2009. december. 03. 16:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 03. 17:42 Sport

Mennyibe kerülnek a futballügynökök?

Egy angol felmérés szerint a szigetország első osztályú klubjainak évente összesen 70 millió fontba kerülnek a játékosügynökök. Élen a Manchester City áll közel 13 millióval. És mi a helyzet Magyarországon?


A második számú manchesteri gárda 12,87 millió font ügynöki díjat fizetett az utóbbi két átigazolási időszakban, azaz az elmúlt tizenegy hónapban. Lehet, hogy a csapat Manchesterben csak második helyre szorul, de ezt az összeget tekintve a dobogó élén végzett egész Angliát tekintve. A húsz Premier League-ben szereplő klub ügynöki fizetései 2009-ben 70,6 millió fontra rúgnak.

Az angol első osztályban mintha felbomlani látszana a négy nagycsapat, a Manchester United, a Liverpool, a Chelsea és az Arsenal abszolút uralma megtörni látszik, a fizetések tekintetében legalábbis mindenképp. Idén egyértelműen a Manchester City volt a legaktívabb Gareth Barry, Carlos Tévez, Emmanuel Adebayor, Kolo Touré, Joleon Lescott, Roque Santa Cruz, Nigel De Jong, Craig Bellamy, Wayne Bridge éws Shay Given megszerzésével, így egyáltalán nem meglepő, hogy az ügynöki díjai utolérhetetlenek voltak.

A 12,87 millió fontban még Robinho átigazolási díja is benne van, aminek egy részét ugyanis csak idén kellett kifizetni. A klubnál mindenestre gyorsan kijelentették, hogy többet nem szándékoznak ennyit költeni, most viszont olyan keretet akartak összehozni, amely az élbolyban tudja tartani a Cityt. Ez az összeg 35 játékosra terjed ki, tartalmazza ugyanis az újratárgyalások és eladások ügynöki díjait is.

Robinho: vele kezdődött az idei év is
© AP
Második helyen a Chelsea áll 9,56 millió fonttal annak ellenére, hogy idén nem tűnt annyira aktívnak a játékos piacon, mint az ezt megelőző években. Az idei szezon fő üzlete Jurij Zsirkov megszerzése volt a CSZKA Moszkva csapatától, mintegy 18 millió fonttért. A londoniaknál a legtöbb pénzt meghatározó játékosainak szerződéshosszabbítása emésztette fel, ugyanis idén kellett tárgyalni Florent Malouda, Didier Drogba, John Obi Mikel, Ashley Cole, Michael Essien, Michael Mancienne, Salomon Kalou, Alex és John Terry, azaz szinte az egész kezdőcsapat szerződéséről.

Mivel Frank Lampard tavaly nyáron írt alá, ez az összeg kimaradt a listából, talán ezért is csúszott le az első helyről a klub. Általában az ügynökök öt százalékot kapnak a játékos szerződésében megállapított összegből. Például Gareth Barry jelenlegi kontraktusa alapján heti 120 ezer fontot kap a Manchester Citytől, mindezt öt éven keresztül. Ez összesen 31 millió fontot jelent, ügynöke másfél milliót kaszál vele. Hozzá kell tenni, hogy ebben az esetben játékos és ügynöke régi barátok, utóbbinak nincs is más ügyfele. A Manchester Cityt és a Chelsea-t a listán a Liverpool (6,65 millió font)m a Torrenham Hotspur (6 millió), a West Ham United (5,52 millió) és az Arsenal (4,76 millió) követi. Meglepetésre a Manchester United csak a 15. helyet foglalja el a listán.

„Minden üzlet más, így azt gondolom, az öt százalékos részesedést azért nem lehet ennyire fixnek venni – mondta Vladan Filipovics, a legismertebb itthoni játékosügynök a hvg.hu-nak. – Ez ugyanis megállapodás kérdése, lehet több és kevesebb is. Magyarországon erre nincs meghatározott szabály, itt csak pár klub szokott külön fizetni a menedzsernek. A magyar piac, az NB I-es piac nem annyira erős, ezért jómagam már évek óta nem foglalkozom azzal, hogy külföldi játékosokat hozzak ide. Sem anyagilag, sem szakmailag nem jó üzlet. A magyar bajnokság nem számít erősnek, de gyengének sem, ez pedig a külföldi játékosokat gyakran megtéveszti. Előfordul, hogy lenézik a magyar bajnokságot.”

„Ugyanakkor nagyon szívesen foglalkozom magyar játékosok külföldre igazolásával, mert látok olyan magyar futballtehetségeket, akik meg tudnák vetni a lábukat erősebb bajnokságokban is. Persze a kereslet mindig változik, de a válogatott, az U20 mostani sikerei, vagy a Debrecen Bajnokok Ligája szereplése miatt élénkebben érdeklődnek külföldről is. Menedzserként magyar játékosokkal foglalkozni sok-sok energiát, pénzt és időt igényel, mert a nyugati klubok nem mindig gondolják úgy, hogy a magyar bajnokságban jó játékosokat lehet találni. Én azonban abszolút optimista vagyok, ezért szívesen foglalkozom velük.”

Az NB I-es csapatok közül leginkább a Debreceni VSC, a Videoton és az Újpest tekinthető legaktívabbnak az átigazolási piacon.
Világ Németh András 2024. december. 23. 14:40

„Véres a kezetek” – fellázadt Szerbia

Ezúttal a diákok és az őket támogató felnőttek lázadtak fel Szerbiában. Az egyetemisták és a középiskolai felsős diákok hetek óta követelik, hogy a hatóságok <strong>büntessék meg</strong> a november elsejei, 15 halálos áldozattal járó újvidéki pályaudvaromlás valódi felelőseit , és ne a „kishalakkal” vitessék el a balhét.  A tiltakozó akció legnagyobb tüntetését vasárnap rendezték meg Belgrádban, és már nemcsak az újvidéki katasztrófa felelőseinek megbüntetését követelték, hanem az egész szerb kormány és az államfő, Alekszandar Vucsics lemondását is. A tüntetők mellett áll Novak Djokovic is.