Ők a Beatles-re rázták a gombafrizurájukat, a hidegháború számukra napi valóság volt.
Ők a Beatles-re rázták a gombafrizurájukat, a hidegháború számukra napi valóság volt. A dalokat tekercses magnón hallgatták és még emlékeznek arra, mekkora szám volt az első színes tévé. Világszerte 76 millióan vannak a baby-boomerek, a II. világháború utáni, 1946 és 1964 közötti demográfiai robbanás szülöttei.
Egészségük már csak azért is fontos, mert a népes korcsoport rosszabb állapotban van, mint szüleik ugyanebben a korban. Nem csoda, hiszen hatalmas nyomás alatt élnek: a rossz gazdasági helyzetben nemcsak magukról kell gondoskodniuk, hanem szüleikről és gyermekeikről is. A generáció kutatásának legnagyobb bástyája, az Egyesült Államokbeli AARP mérései szerint a 45 és 64 év közöttiek húsz százaléka gondozza vagy támogatja anyagilag fiatalabb, idősebb rászoruló hozzátartozóját. A szervezet egyik vezetője Cheryl Matheis emiatt a generációt „klasszikus szendvics nemzedék”-nek nevezi. „Igazi zsonglőrködés, amit ez a generáció csinál, és sokan erre nincsenek lelkileg felkészülve. A legtöbben a pénzügyeik és az egészségük miatt aggódnak, mindeközben örülnek annak, hogy több időt tölthet együtt a család.”
Sose halunk meg!
A baby-boomerek örök fiatalnak tartják magukat, noha fizikai állapotuk az előző nemzedékeknél gyorsabban romlik. Ez nem csupán azon mérhető, hogy egy átlagos ötvenéves amerikai naponta négy pirulát kap be, de a krónikus megbetegedések száma is növekedett. Még el sem érik a 75-80 éves kort, mire többek közt túlsúllyal, cukorbetegséggel, magas vérnyomással és szívbetegséggel kell megküzdeniük - miközben ugyanúgy dolgoznak családjukra, mint évtizedekkel ezelőtt.
Hogy jó karban tartsák magukat, az ötvenes-hatvanasoknak a szépészeti beavatkozások helyett a testmozgást javasolják a szakemberek. Ez persze semmiképp sem maratonfutást vagy edzőtermi súlyzózást jelent: 30-40 perc torna csökkenti a depresszió kockázatát, a vércukorszintet és a vérnyomást, növeli az erőnlétet, javítja a mentális képességeket és a memóriát.
Friss agyak, szenvedélyes szívek
Az orvosok szerint az agyat legjobban a testmozgás, a társasági érintkezés és a tanulás tartja frissen. Az agy is ugyanolyan szerv, mint a többi, állítja több szakemberrel egyetértésben Bryan James, a Rush Alzheimer Kutatóközpont professzora-, amelynek oxigénre van szüksége. Ezért szükségesek a kardiovaszkuláris rendszert (szívet és az ereit) célzó gyakorlatok, amelyekkel az elbutulást megelőzhető. Ami sokak számára fájdalmas lehet: a baby-boomerek majdnem 30 százalékának mozgásszervi panaszai vannak. A tornagyakorlatok és a megfelelő testsúly megtartása önmagában ugyan még nem garancia a reumás ízületi gyulladással szemben, de erősíti az izmokat, és minél erősebbek az izmok, a reumás fájdalom annál enyhébb. A mozgás társaságban még jobban esik, és az új barátságok, impulzusok az agyműködést is aktivizálják. Nem késő beiratkozni egy tanfolyamra vagy egy könyvtárba, az olvasás és ismeretek szerzése amellett, hogy élményt ad, megóv a szellemi leépüléstől.
A szerelem örök, és ez a generáció sem mond le az élet teljes élvezetéről. A védekezés ugyan már kevésbé fontos a számukra - mondván, a teherbeesésre már úgysincs esély - , de az orvosok szerint fontos lenne, ha a betegségek megelőzése érdekében használnának gumióvszert. A szifilisz, a chlamydia vagy a HIV-ferőzések száma nő a korosodó amerikai népesség körében, a HIV-fertőzöttek negyede az amerikai Betegségellenőrzési és -megelőzési Központ statisztikái szerint ötvenéves vagy annál idősebb.
Remélhetőleg ez már csak azért sem okoz különösebb nehézséget, mivel a nemiség témáját, így a biztonságos szex kérdését is az idősebb generáció fesztelenebbül tudja partnerével megbeszélni – mondja Debby Hernick, az Indianai Egyetem kutatója. Így a testi szerelem akár még a kilencvenedik születésnap után is örömforrás marad.