2013. június. 05. 13:26 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 05. 13:23 Shake

Vegetariánus volt az ősember?

Még mindig megfejtésre vár a rejtély, hogy a korai emberek kizárólag növényevők voltak-e, vagy hússal is színesítették étrendjüket. Az biztos, hogy nagy változást jelentett életükben, amikor a levelek és gyümölcsök után rákaptak a fűfélékre.

Az ember Afrikában élő ősei, túllépve a főemlősök többsége által preferált leveleken és gyümölcsökön, nagyjából 3,4 millió évvel ezelőtt fűfélékkel és fűszerű növényekkel kezdték gazdagítani étrendjüket, megteremtve ezzel a lehetőséget új életterek meghódítása előtt - állítja egy új tanulmány.

A Utahi Egyetem geokémikusaként dolgozó Thure Cerling és nemzetközi kutatók egy csoportja megcáfolta azon korábbi elméletet, amely szerint ezen korai emberek ugyanazt ették, mint az erdőkben élő főemlősök. Az eredményeket négy tanulmányban közölték az amerikai tudományos akadémia folyóiratának (PNAS) internetes felületén. 

A vizsgálat során a kutatók az emberelődök és emberszabású majmok fogzománcát elemezve mutatták ki, hogy a korai embernek igencsak ínyére voltak a fű- és sásfélék és egyéb fűszerű növények. "Olyan volt ez, mint egy új étterem megnyitása, amelynek hála nem kellett többé a régi fogásokon rágódniuk" - húzta alá Cerling. 

Hozzátette, az étrendjükben bekövetkezett változás miatt a korai emberek már nem függtek az erdőktől, mint táplálékforrásuk biztosítójától, és ezáltal megnyílt a lehetőség előttük arra, hogy új élőhelyeket fedezzenek fel. 

Az, hogy ezen korai emberek kizárólag növényevők voltak-e, vagy hússal is színesítették étrendjüket, továbbra is megoldatlan kérdés. "Ez egy olyan rejtély, amely még mindig megfejtésre vár" - mondta a szakember. 

Korábbi tanulmányok azt sugallták, hogy a korai ember 2,5 millió évvel ezelőtt kóstolt bele a húsevésbe és nagyjából 500 ezer évvel ezelőtt kezdett vadászni.