2011. november. 30. 13:45 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 30. 13:44 Shake

Betiltják az eldobható evőpálcikákat egy kínai tartományban

Környezeti hatásai miatt betiltják az eldobható evőpálcikákat az egyik kínai tartományban. A téma évek óta napirenden van a kelet-ázsiai országban, ennek ellenére kérdéses, hogy a mostani szigorítás sikerrel jár-e.

Az erdei erőforrások védelmére és a hulladék mennyiségének csökkentésére december 1-jével kezdődően betiltja az eldobható evőpálcikák használatát a közép-kínai Senhszi tartomány. A szállodákat mostantól újrafelhasználható evőeszközök biztosítására kötelezik, az éttermeknek pedig megtiltják, hogy az országszerte elterjedt gyakorlatnak megfelelően ingyenes, egyszer használatos evőalkalmatossággal szolgáljanak vendégeik számára.

Az előírást megszegő éttermeket 500-2000 jüan közötti, a magánszemélyeket 50-200 jüan közötti összegre is büntethetik a hatóságok.

A helyi lakosok ugyanakkor szkeptikusnak mutatkoznak az új előírásokat illetően. "Az egész csak szlogen. Biztos vagyok benne, hogy nem fogják betartatni a szabályokat" - nyilatkozta a Zsenmin Zsipao című központi napilapnak a tartományi főváros, Hszian egyik lakosa. Az is gondokat okozhat, hogy a tartományi vezetés nem kommunikálta kellőképp az új szabályozást, így a legtöbben nem is hallottak arról.

A statisztikák szerint Kínában éves szinten 45 milliárd pár evőpálcika kerül a szemétbe, vagyis körülbelül 130 millió pár naponta. A kereslet kielégítésére a Greenpeace China számításai szerint mintegy 16-25 millió fát vágnak ki évente, ez százhektáros erdő kiirtását jelenti minden nap. Az erdőirtás a kelet-ázsiai ország egyik legsúlyosabb környezeti problémája, az talajerózióhoz, áradásokhoz, megnövekedett szén-dioxid-kibocsátáshoz, elsivatagosodáshoz, valamint növény- és állatfajok kihalásához vezet - figyelmeztet a Greenpeace.

A túlnyomórészt fából készült, eldobható evőpálcikák használatának betiltása már bő egy évtizede téma Kínában, eddig azonban javarészt sikertelennek bizonyultak az arra irányuló helyi és központi erőfeszítések. Öt évvel ezelőtt a kínai kormány 5 százalékos fogyasztási adót vetett ki az evőpálcikákra, valamint 30 százalékkal megemelte az árukat.

A Greenpeace China országos kampányt indított, a téma a kínai sajtóban is újra és újra előkerül. A helyzet változatlanságát ugyanakkor több tényező is erősíti. Ezek közül a legsúlyosabb, hogy az evőpálcika-gyártásra épülő iparág 100 ezer ember számára biztosít munkahelyet, ráadásul a több mint 300 kínai gyár többsége a vidéki, erdős területek szegény lakosainak foglalkoztatja.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?