2013. augusztus. 22. 20:17 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 22. 20:15 Shake

Itterbiumból készítették el az eddigi legprecízebb atomórát

Az eddigi legprecízebb atomórát építették meg amerikai tudósok a ritkaföldfém itterbium felhasználásával.

Az amerikai szabványügyi hivatal, a National Institute of Standards and Technology órájának abszolút pontosságát, vagyis azt, hogy milyen akkurátusan méri az időt, még nem határozták meg tervezői, csak precizitását, vagyis azt, hogy mekkora eltérés van egy-egy "ütése" között.

Az itterbium óra annyira stabil, hogy egy-egy "ütése" között átlagosan csak egy billiárd ezrelék az eltérés - derült ki az Andrew Ludlow vezetésével dolgozó tudósoknak a Science tudományos folyóiratban közölt tanulmányából. A billiárd a 10 tizenötödik hatványa, milliószor milliárdot jelent.

Az itterbium óra így legalább tízszer olyan stabil, mint minden más atomóra, amelyek amúgy a mindennapi életben, így a telekommunikációban és a navigációban is fontos szerepet játszanak. Az új fejlesztés a precíziós mérés gyakorlati alkalmazásának egész sora előtt nyitja meg a kaput - vélte Andrew Ludlow. A kutatók a lehetséges alkalmazási területek között említették a műholdas és a földi navigációt, a csillagászati távcsöveket és a földmérést.

A tudósok több mint tíz éve dolgoznak az itterbium órán, amely a ritkaföldfémek közé tartozó elem ultrahideg atomjait használja "ütemadóként". Mindehhez hozzávetőleg 10 ezer itterbiumatomot hűtenek le abszolút nulla fok, mínusz 273,15 fok közvetlen közelébe, majd fognak be egy lézerfényből kialakított optikai "rácsba". Egy másik lézerrel az atomokat arra "sarkallják", hogy jellegzetes sugárzást bocsássanak ki, végül ezt mérik.

Ahhoz, hogy kiderítsék, mennyire stabilan működik az itterbium óra, egy második - nemrég épített - verziót állítottak hadrendbe a tudósok, és a két órát összehasonlították. A közeljövőben az új atomóra abszolút pontosságát is meg akarják határozni a tervezők.

Címkék
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?