2013. augusztus. 29. 20:16 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 29. 20:16 Shake

Helyreállítják a konstantinápolyi őshajókat

Összesen harminchét elsüllyedt hajót találtak Konstantinápoly ókori kikötőjének feltárásakor. A hajókat felszínre hozták, és az Európai Unió támogatásával török régészek helyreállítanak közülük néhányat.

A kikötő maradványaira a Boszporusz-szoros európai partján fekvő Yenikapi városrészben, a Marmaray-alagút építésekor bukkantak 2004-ben. A nyolc éve folyó feltárás során a felszínre hozták a 37 elsüllyedt hajó maradványait, valamennyi hajó a 7. és a 11. század között épült.

A hajószerkezeteket az isztambuli régészeti múzeumba és a bodrumi víz alatti régészeti kutatóintézetbe szállították konzerválásra. A szakemberek most hozzálátnak néhány hajó helyreállításhoz, az Európai Unió támogatásával megvalósuló projekt 24 hónapig tart.

Ufuk Kocabas professzor, a projekt vezetője, az Isztambuli Egyetem tengerrégészeti fakultásának vezetője az Anadolu török hírügynökségnek azt mondta, hogy a világ legnagyobb középkori hajógyűjteményét tárták fel a térségben.

A legöregebb hajó körülbelül 1500 éves. Helyreállításuk egy hosszú folyamat lesz. A hajótörzseket különféle vegyi anyagokkal erősítik meg. Az egyik hajó pontos másolatát is elkészítik eredeti méretében.

Konstantinápoly ókori kikötője a Kr.u. 4. században, I. Theodosius római császár (379-395) uralkodása alatt épült és a 10. század végéig használták. A kikötő feltárása során a hajószerkezetek mellett eddig több tízezer különböző más lelet is előkerült, amelyek a több mint 8500 éve benépesült terület történetéről mesélnek.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?