Még a delfinek is megsínylik a terhesség kései szakaszát. Bár úgy tűnhet, hogy az áramvonalas emlősök vízben siklását nem nehezíti meg a plusz teher, egy amerikai kutatás most kimutatta, hogy közvetlenül a szülés előtt csaknem felére csökken az állatok maximális sebessége.
Shawn Noren, a Kaliforniai Egyetem Tengertudományi Központjának kutatója eredetileg azt szerette volna tanulmányozni, hogyan tanulnak meg úszni az újszülött delfinek. Amikor azonban elkezdte filmre venni a tengeri emlősök viselkedését Hawaii környékén, megbabonázták a vemhes állatok erőfeszítései.
Noren több mint 30 órányi felvételt készített két nőstényről úszás közben. A megfigyelést tíz nappal ellésük előtt kezdte, és kicsinyeik két éves koráig folytatta. A felvételek segítségével pontosan meg tudta állapítani, milyen hatással van a vemhesség az állatok mozgására. Eredményeit a Journal of Experimental Biology című szaklapban tette közzé.
Amikor a vemhes állat 1,7 méter per másodperc sebességgel úszik, ugyanakkora ellenállást kell leküzdenie, mint egy nem vemhes fajtársának, amelyik 3,4 méter per másodperccel mozog - fejtette ki Noren a BBC hírportálja szerint. A közegellenállás ily mértékű növekedése azt jelenti, hogy kétszer akkora energiába kerül a vemhes egyedeknek a mozgás.
A kutató azt is kiderítette, hogy a vemhes nőstények laposabb ívet írtak le farokúszóikkal. Ez valószínűleg annak tulajdonítható, hogy a magzat eléggé hátul helyezkedik el testükben, így a tomporuk túl feszessé válik, és hátsó felük mozgástere beszűkül.
Ez igencsak lelassította az állatokat. Legnagyobb sebességük körülbelül 13 kilométer per óra volt, míg nem vemhes fajtársaiké meghaladja a 22 kilométert. Ez akkor nyer bővebb jelentést, ha tudjuk, hogy a rájuk veszélyes kardszárnyú delfin maximális sebességét 14-30 kilométerre becsülik. A vemhes egyedek tehát jóval nagyobb eséllyel esnek áldozatául.