Várni kell, hogy kiderüljön, a héten földrengés volt-e vagy csak földmozgás az európai futball csúcsain. Április 24-én estig – példátlanul – 5 spanyol csapat volt Európa legjobb nyolc csapata között és reális feltételezés volt, hogy mindkét nagy kupa döntőjét spanyolok játsszák. S hogy a Barcelona lehet az első klub, amely képes megvédeni BL-győzelmét. Három nap alatt kiderült, hogy a csúcsfutballt is emberek játsszák. Életekkel és történetekkel.
Nem egészen egy éve, amikor a BL döntőjében a Barcelona Londonban simán elverte az angolok tartós házi kedvencének számító Manchester United-et, az igényes brit sportsajtóban érdemi vita kezdődött arról, lehet-e a Barcelona minden idők legjobb klubcsapata?
Április 24-én estig – példátlanul - 5 spanyol csapat volt Európa legjobb nyolc csapata között és reális feltételezés volt, hogy mindkét nagy kupa döntőjét spanyolok játsszák. S hogy a Barcelolna lehet az első klub, amely képes megvédeni BL-győzelmét.
Három nap alatt a lehetséges négy spanyol klub közül – ketten egymás ellen játszottak – három kiesett és kiderült, hogy a tévékommentátorok könnyedén idézett statisztikái legfeljebb egy meccs előtt érnek valamit: a csúcsfutballt is emberek játsszák. Emberek, életekkel és történetekkel.
Jó ez vagy nem, szerintem nem, már régen túl vagyunk azon, hogy egy-egy meccsre sokáig emlékezzünk – egész Európa futballját láthatjuk, jön az új meccs, új kupa, új bajnokság. Most éppen az angol bajnokság döntőjeként meghirdetett City-United Manchesterben hétfőn, BL-döntő májusban és utána a futball-Eb.
Erre a három áprilisi napra érdemes emlékezni.
Barcelona-Chelsea visszavágó Barcelonában április 24-én.
Előző héten a londoni meccset – megszámlálhatatlan ígéretes Barcelona-akció után – 1-0-ra nyeri a hősiesen védekező Chelsea Drogba góljával. A Barcelona kapusa ezen kívül nem is nagyon látja a labdát, amely amúgy 70-nél több percig a Barcelona birtokában van.
Hétvégén a Barcelona otthon kap ki a Realtól – a bajnokság most már mindenképpen elment, maradhat a spanyol kupa és – a BL.
A Chelsea esélytelenül érkezik a Nou Camp-ba. A kívülállók közül majdhogynem csak korábbi edzője, egy bizonyos José Mourinho bíztatja őket: abban reménykedik, hogy a Real másnap megveri a Bayernt és akkor Münchenben majd Real-Chelsea BL-döntő lehet.
Szóval a Chelsea.
Milliárdos orosz tulajdonosa majdnem bármit megadna egy BL-győzelemért. Bajnokságot, angol kupát már nyertek neki, de a BL még Mourinhonak sem sikerült. Az angol bajnokságban bukdácsol a csapat, különleges szerencsével végezhet a BL-indulást érő negyedik helyen. De az idei BL még… Ahonnan az angol klubok közül kiesik mindkét manchesteri csapat és az Arsenal is. A Chelsea Nápolyban az első meccssen 3-1-re kikap. A bajnokságban az éppen utolsó 12 bajnoki meccséből hármat képes megnyerni. Ez kevés. Lejár az annak idején a Portótól elhozott Mourinho nyomán megint a Portóból kivásárolt, csak 34 éves André Villas-Boas edzői szerencséje: elküldik őt a Chelsea-től. Utóbb kiderül, hogy nem kevés feszültséget produkált a hosszú távra tervező ifjú portugál: új csapatot akart építeni és óvatosan kiszorította volna a Chelsea idősebb oszlopait: Cech, Terry, Lampard, Drogba nélkül látta a jövőt. Nem sokáig. A portugál néhány millióval megy, sztártréner kerestetik, az új, hangsúlyozottan ideiglenes edző az eddigi asszisztens, Roberto di Matteo. 41 éves, svájci olasz, s miután 4,9 millió fontért – akkori Chelsea-rekord – megvették, hat évet, 175 meccset játszott a Chelsea-ben. (2000-ben a klub első BL-szezonjában a 8 között a Barcelona az ellenfél, kapitánya Pep Guardiola. A visszavágón hosszabbításban győznek a spanyolok. Di Matteót utóbb beszavazzák minden idők legjobb Chelsea-jébe.)
Di Matteo azonnal változtat: az elkedvetlenedett idősebbekre épít. Képes lelkesíteni, éhessé tenni őket. Valamit tudnia kell. Sikersorozat. A kékek villognak és hasítanak. Túljutnak a Napolin majd a Benficán, sorozatban nyerik a bajnokikat, bejutnak az angol kupa döntőjébe. Cech, Terry, Lampard, Drogba utolsó BL-nyerési esélyükért harcolnak.
12 év után Di Matteo-Guardiola visszavágó a Camp Nou-ban.
A Barcelona az első perctől tábort ver és főhadiszállást rendez be a Chelsea kapuja előtt. Helyzetek, helyzetek. Gól egyelőre nincs. A 12. percben le kell cserélni a Chelsea nemrég igazolt, kiváló védőjét, Gary Cahillt. 15 perccel később a másik oldalon a Drogbát fogó, világbajnok Gerard Piqué, egyáltalán nem mellesleg a Barcelona legmagasabb (192 cm), kiválóan fejelő játékosa sérül meg – jön Dani Alves.
A 35. percben Busquets betalál: 1-0, ha így marad, hosszabbítás.
A Chelsea játékosai közül John Terry kapitányé a legnagyobb tét. 2008-ban, a Chelsea egyetlen BL-döntőjében a 11-eseknél hibázott a Manchester United ellen. A Chelsea bálványa és oszlopa. Az angol válogatottnak csak volt kapitánya: egy Queens Park Rangers elleni meccsen rasszista megjegyzést tett válogatott csapattársa, Rio Ferdinand öccsére. Az ügyből tárgyalás lesz – de csak a futball-EB után. Az angol szövetség (FA) igyekszik megfékezni a rasszizmust: Terryt megfosztják csapatkapitányi címétől. Ebből vita támad és az eredménytelen angol szövetségi kapitány, az olasz Fabio Capello hiába ragaszkodik Terryhez – először duzzog, majd lemond. Angliának – amely minden torna előtt esélyesként kezeli magát - máig nincs szövetségi kapitánya. Talán a bajnokság után.
A Barcelona vezető gólja után következik maga az érthetetlen: John Terry, a kapitány mattolja csapatát, ezzel a közelmúlttal hátulról beletérdel Alexis Sanchezbe, kiállítják. Chelsea-sokk. (A meccs után az UEFA először azt mondja, ha a Chelsea nyeri a BL-t, Terry nem is emelheti fel a kupát – utóbb az UEFA meggondolja magát: mégis megteheti…)
Jön is a második Barca-gól: Iniesta. 2-0, továbbjutó a Barcelona.
A kérdés: hányat kap még a 10 emberrel küszködő Chelsea?
A válasz: egyet sem. Sőt, az első félidő hosszabbításában az a Ramires, aki percekkel korábban sárga lapot kapott és ezért ki kell hagynia a döntőt, nagyon nagy labdát kap az „idős” Lampardtól, s jó 12 méterről elegánsan és finoman emel a kirohanó Valdez fölött a kapuba. 2-1. Továbbjutó a Chelsea.
Második félidő. Támad a Barcelona, védekezik a Chelsea. De – úgy látszik – ez nem az a Barcelona, amelyet megszokott a világ. A millió-passzos precíziós játék akadozik. Az átadások rendre csöppnyivel hosszabbak vagy csöppnyivel rövidebbek. A kényszerítő passzokat elcsípik vagy kivágják a védők. A támadók ritkán képesek a védelem mögé kerülni, amikor éppen igen, a beadásokat rendre kifejelik. Átlövő nincs, magas játékos kevés, most hiányzik igazán Piqué, Puyollal megharcolnak a védők. Cech nagyokat véd, Drogba keveset van elől és keveset hempereg, de a védelem minden posztján helyettesít, visszajön, harcol, szerel, felszabadít, robotol. Ez nem az elkényeztetett Didier Drogba. Ez az oroszlán Drogba. Lassan már csak vonszolja magát.
2-1. Még 10 perc. Ennyi ideje van a Barcának egy gólra, a döntőre. Di Matteo cserél: meglepetésre nem védőt hoz. Valamit tudhat. Drogba helyére Fernando Torres jön.
Fernando Torres.
A kölyök – ez a beceneve, pedig már 28 éves. Az Atlético Madrid játékosaként több gólt is rúgott a Barcelonának. Majd Liverpoolba távozott. Világ- és Európa-bajnok spanyol válogatott. Klubjában hol nagyon ment neki, hol egyáltalán nem. Ellentmondásos időszak után angol rekordként 50 millió fontot adott érte a Chelsea. Ahol bajnoki- és kupameccsek tucatjain maradt gólképtelen. Keveset játszott. Önbizalmát vesztette.
És most, 15 havi kínlódás után kap 10 percet a Chelsea legfontosabb meccsén. Öt perce van a pályán, amikor megtalálja egy előrevágott labda. Torres gyors. Nem érhetik utol. Az 50 millió fontos, gólképtelensége miatt negatív médiasztár, tönkrebírált Fernando Torres útban a Barcelona kapuja felé. Mire gondolhat? Kirohan elé Valdez, akivel számtalan percet töltött már együtt spanyol válogatottként. Legalább haverok. Torres higgadt. Megvárja, hogy Valdez lefeküdjön, elgurít mellette és utána a hálóba. 2-2 a vége.
Április 24., késő este. A Chelsea – másodszor – a BL döntőjében. A Barcelona ezen az estén -sehol.
Következik: A Bayern „Reálban” és az Európa Liga.
Kubatov Gábor: Egy afrikai országnál, meg ilyen helyeknél nyilván jobban élünk
Újévi köszöntőt tartott a Fradi elnöke, amelyben elmondta, “méregetjük, hogy az embereket mi érdekli, és a magyar embereket a futball érdekli”, valamint azt is elárulta, hogy Pascal Jansent félmilliárd forintért vásárolták ki a klubtól.