2012. szeptember. 17. 15:23 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 17. 15:22 Shake

Fiennes elsőként akarja átszelni gyalog a déli félteke telén a Déli-sarkot

Újabb antarktiszi rekord van készülőben: ismét útra kel Ranulph Fiennes, minden idők egyik legnevesebb kalandkeresője, aki elsőként akarja átszelni gyalog a déli félteke telén a Déli-sarkot. Az expedíció hat hónapig fog tartani, és résztvevőinek akár a mínusz 90 Celsius-fokos hőmérséklettel is meg kell küzdeniük - nem beszélve a hófúvásokról és a sötétségről.

Az immár 68 éves Ranulph Fiennes - a világ és Nagy-Britannia egyik legismertebb felfedezője - járt már a Déli- és az Északi-sarkon, de meghódította a Mount Everestet, a világ legmagasabb hegycsúcsát is. Az Antarktisz gyalogos átszelése télen rekordot jelentene. Erről Fiennes azt mondta: "Azért csináljuk, mert szeretünk világrekordokat felállítani". 

A kalandkereső és csapata decemberben kel útra hajón Angliából a Déli-óceán felé. Az Antarktisz átszelését 2013. március 21-én, a déli-sarki tél első napján kezdik meg. 

"Már 25 éve fontolgatjuk ezt az expedíciót, de azt gondoltuk, hogy lehetetlen" - fogalmazott Fiennes. "Hallottuk, hogy norvég felfedezők fontolgatják, útra kelnek. Erre azt mondtuk magunknak, hogy meg kell próbálnunk" - viccelődött a száz évvel ezelőtti norvég-brit versenyfutásra utalva, amikor Roald Amundsen és Robert Falcon Scott expedíciója egyszerre akarta meghódítani a Déli-sarkot. 

Az újkori brit küldetés tagjai, bár gyalogolni fognak, néhány szánt azért visznek magukkal, azokon lesznek a túléléshez szükséges felszerelések. Az expedíció tudományos céljai közé tartozik majd, hogy felmérjék a hótakaró változásait és a felmelegedés déli póluson tapasztalható hatásait.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.