Shake MTI 2011. október. 27. 15:29

Fotó: így néz ki a kis zászlósfarkú gereza

Zászlósfarkú gereza született a Nyíregyházi Állatparkban. Egy hete jött világra a kismajom, és a közönség is láthatja már.

Az Európai Fajmegőrzési Programban Nyíregyházára érkezett szülőállatok három éve élnek együtt a park Trópusi házában, a hatéves nőstény és a tizenöt éves hím gondos szülőknek bizonyulnak - mondta Révészné Petró Zsuzsa, a park sajtóreferense csütörtökön. A kis majom születése nem mindennapi esemény, mivel idén mindössze húsz utód jött a világra az európai állatkertekben.

MTI / Balázs Attila

A kétszáz nap vemhesség után született kölyök legfeltűnőbb sajátossága a színe: míg az ivarérett egyedek sötét színűek, addig a kismajom hófehér bundájú, amely két-három hónap elteltével fokozatosan változik majd. A kölyöknek egyéves korában lesz ugyanolyan színű szőrzete, mint a felnőtt egyedeknek, fekete arcát fehér szakáll keretezi majd, valamint oldalán és farkán is megjelenik a névadó fehér szőrdísz.

Az Afrika egyenlítői erdeinek fáin élő majomfaj táplálkozási szokásai különösek, mivel egyedei elsősorban leveleket esznek. A gerezák gyomra inkább a kérődző patásokéhoz hasonlít, mint a többi főemlőséhez, ezért állatkerti takarmányozásuk is speciális: sok lombot és magas rosttartalmú zöldséget fogyasztanak - mondta a szóvivő.

Feltűnő megjelenése száz évvel ezelőtt csaknem a vesztét okozta a majomfajnak: fehér szőrgallérjukat az afrikai törzsek fejdísz készítésre használták, de Európában is nagy volt a kereslet bundájuk iránt.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.