Shake hvg.hu 2013. december. 06. 21:05

Alig áll még a lábán az állatkerti antilopbébi - fotók

Ismét szaporodtak az indiai antilopok a budapesti állatkertben. A Dél-Ázsiában őshonos patásoknál múlt hétfőre született egy egészséges gida.

A budapesti állatkert legkisebb indiai antilopja november 25-ére virradó éjjel született, ám létezéséről a látogatók eddig nemigen szerezhettek tudomást. A jövevény ugyanis - természetes viselkedésének megfelelően – a számára biztosított férőhely védett, legkevésbé feltűnő részén elrejtőzve töltötte a napokat. Valójában még most is kell némi szerencse, vagy még inkább jó szem az állat megpillantásához, első látásra ugyanis nem könnyű felfedezni.

Fővárosi Állat- és Növénykert

Az Állatkert csaknem másfél évszázados története során több alkalommal is tartottak indiai antilopokat. Az újabb időkben viszont – több évtizedes szünet után – csak 2009-ben kezdődött meg a tartásuk Budapesten. Az akkor érkezett két fiatal állat, Bambi és Bambino frigyéből az idők során hat utód is született, jóllehet ebből kettő nem bizonyult életképesnek. A most ötéves anyaállat, Bambi, és a nála egy évvel idősebb apa, Bambino mellett jelenleg két fiatal hím, a tavaly szeptemberi születésű Berkenye és az idén májusban született Bangita alkotják a csapatot. Ez a négyes egészült ki most a legújabb jövevénnyel.

Az indiai antilop (Antelope cervicapra) – amely kecskeantilop néven is ismert – nemcsak Indiában, hanem például Nepálban is előfordul. A Himalája lábától egészen a Hindusztáni-félsziget legdélebbi fokáig, kelet-nyugati irányban pedig Asszámtól Pandzsábig egyaránt őshonosnak számít. Ez azt is jelenti, hogy különféle éghajlati körülmények közt is megállja a helyét. Természetes élőhelyén kívül viszonylag jelentős mesterségesen betelepített állományaik élnek az USA, illetve Argentína területén is. Az antilopok körében aránylag kisebb termetű fajnak számít, a kifejlett állatok testtömege 25-40 kg között szokott lenni.

Fővárosi Állat- és Növénykert

A nőstények és a fiatal állatok világosbarna színűek, a domináns hímek viszont csokoládébarnák, és méretes, kissé pödrött szarvakat is viselnek. A fiatalok másfél éves koruk után érik el az ivarérettséget, élettartamuk pedig akár 10-15 év is lehet. Élőhelyének csökkenése, illetve a vadászat miatt fenyegetettségének mértékét veszélyeztetettség közelinek minősíti a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN).

Az antilopoknál a nőstény állatokat tehénnek, a hímeket bikának, a fiatalokat pedig borjúnak szokás nevezni. A viszonylag kisebb testű fajok esetében azonban nem ritka az sem, hogy a hímeket bakoknak, az utódokat pedig gidának nevezik. Az indiai antilop esetében tehát mindkét megoldás helyes.

Fővárosi Állat- és Növénykert
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?