Az Andorra elleni ötös ellenére minden orgánum arra figyelmezteti a magyar labdarúgó-válogatottat, hogy a hollandok ellen „sokkal több kell”. Jé. Ki gondolta volna, hogy a vb-második ellen nehezebb, mint egy megyei válogatott brigád ellen? Tűz kell, bátorság, meg Gera, aztán hátha jön a flow.
Úgy kellene most is eljárni, mint öt éve, amikor a friss vb-aranyérmes olaszokat legyőztük: nagy mellényben érkező vendégeken átszabni a hacukát. Kár, hogy az egy barátságos meccs volt, hónapok óta másnapos olasz csapattal. De mégis, jól játszottunk, Gera király volt (nem lehet nem észrevenni, hogy ő egy olyan nem tipikus magyar futballista, aki jó csapatok ellen is tud/mer focizni), rengeteg szurkoló boldogan sörözött azután napokig.
Az előzményeket tekintve valójában nincs sok esélyünk a győzelemre. Két évvel ezelőtt például egy 6-1-es vereségbe torkollt a hollandok elleni meccsünk (barátságos), aztán 4-0 itthon nem nekünk, majd 5-3, odakint, szintén nem mi örültünk, két utóbbi selejtező meccs volt az idén lezajlott Eb-re. Nem túl biztató a sorozat, azonban a legutolsó, Hollandiában játszott kilencven percben volt egy periódus, amikor jobb volt Egervári csapata. Megzavartuk a hollandokat, mégpedig azzal, hogy „tehermentesen”, az esélytelenek teljes nyugalmával játszottunk. Kár, hogy közben ettől a furcsaságtól meg is ijedtünk, de a jó szurkoló nem felejt. Ha sikerül felidézni azt a játékot és mentális állapotot, esetleg még fenn is lehet tartani két félidőn át, akkor partiban lehetünk. Vagy ha meghalunk is, legalább szép lesz.
A múlt pénteki első meccsünkről valójában nincs mit írni. „Lassan” vertük meg Andorra válogatottját, de nehéz a kicsik ellen, pláne, ha rugdosnak. Szalai már a 3. percben gólt szerzett, nem adták meg, de azért lehetett sejteni végig, hogy nem lesz nagy baj. Durva, néha alattomos volt az andorrai csapat, ez volt a legbosszantóbb az egész meccsen. Egyébként meg Németország is csak kínlódott Feröer-szigetek ellen. Aztán mégis. Szóval ne panaszkodjunk, tekintsünk optimistán a jövőbe, mibe kerül ez egy tisztességes szurkolónak?
Gera kapott egyet Andorra ellen pár napja, ha felépül, és pályán lesz, akkor vezérnek kell lennie. Továbbá Dzsudzsák, Koman, Szalai, Hajnal, Juhász és a kapuban Bogdán kellene még, hogy csúcsformában focizzon, mindezt egyszerre. Valamint kulcskérdés, hogy a komplett védelmünk képes-e túlnőni önmagán. Ha minden összejön, akkor jó meccs lehet a vb-selejtezőből. Egyébként csak statisztálni fog a magyar válogatott Van Persie-nek, meg a többi sztárnak.
Egervári Sándor szövetségi kapitány a mérkőzés előtt szintén a védekezés fontosságát emelte ki, mondván jobb ellenfél ellen küzd csapata. Egyszerűen el kell zárni a területet előlük, hogy ne tudjanak kibontakozni. A mester – elmondása szerint – két helyen változtat az andorrai tizenegy összetételén, Varga József – felépülése után – biztos, hogy kezd a középpályán. A másik változásról konkrétan nem beszélt Egervári, de alighanem valamelyik támadó szellemű játékos kezd a padon, s helyére védekező érkezik.
A holland válogatott Törökország csapatát verte Amszterdamban a vb-selejtezők első körében, 2-0-ra. Van Persie és Naslingh volt a két gól szerzője, de a második találat a hosszabbításban esett, szóval nem volt elsöprő a holland siker. Új mester, Van Gaal irányítja a csapatot immár, ki is takarított a nyáron, az Európa-bajnokságon látott holland válogatott több ponton is megváltozott. Egy biztos, a vezér Van Persie, aki Manchesterbe igazolt, és hajtja előre a vörösök hajóját, mint egy gép. Kiváló futballista, élmény lesz élőben látni. Kár, hogy ellenünk van.
Két éve, mielőtt 6-1-re kikaptunk Amszterdamban, a magyar játékosok közül Gera aláírt volna egy döntetlent előre, Tököli Attila és Szalai Ádám nem fogadta volna el az ikszet. Ha ma megkérdeznénk őket, alighanem a döntetlen megállna. Egyrészt, mert tétmeccs van, és tényleg jó volna 28 év után egy világversenybe bonyolódni tevőlegesen. Az egy pont ehhez a célhoz vinne közelebb, a csoportunkban nem sokan fogják elkapni a holland válogatottat. Másrészt mert azóta még két vereséget ránk mértek a narancssárgák, és azért az nyomot hagy. Pedig most – magához képest – egy kiforratlan, nem egységes, rossz szériából kievickélő csapat a holland válogatott, azaz vissza nem térő alkalom kínálkozik az oroszlánszelidítésre. Reméljük, Egervári Sándor is így gondolja, és törli a fejekből az elmúlt két év meccseit. Próbálja meg legalább.
A mérkőzést sztárbíró vezeti, portugál, 41 éves, Pedro Poenca. Kilenc éve nemzetközi bíró, idén átszaladt egy BL- és egy Eb-döntőt, ennél többet nem nagyon tehetett volna ebben az évben. Rajta aligha fog múlni a meccs színvonala. A magyar válogatotton annál inkább.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.