2014. július. 24. 13:38 MTI Utolsó frissítés: 2014. július. 24. 13:44 Shake

Pulykamama költötte ki a kis darvakat Nyíregyházán

A koronásdaru pártól biztonsági okokból vették el a tojásokat a Nyíregyházi Állatparkban. Időközben a vér szerinti szülők is újra tojást raktak, úgyhogy most rekordot döntött a koronásdaru-fiókák száma az állatkertben.

Egy pulyka lett három koronásdaru dajkamajája a Nyíregyházi Állatparkban - közölte a sóstógyógyfürdői üdülőhelyen lévő intézmény csütörtökön.

A pótmamára azért volt szükség, mert az állatkert gondozói az özönvízszerű esőzések miatt kénytelenek voltak kivenni a szürkenyakú koronásdaruk szabadban lerakott fészkéből a tojásokat. Tartottak attól, hogy a rossz időjárás miatt a rendkívül bizalmatlan darvak, amelyeknek a kotlásukhoz háborítatlan környezetre van szükség, sorsára hagyják tojásaikat.

A tojások egy pulykakotló alá kerültek, s egy hónap után három darufióka kelt ki. A gyorsan gyarapodó kis darvak mindenhová követik pulyka dajkamamájukat, amely a látogatók előtt magabiztosan terelgeti őket az állatpark madárerdejében.

A szóvivő hozzáfűzte, hogy közben a koronásdaru pár újra fészket rakott, s a maguk által keltett tojásokból szintén három fióka kelt ki. Így a madarak az idén rekordot döntöttek a hat utód létrehozásával.

A fiókák nem csak méretükkel, hanem színűket is tekintve jelentősen különböznek az anya- és apamadártól, homokszínű tollazatuk pihés és fejükön sincs még toll korona, amelyről a faj a nevét kapta.

Az aranyszínű fejdíszt viselő szürkenyakú koronásdarvak (Balearica regulorum) a legimpozánsabb látványt nyújtják a Nyíregyházi Állatparkban. A nászuk idején vad táncot lejtenek és harsányan kiáltoznak. A koronásdarvak az eocén időszakában, 34-55 millió évvel ezelőtt már léteztek.