Fogadkoznak a Budapesti nyilatkozat aláírói
A résztvevők szerdán egyhangúlag elfogadták a sport fontosságát hangsúlyozó Budapesti nyilatkozatot a Parlamentben rendezett "A sport autonómiája az Európai Unióban" című nemzetközi sportdiplomáciai konferencián, melyet a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnöke által szorgalmazott 6+5-ös szabály körüli vita miatt hívtak össze.
A dokumentum aláírói elkötelezték magukat annak érdekében, hogy megőrizzék a sport autonómiáját, tiszteletben tartva a tagállamok képességeit, és helyreállítják a sport és az üzlet közötti egészséges egyensúlyt. A konferencián jelenlévők kérik az európai intézményeket és minden uniós tagállamot, hogy politikai akaratukkal támogassák azokat a döntéseket, amelyek a sport sajátosságát és autonómiáját erősítik, ezáltal fejlesztve a sport jövőjét a leendő generációk számára.
A rangos esemény ötletgazdája, Bánki Erik, a magyar Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának vezetője nyitóbeszédében hangsúlyozta: meg kell védeni a sport szellemiségét és egyenlő esélyeket kell teremteni a különböző tagállamok sportolói számára. A Fidesz képviselője szerint a 6+5-ös szabály jelképe lehet a sport autonómiája iránti kezdeményezésnek.
"A nagykövete leszek annak, hogy a sport védje meg speciális értékeit és önállóságát az Európai Unióban, de mindezt a kormányokkal, az önkormányzatokkal és a döntéshozókkal széles körűen együttműködve kell megvalósítani" - jelentette ki Schmitt Pál, az Európai Parlament alelnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke a tanácskozás elején, melyen a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a nemzetközi sportági szakszövetségek vezetői, az Európai Parlament képviselői, valamint az uniós tagállamok sportért, oktatásért és kultúráért felelős politikusai vettek részt.
Schmitt beszédében többek között arra a rémisztő adatra hívta fel a figyelmet, hogy az EU-s tagállamokban a gyermekek 60 százaléka egyáltalán nem sportol, és mintegy 30 százaléka elhízott.
Joseph Blatter FIFA-elnök a konferencián jelezte, továbbra is bízik abban, hamarosan bevezethetik a 6+5-ös szabályt, még úgy is, hogy az Európai Unió tartja magát ahhoz, miszerint ez sértené a munkaerő szabad áramlására vonatkozó alapelvet. "Még nem találkoztam olyan vezetőkkel, akik ne támogatták volna a 6+5-ös szabályt, de mindig elhangzott az is, hogy ez jogszabályokba ütközik. Kérdem én: ha valamit mindenki akar, akkor miért ne lehetne változtatni a szabályokon?" - fogalmazott Blatter.
Schmitt Pál az MTI-nek a 6+5-ös szabállyal kapcsolatban elmondta, hogy az lehet az Európai Uniónak is elfogadható megoldás, ha az egyesületek annyi külföldi játékost igazolhatnának, amennyit csak akarnak. Viszont a klubok vállalnák, hogy a kezdőcsapatban mindig legalább hat hazai játékost küldenek pályára, a cseréknél már nem lenne korlátozás, hazai játékos helyére is jöhetne idegenlégiós. Szerda délután a FIFA tart zárt körű konferenciát a szabállyal kapcsolatban. Az eseményen 43 európai nemzet futballszövetségének elnöke, alelnöke, magas beosztású vezetője vesz részt.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.