Shake MTI 2014. szeptember. 21. 18:49

Kitömték és kiállították Magányos George-ot

A Galápagos-szigeteki óriásteknős 75 kilogramm súlyú és 1,5 méter hosszú preparátuma január 4-ig marad New Yorkban, utána visszatér szülőhazájába, Ecuadorba.

Két évvel azután, hogy elpusztult, a New York-i Természettudományi Múzeumban kiállították Magányos George, a faja utolsó képviselőjének tekintett Galápagos-szigeteki óriásteknős bebalzsamozott testét.

Ez a teknős az egész világ környezetvédelmi mozgalmának jelképe - jelentette ki a múzeum igazgatóhelyettese, Michael Novacek.

A hüllőt a kihalás fenyegette 20 ezer állat- és növényfajnak szentelt kiállítás részeként tették közszemlére a hét végén. A tetemet úgy preparálták, hogy az a lehető legnagyobb kiterjedésében - előre nyújtott fejjel és kitárt végtagokkal - legyen látható. 

A 75 kilogramm súlyú és 1,5 méter hosszú preparátum január 4-ig marad New Yorkban, utána visszatér szülőhazájába, Ecuadorba.

A még élő George lelkes tekintettel néz a kamerába
BAnimal

A vélhetően több mint 100 évesen elpusztult óriásteknőst 1971-ben fedezték fel a páratlan élővilágáról ismert Galápagos-szigeteken, Ecuador partjainál, és hosszú időn át faja, a Pinta-szigeti teknős (Chelonoidis nigra abingdonii) utolsó élő képviselőjének számított. 

Az állat elsősorban a szaporítására tett kísérletek révén állt a figyelem középpontjában, de a tudósok minden arra irányuló törekvése, hogy egy rokon alfaj nőstényeivel pároztassák, kudarcba fulladt. A szigetek legnagyobbikán, az Isabelán azonban 2012 nyarán találtak 17 óriásteknőst a kihaltnak vélt faj génjeivel.

A New York-i múzeum szakemberei elmondták, hogy Magányos George bebalzsamozása volt a legnagyobb kihívás, amellyel eddig szembesültek. Különösen az állat pontos testtartásának és színeinek az eltalálása volt nehéz - gyakorlatilag nincs például fénykép a szeme színéről, ezt egyéb adatok alapján próbálták rekonstruálni.

A Galápagos-szigeteken egykor 300 ezer óriásteknős volt, a populáció azonban a 18-19. században megtizedelődött a bálnavadászok és a kalózok miatt. Manapság az óriásteknősök különböző alfajainak mintegy 30-40 ezer példánya él az Ecuadorhoz tartozó szigetcsoporton, néhányuk akár 1,8 méter hosszúra is megnőhet és több mint száz évig elélhet.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?