2013. szeptember. 25. 14:58 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 25. 14:55 Shake

Kilenc magyar páros indul a mentőkutya vb-n

Összesen húsz országból 130 mentőkutya verseng szerdától a XIX. Mentőkutya Világbajnokságon a hollandiai Nijmegenben. Kilenc magyar páros indul a megméretésen. A vasárnapig tartó versenyen nyomkövetés, területkutatás és romkutatás versenyszámokban bizonyítják felkészültségüket a kutyák és gazdáik, illetve valamennyi kutyának teljesítenie kell engedelmességi és ügyességi gyakorlatokat is.

Két magyar csapat, a Kutyákkal az Életért Alapítvány és a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság támogatásával vesz részt a világbajnokságon. Indít párosokat az SOS Mentőkutyás Egyesület is.

A KÉA csapat színeiben Rózsa Linda és Piszke nevű golden retrievere, illetve Dánffy Brigitta és Kira elnevezésű labrador retrievere területkutatásban, Kovács Endre és Demi névre hallgató németjuhásza pedig nyomkövetésben indul.

Ugyancsak a KÉA színeiben, de a Pannon Kutyás Kutató-Mentő Csoport tagjaként a romkutatásban próbál az ellenfelek fölé kerekedni Leczki Sarolta és Karvanszky Tünde. Mindketten belgajuhászal (malinois), Drogbával, illetve Destinée-vel szállnak versenybe.

A Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálatot Salamon Klára és a Tara nevű hollandjuhász képviseli, illetve (tizedik párosként) tartalék még Vida Zsuzsanna Maya nevű keverék kutyájával.

Az SOS zászlaja alatt három malinois indul. Romkutatásban a Tovai Ildikó által felvezetett Django, illetve a Pinkóczi Diána koordinálta Mango, területkutatásban pedig Veres Katalin és Ewok szerezhet elismerést a magyar mentőkutyázásnak.

A magyar versenyzők hagyományosan jól szerepelnek a világbajnokságokon. Leczki Sarolta és Kuba nevű kutyája 2007-ben világbajnoki aranyérmet szerzett romkutatásban.

Szalánczi Gábor 2005-ben második lett Boci nevű border collie-jával romkutatás versenyszámban és ugyancsak ezüstérmet szerzett területkutatásban 2006-ban Dánffy Brigitta és szintén egy németjuhász, Belfi.

Bronzéremmel is büszkélkedhetnek a magyar mentőkutyások, ezt Szabó Gábor és németjuhászai szerezték 2000-ben (Zénó), illetve 2005-ben (Freddi).

Szakértők szerint mentőkutyának általában a közepes testű vadász- és juhászkutyák a legalkalmasabbak, a legnépszerűbbek a belgajuhász változatai. Egy kutya kiképzése 4-5 évet is igénybe vesz, illetve több millió forintot is felemészt.

Egy jól képzett mentőkutya eszmei értéke elérheti a 10 millió forintot is.