2014. február. 21. 10:15 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 21. 10:14 Shake

Dinoszauruszkövületet találtak Malajziában

Először fedeztek fel dinoszauruszkövületet Malajziában japán és maláj tudósok. A "halfaló" ragadozó csaknem 18 méteres hosszúságával korának egyik legnagyobb állatai közé tartozott - tudósított a maláj média.

A lelet a tüskésgyíkok (Spinosaurus) egy egyedének 23 milliméter hosszú, 10 milliméter széles foga, mely legalább 75 millió éves. A fog fűrészes felszíne ragadozó dinoszauruszra utal. A Spinosaurus a theropoda dinoszauruszok egyik neme, amely a kréta időszakban élt.

A kövület az ország középső részén, Pahang államban került elő, ahol 2012 szeptemberében kezdtek ásatásokat Szone Maszatosi vezetésével a Kumamoto és a Vaszeda, illetve a Malajziai Egyetem kutatói.

A tüskésgyíkok nevüket a csigolyák hosszú, egyméteres nyúlványairól kapták, melyeket valószínűleg bőr fedett, és a hátukon vitorlaszerű szerkezetet alkotott. A legnagyobb testű ragadozók egyike lehetett, 18 méteresre is megnőtt.

Míg 2011-ben fel nem fedezték egy tüskésgyík csigolyájának kövületét Ausztráliában, úgy vélték, csak az északi féltekén élhetett.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.