon tetszik a stílusa. Az első helyen nálam az orosz Fedor Emilianenko áll, a jelenlegi nehézsúlyú MMA-világbajnok. Higgadt ember, rezzenéstelen arccal, nincs mosoly, nincs fintor. Olyan figura, mint a szombaton hazánkban küzdő Alekszej Ignasov. Nagyon sokoldalú, az tetszik benne, hogy mindenkit a saját stílusában, a saját technikáival ver meg. Ehhez azért nagyon képzettnek kell lenni, márpedig ő az.

hvg.hu: Mi lesz az MMA után? Mit fogsz csinálni, ha egyszer abbahagyod a versenyszerű sportolást?

Bárdosi Sándor: Nem fogok olyasmibe kezdeni, amihez nem értek. Sokan így csinálják. Én edzőként tudom elképzelni magam, szívesen oktatnék birkózást vagy szumót, nem utolsó sorban megpróbálnám átadni mindazt a tudást és tapasztalatot, amit a birkózásban és az MMA-ban szereztem. A korosztályról is van elképzelésem: azt hiszem, legszívesebben gyerekekkel foglalkoznék. De ez még arrébb van, most a legfontosabb célom, hogy megnyerjem a szombati Miroslav Scibran elleni küzdelmet.

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.