A londoni King's College kutatói állatkísérletekben megtalálták a módját, hogy elpusztítsák azokat az őssejteket...
A londoni King's College kutatói állatkísérletekben megtalálták a módját, hogy elpusztítsák azokat az őssejteket, amelyek fenntartják a potenciálisan halálos vérrákot, miután kiderült, hogy két meghatározott fehérje termelődésének visszaszorítása leállítja a leukémia őssejtek növekedését. "A rákőssejtek ellenállóbbnak tűnnek a sugárterápiával és kemoterápiával szemben, mint a többi leukémia sejt, ezért eredetük, valamint annak megértése, miként ölhetjük meg őket, hatalmas lépés lesz a jövőben afelé, hogy még több ember élje túl a leukémiát" - magyarázta Peter Johnson a Cancer Research UK vezető klinikusa. A rákkutatással foglalkozó jótékonysági szervezet támogatásával végezték a most közzétett kutatást.
Az akut leukémiában szenvedő páciensek több mint 50 százalékánál visszatér a betegség, sokszor agresszívabb formában, mint a kiújulás előtt. A túlélési arány kedvezőtlen, öt év elteltével az érintettek kevesebb mint fele él. A kutatásban az MLL jelű gén mutációjával járó akut leukémiára összpontosítottak. A betegségnek ez a különösen agresszív formája felelős a gyerekkori leukémiák 70 százalékáért, és a felnőttkori akut leukémiás esetek 10 százalékáért.
A Bmi1 jelű fehérjéről már korábban is tudták, hogy kulcsszerepet játszik a rákőssejtek túlélésében és szaporodásában. A mostani kísérletekben azt mutatták meg, hogy önmagában a Bmi1 fehérje megcélzása nem elég az elfajzott őssejtek eltávolításához, ezért egy másik fehérjét, a Hoxa9-et is célba vettek. A kutatócsoport - mely eredményét a Cell Stem Cell című szakfolyóiratban ismertette - sikeresen szorította vissza mindkét fehérje termelődését, így meggátolták a rákőssejtek növekedését.