70 millió forintnyi összeget ért az első ausztrál bankjegy
Minden várakozást felülmúló áron, 70 millió forintnak megfelelő összegért kelt el árverésen az első ausztrál bankjegy – jelentette be csütörtökön az értékesítést szervező Noble Numismatics auckiósház. A 10 schillinges papírpénz egyetlen ismert példányát az Új-Dél-Wales Bankja bocsátotta ki 1817-ben.
Az árverés szóvivője szerint a 334 ezer ausztrál dolláros vételár rekordot jelent a gyarmati időkből származó bankjegyek esetében. A vevőt nem nevezték meg, csak annyit tudni, hogy a bankjegytörténeti kuriózum Ausztráliában marad.
A csaknem 200 éves papírpénzt 2005-ben fedezték fel egy skóciai magángyűjteményben. Feltételezik, hogy Új-Dél-Wales skót származású korabeli kormányzója, Lachlan Macquarie vagy egy hozzá közel álló személy vitte magával Európába.
Macquarie 1809-ben érkezett Ausztráliába, hogy ráncba szedje Új-Dél-Wales gazdaságát. Saját bankrendszer alapítására azonban csak 1816-ban kapott engedélyt. Az Új-Dél-Wales Bankja 1817. április 8-án nyílt meg és bocsátotta ki az első bankjegyeit.
Az elárverezett bankjegyről ide kattintva láthat fotót.