Péntek óta ismét látogatókat fogad a lepkekert a Fővárosi Állat- és Növénykertben.
Péntek óta ismét látogatókat fogad a lepkekert a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A Pálmaház mögött található létesítmény egy hatalmas sátor, amelynek „ponyváját” finomszövésű háló alkotja dupla rétegben; a kertet úgy alakították ki, hogy a közönség közvetlenül a lepkék között sétálhasson. Jelenleg mintegy harminc, többségében a trópusi Közép- és Dél-Amerikában őshonos lepkefaj nyolcszáznál is több egyedét láthazjuk, de a nyár folyamán délkelet-ázsiai fajokkal is bővül majd az állomány. Az egzotikus lepkék mellett egy védett hazai lepkefaj, a nappali pávaszem (Inachis io) is látható majd, jelenleg ugyanis csak a hernyókat láthatjuk, de a báb állapot után már megcsodálhatók a kikelő kifejlett egyedeket is.
A lepkekertben egyébként nemcsak kifejlett lepkéket, hanem hernyókat és bábokat is kiállítanak. A lepkeszaporítóban bebábozódott, vagy a trópusi tenyészállomásokról báb formájában érkezett állatok egy úgynevezett bábszekrénybe kerülnek, ahol mindaddig függenek, amíg a lepkék ki nem kelnek belőlük. Így a kifejlett lepkék kikelése is a közönség szeme láttára történik. A bábból kibújt lepkék a szerkényben pumpálják fel szárnyaikat, amikor pedig repülni kezdenek, a gondozók kinyitják a bábszekrény ajtaját, hogy csatlakozhassanak társaikhoz. Újdonság, hogy a lepkék mellett földi poszméhek (Bombus terrestris) is lesznek. A Magyarországon is őshonosnak számító, igen békés poszméhfaj a mezőgazdaság számára is rendkívül fontos növénymegporzó. Állatkertekben igazi ritkaságnak számít: Budapesten kívül az egész világon csak két állatkertben mutatnak be eleven poszméheket.
Vízilóetetés a közönség bevonásával
Az állatkerti munkatársak újfajta programmal igyekeznek közelebb hozni egymáshoz a látogatókat és a vízilovakat. 12 és 16 órakor ugyanis a közönség bevonásával etetik az állatokat. A vízilovak igen népszerű állatok, ezért az áltagosnál nagyobb mértékben érinti őket a közönségnek az a szokása, hogy teljesen felesleges, természetszerűtlen, vagy esetleg káros „táplálékokkal” etetik az állatokat, voltaképpen a tilalom ellenére. Mi több, 2004 augusztusában valaki egy gumilabdát dobott az egyik víziló kitátott szájába (a Süsü nevű állat néhány napon belül el is pusztult).
Az állatkerti munkatársak abban bíznak, hogy a program olyan módon teremt alkalmat a látogatóknak arra, hogy közelebb kerüljenek a vízilovakhoz, hogy közben az állatok egészsége nem kerül veszélybe.