2013. április. 12. 17:25 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 12. 17:24 Shake

Nem jutottak el Putyin darvai a melegebb éghajlatra

Nem jutottak el tavaly a melegebb éghajlatra azok a darvak, amelyek röptetésében Vlagyimir Putyin is részt vett - számolt be pénteken az állatvédelmi akció átmeneti kudarcáról a Vedomosztyi című orosz napilap.

Az orosz államfő bevonásával a szibériai Jamal-Nyenyec autonóm területen tavaly szeptember elején hat szibériai hódarut indítottak el délre. A Remény repülésének nevezett akció során Vlagyimir Putyin kétszer is felszállt egy motoros sárkányrepülővel, hogy úgymond vezető daruként elindítsa a fiatal, tapasztalatlan madarakat.

Az orosz vezető nagy hangsúlyt fektet sportos, egészségesen élő, természetbarát imázsának ápolására. Követte már szibériai tigris nyomát, fényképezkedett a Kaukázusban élő, de már kiveszőben lévő leopárddal és jegesmedvével is. A madarak költöztetéséről szóló híradások nyomán egyes orosz internetes portálokon viccek kereszttüzébe került. 

A Vedomosztyi részletesen beszámolt az állatvédő akcióról, amelynek következő állomásán, a Tyumenyi területen lévő Belozerszkij természetvédelmi parkban a Rjazanyból származó szibériai hódarvakat összeengedték vadon nevelkedett társaikkal. A szakemberek azt remélték, hogy védenceik így tovább repülnek majd melegebb égtájakra, de a korai havazás ezt megakadályozta. 

Egy rjazanyi daru azonban mégis elindult a vad darvak csapatával, de csak Kazahsztánig jutott el, mert ott kutyák támadtak rá. Szerencsére egy helyi parasztember megmentette a védett madarat. A daru azonban annyira megszokta az embereket, hogy már nem lehet visszaszoktatni a természetbe. A Parának elnevezett madarat egy állatkertben helyezték el, ahol nagyon népszerűvé vált, miután a ketrecére kiírták, hogy az orosz államfővel együtt repült.  

A Kazahsztánig eljutott Parával együtt nevelkedett öt hódarut visszaszállították Oroszországba, a Moszkvától délkeletre lévő, Oka folyó menti természetvédelmi területre és ott is teleltek át. 

A szibériai hódarvakból a természetben már csak húsz példány él Oroszországban. A szaporításukkal foglalkozó szakemberek azt tervezik, hogy a nyáron ismét elszállítják védenceiket Tyumenybe, hogy onnan a tél elől önállóan költözzenek melegebb égtájra. 

A Vedomosztyi szerint a Vlagyimir Putyin közreműködésével zajló oroszországi hódaru-akció egyrészt azért vallott kudarcot, mert túl későn indították el a madarakat délre - az államfő programjába csak szeptember elején tudták beiktatni a röptetést -, másrészt Üzbegisztán nem biztosított helyet a madaraknak, mondván, hogy nem biztonságos a kiszemelt terület, amely Afganisztánnal határos.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.