2008. július. 23. 12:11 Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 05. 13:28 Sport

A magyar olimpiai csapat tíz aranyérme az angol fővárosban

A II. világháború miatt az 1940-es és az 1944-es olimpiát nem rendezték meg, az 1948-as játékok helyszínéül pedig a svéd Edström által irányított NOB Londont jelölte ki. A választáskor ugyanis azt tartották elsődleges szempontnak, hogy ne kelljen új létesítményekre költeni az újjáépítésre szánt összegeket.


Papp László először az olimpiai dobogó tetején
Időközben, 1937-ben elhunyt Coubertin báró, akinek szívét Olümpiában temették el. A Szovjetunió önként döntött úgy, hogy nem vesz részt a játékokon, Németország és Japán pedig nem kapott meghívást. A játékok leginkább ünnepelt csillaga – először a történelem során – egy nő lett: a holland Fanny Blankers-Koen. A kétgyermekes családanya, aki Berlinben még csak egy ötödik (váltó) és egy hatodik (magas) helyezést ért el, ezúttal atlétikában remekelt: megnyerte a 100 és 200 méteres síkfutást, a 80 méteres gátfutást és győzött a 4x100-as váltó tagjaként is.

Összesen tíz versenyzőnk ünnepelhetett a dobogó legfelső fokán Londonban, pedig úgy tűnt, hogy a háború utáni nyomorból nehéz lesz aranyakat kovácsolni. A vívópást továbbra is a mieink fennhatósága alatt állt: kardozónk, Gerevich Aladár egyéniben első, csapatban már harmadik olimpiai elsőségét szerezte (ráadásul a londoni játékok ideje alatt született meg legkisebb gyermeke, Pál, aki a 2008-as pekingi olimpián aranyéremre is esélyes Nemcsik Zsolt edzője), Elek Ilona pedig túl a negyvenedik évén is képes volt a győzelemre.

Londoni szobatársnője, Gyarmati Olga sem akart lemaradni barátnőjétől: 569,5 centiméterrel megnyerte a távolugrást. Az atlétikai pályán még egy magyar győzelem született: a kalapácsvetés világcsúcstartója, Németh Imre hajította a legmesszebb a szert a Wembley stadionban. Az ötgyermekes családapa, Bóbis Gyula szabadfogású birkózásban (nehézsúly) lett első, a tornász Pataki Ferenc műszabadgyakorlatban (talaj) a legjobb pontszámot kapta, és két ökölvívónk is győztesként térhetett haza Angliából.

Egyes feljegyzések szerint már az is csodának számított, hogy a harmatsúlyban diadalmaskodó Csík Tibor Londonba ért, hiszen csak Kárpáti Rudolf vívónk vette észre, hogy amikor a magyar csapat Ostendében (Belgium) behajózott London felé, Csík tévedésből egy Afrikába tartó hajóra szállt fel. Másik öklözőnk, a középsúlyú Papp László itt kezdte meg nyolc éven és három olimpián át tartó uralkodását. Ezt a hihetetlen teljesítményt azóta csak két kubai ökölvívó: Teofilo Stevenson és Félix Savón tudta megismételni az olimpiák története során.

Statisztikák, érdekességek, éremtáblázat (Oldaltörés)


London, 1948
XIV. kiírás: 1948. július 29–augusztus 14.
Résztvevő országok száma: 59
Benevezett sportolók: 4104 (3714 férfi, 390 nő)
Sportágak száma: 17 (136 versenyszám)
Atlétika, birkózás, evezés, gyeplabda, kajak-kenu, kerékpár, kosárlabda, labdarúgás, lovassport, ökölvívás, öttusa, sportlövészet, súlyemelés, torna, vitorlázás, vívás, vízi sportok










Az atlétikai stadionban a mindössze 18 éves amerikai Bob Mathias aratott a tízpróbán (majd négy évre rá ismételt), míg 10 000 méteren a csehszlovák Emil Zatopek diadalmaskodott, akit messziről is könnyen fel lehetett ismerni, mert a fejét oldalra billentve futott. A maratoni távon futó belga Etienne Gailly esete Dorando Pietriére emlékeztetett: vezetett, de krízisbe került, és elesett, majd újra lábra állt, végül harmadikként ért célba, de azután kórházba került.

Súlyemelésben az amerikai Joseph Di Pietro nyerte a légsúlyúak küzdelmét, aki 142 centiméterével minden idők legalacsonyabb olimpiai bajnokának számít. Az önműködő sportpisztoly versenyszáma után a világsajtó Takács Károly nevét harsongta lelkendezve. Miután Takács a háborúban elveszítette a jobb karját, megtanult ballal lőni, de nem is akárhogyan, hiszen olimpiai arany lett a jutalma. Takács az utolsó előtti sorozatban már biztos győztesnek látszott, amikor véletlenül elsült a pisztolya, és a golyó a földbe fúródott. A zsűri úgy határozott, hogy újra lőhet, és később a mögötte második helyen záró argentin versenyző óvását elutasították.


  ÉREMTÁBLÁZAT:


ORSZÁGARANYEZÜSTBRONZ
EGYESÜLT ÁLLAMOK (USA)382719
SVÉDORSZÁG (SWE)161117
FRANCIAORSZÁG (FRA)10613
MAGYARORSZÁG (HUN)10512
OLASZORSZÁG (ITA)8118
FINNORSZÁG (FIN)875
TÖRÖKORSZÁG (TUR)642
CSEHSZLOVÁKIA (TCH)623
SVÁJC (SUI)5105
DÁNIA (DEN)578
............
 

párizsi olimpia 2024
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.