Shake life-style.hu 2011. október. 31. 13:03

Csokiteszt: 30 éves Gombóc Artúr, bele is kóstoltunk a mesedobozába

A Pom Pom meséiből ismert dagadt madárnak a Szerencsi Bon Bon jóvoltából már saját csokoládéja is van.

A Pom Pom meséiből ismert dagadt madárnak a Szerencsi Bon Bon jóvoltából már saját csokoládéja is van. Márpedig ez kuriózum abból a szempontból, hogy Gombóc Artúr a rajzfilm szerint maga is csokifüggő volt, így a jó öreg magyar csokigyártó nem intézhette el az ő nevével fémjelzett édességet annyival, hogy egy szimpla csokirudat becsomagol egy szimpla papírba, amin nagytappancsú tollas barátunk díszeleg.

Szerencsére nem is tettek így: Gombóc Artúr Mesedoboza más, mint a többi. Például felnyitható, és a felnyitást követően a meséből ismert karakterek tűnnek elő papírból, mint az Órarugógerincű Felpattanó vagy a Civakodó cipőikrek egyik fele.

Az édes finomság a hirtelen elénk táruló díszlet alatt foglal helyet, és itt jön az újabb meglepetés: az egyes apró csokiszeletkéken további figurák köszönnek ránk, az Egylábú Esernyőmadár, Durrbelebumm, Ásító Sárkány, és persze maga Pom Pom, illetve Picur. A rózsaszínes külső csomagolás alatt még egy aranyszínű sztaniolréteget is találunk, ízléses, kívánatos az összhatás.

Ami a lényeget, vagyis a tartalmat, vagyis a tejcsokoládét illeti, az se nem több, se nem kevesebb, mint amit nagyjából várunk a Szerencsitől. Finom, kellemes, de nem olyan a csokoládéíz, ami felülemelkedne versenytársain. Nem lett volna rossz az sem, ha az egyes karakterekkel ellátott csokik ténylegesen is elütnek mind dombornyomásban, mind ízben.

Ettől függetlenül a mesedoboz feltétlenül jó ajándék lehet kisgyereknek, raadásul a klasszikus animációs sorozat iránt is felkelthetjük vele az érdeklődését. Mi 509 forintért vettük egy kisboltban.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?