2014. február. 10. 17:26 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 10. 17:25 Shake

Különleges matuzsálem él a Nyíregyházi Állatparkban

Az Európai Állatkertek Szövetségének felmérése szerint a Nyíregyházi Állatparkban él a kontinens legidősebb, 51 éves sziamangja.

A gibbonfélék családjába tartozó majomfajta állományát minden évben felméri az európai szövetség, így derült ki, hogy a legidősebb példány a nyírségi megyeszékhelyen él – mondta Petró Zsuzsa szóvivő.

A Finita nevű nőstény 2010-ben érkezett Hollandiából egy borneói orangután csapattal együtt az akkor újonnan átadott Zöld piramisba. Mivel egy jól összeszokott csapatról volt szó, a park dolgozói nem akarták szétválasztani őket, így azóta is közös kifutókban élnek az Ázsiában őshonos állatok.

A sziamangok átlagéletkora 25 év, így Finita 51 évével igazi matuzsálemnek számít. A gondozók elmondása alapján az idős majom korához képest nagyon jól van, ráadásául mióta a vele együtt élő orangután csapatban megszületett egy kölyök, az ország első borneói orangután bébije, Finita "teljesen megfiatalodott".

A sziamang vígan tűri, hogy a pici orangután cibálja a szőrét, így megkapó látvány, ahogy az ország legfiatalabb és legidősebb főemlőse együtt játszik.

A sziamang a gibbonfélék családjának legnagyobb testű és leghangosabb tagja. Nagy torokzacskója felerősíti a hangját, így éneke több kilométerre is elhallatszik. A többi gibbonnál lényegesen nagyobb: testtömege 10–11 kilogramm, 60-80 centiméter hosszú, fekete szőrzet borítja, csak a szemöldöke vörösbarna. Karjai különösen hosszúak, járás közben egyensúlyozó rúdként használja őket.

A csaknem egész Szumátrán, a Maláj-félsziget középső és déli vidékeinek erdőségeiben megtalálható sziamang levelekkel, érett gyümölcsökkel táplálkozik, de olykor madártojást, rovarokat és kisebb gerinceseket is elfogyaszt.

Finita minden évben átesik egy általános orvosi vizsgálaton, és étlapján is elsősorban a puhább gyümölcsök szerepelnek - írják az állatpark honlapján.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?