A nőknél is végzetes lehet a dohányzás
Az eddigi tanulmányok arra az eredményre jutottak, hogy a nőknél előforduló húgyhólyagrák-esetek 20-30 százaléka...
Az eddigi tanulmányok arra az eredményre jutottak, hogy a nőknél előforduló húgyhólyagrák-esetek 20-30 százaléka vezethető vissza a dohányzásra. Valójában azonban 50 százalékos ez az arány - közölte az amerikai Nemzeti Rákintézet (NCI). A legújabb eredmények egy 1995 és 2006 között 450 ezer résztvevővel az egészség és táplálkozás témakörében készített felmérésen alapulnak. Ezek szerint a dohányosok számára a húgyhólyagrák kialakulásának kockázata nagyobb, mint azt eddig gondolták.
"A dohányosok számára a nemdohányzókhoz képest négyszer nagyobb a kockázata annak, hogy húgyhólyagrákban betegszenek meg" - fejtette ki Neal Freedman, a tanulmány szerzője. A korábbi munkákban csak háromszoros kockázatot említettek. A szakértő szerint az arány növekedésének hátterében az állhat, hogy megváltozott a cigaretták összetétele. Bár ma már kevesebb kátrányt és nikotint tartalmaznak, magasabb koncentrációban jelenik meg bennük az ismert rákkeltő anyag, a béta-naftil-amin. Ez magyarázhatja azt is, hogy harminc éve alig változott az Egyesült Államokban előforduló húgyhólyagrákos esetek aránya, miközben a dohányzók száma ugyanebben az időszakban csökkent.
Az Egyesült Államokban az orvosok évente hetvenezer embert diagnosztizálnak húgyhólyagrákkal, közülük 15 ezren meghalnak a betegség következtében. A tanulmány az amerikai orvosszövetség JAMA című lapjában olvasható szerdától.