2014. február. 18. 15:16 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 18. 15:19 Shake

Tőlünk nem messze is megtalálták Európa legkisebb bogarát

Már Ausztriában is találtak néhányat Európa legkisebb, csak nagyítóval látható bogárfajából. Egy gombában bukkantak az apró állatkára, amelyet 1997 óta ismernek a kontinensen.

A tiroli Ferdinandeum múzeum természettudományi részlegének kutatói kedden közölték, hogy egy gombában megtalálták a 0,55 milliméter hosszú és 0,1 milliméter széles bogarat.

A faj a Baranowskiella ehnstromi nevet viseli és a paránybogárfélék családjába tartozik. Képes repülni és fákon megtelepedő gombák, például a parázstapló pórusaiban húzódik meg. A taplógomba parazitaként él a fán, a  bogár pedig a gomba spóráival táplálkozik.

A tiroli szakértőknek szerencséjük volt: az Inn-folyó ligeterdeiben lévő fűzfákon kutattak a gazdagomba után. A laboratóriumban aztán erős fénnyel világították meg az összegyűjtött gombákat, az emiatt megemelkedett hőmérséklet pedig a pórusok elhagyására késztette a bogarakat.

A Baranowskiella ehnstromit már 1997 óta ismerik Európában, első alkalommal M. Sörensson svéd rovarkutató írta le a fajt. Létezése Észak-Európában, a délebbi területeken Svájcig bezárólag, illetve Ausztriában bizonyított. A bogár ennek ellenére nagy valószínűséggel a mérsékelt égövi Európa teljes területén, illetve a gazdagomba teljes elterjedési területén megtalálható, apró termete és rejtőzködő életmódja miatt azonban nehezen észrevehető. 

A bogárról itt láthatóak fotók.

Címkék
Sport Horn Andrea 2025. január. 01. 20:00

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.