A gyerekkel pihenni induló szülők nagyon jól tudják, hogy egy hosszabb utazás alatt igazi kihívás mindannyiuk örömének...
A gyerekkel pihenni induló szülők nagyon jól tudják, hogy egy hosszabb utazás alatt igazi kihívás mindannyiuk örömének és lelkesedésének megőrzése - főleg kiskorúakkal, akiknek lekötni figyelmét, garantálni nyugalmát a legnehezebb feladat. Ha még nem utaztunk messzire, akkor készüljünk fel arra, hogy gyermekünk esetleg nem bírja, ez pedig autóban vagy repülőn is nagy kihívás lehet, ezért fontos felkészülni a lehetőségekre.
Akármilyen útra indulunk, vonjuk be gyermekünket is a csomagolásba. Legyen egy kis hátizsák, vagy dobozka, amibe ő teszi be saját maga számára a fontosnak tűnő dolgait - persze repülőút előtt figyeljünk oda, hogy mi kerül ebbe, ne a reptéren kerüljünk kínos helyzetbe fegyvernek látszó tárgy miatt. Emellett csomagoljunk mi is körültekintően, igyekezzünk minden eshetőségre felkészülni.
Tippek az autóút előtt
- Csomagolásnál ügyeljünk arra, hogy a legfontosabb játékok elérhető helyen legyenek. Akár vehetünk egy-két újdonságot is, azzal könnyebb lekötni a gyerek figyelmét.
- Ne felejtsük otthon a gyerek alvótársát sem (kispárna, plüss állat, textilpelenka, cumi), ez életmentő lehet.
- Gondoljunk a pihenés biztonságára is, jó ha nálunk van a gyerekorvos telefonszáma, fertőtlenítő és fájdalomcsillapító, ajtótámasz (a szállodai szoba ajtajának megóvása érdekében), éjszakai fény.
- Készüljünk az időjárás változásra is, ezért legyen nálunk napszemüveg, kalap, napellenző, napfényvédő, széldzseki, esernyő, takaró.
- Utazás közben is kell játék, nagy hasznát vehetjük a hordozható (handheld) videojátékoknak, főleg, ha a hangját le lehet venni. A kisebbeknek egy képeskönyv lehet jó. Rengeteg fajta útijátékot kínálnak a játékboltok, minden korosztály számára, ezeknek is jó hasznát vehetjük.
- Legyen nálunk ital (nem szénsavas vagy cukros - a legjobb a víz, vagy természetes gyümölcslé), gyümölcs, szendvics vagy rágcsálnivaló, minél kevesebb cukros édesség, mert semmi szükség az extra energiára útközben. Minél többet alszik a gyerek, annál jobb nekünk is.
- Egy hosszabb külföldi út esetében érdemes este elindulni, a magyar utakon valamivel otthonosabban mozgunk még az éj sötétje alatt is, emellett van legalább néhány óránk, amíg a gyerekek alszanak - ez jól jöhet majd a későbbiek során.
- A hosszabb út során fontos, hogy többször is álljunk meg. Legalább 3-4 óránként, lehetőleg olyan helyen, ahol lehet szaladgálni, esetleg egy kis játszótér is van, hogy lehessen mozogni.
Tippek repülés előtt
- Ha szeretnénk magunkkal vinni a saját autóba való gyerekülést, egyeztessünk az adott légitársasággal utazás előtt, hogy biztos megfeleljünk a kritériumaiknak, mert különböző társaságoknál különböző szabályok vannak érvényben.
- Az első repülős élmény előtt ültessük le otthon a kanapéra a gyereket, tegyünk egy párnát kettőnk közé, mint ahogy a repülőn a könyöklő helyezkedik el, hogy kipróbáljuk, hogyan fog történni az utazás.
- Könnyen összecsukható, kisméretű babakocsit vigyünk, mert a hagyományos nagyméretű babakocsikat csak a csomagtérben van mód szállítani.
- A játékokra és az alváshoz szükséges kiegészítőkre itt is nagy szükség van, ne felejtsük el a kézi poggyászba tenni ezeket.
- Várakozás a felszállásra vagy a gép elhagyására néha unalmas lehet a gyermekek számára, ilyen esetekben egy csomag édesség vagy rágcsálnivaló jól bevált trükk szokott lenni figyelmük elterelésére (repülés előtt sok cukrot ne, nem kell a túlpörgős gyerek a fedélzetre).
- Ugyan repülés közben már nincs rá lehetőség, kérésre azonban a légiutas-kísérők örömmel állnak rendelkezésre (például a British Airways fedélzetén), hogy leszállás után a gyerekek megtekinthessék a pilótafülkét.
- Ha olyan helyre utazunk, ahol nagy az időeltolódás, próbáljunk meg legalább két napot hagyni a gyerekek számára visszaérkezés után, hogy visszaszokjanak az otthoni időzónához, mielőtt újra óvodába vagy iskolába mennének.