2011. május. 16. 10:07 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 18. 12:11 Shake

Burberry és Louis Vuitton Mongóliában is

A XIII. században a legendás sangtui (Xanadu) palotában Kublaj mongol kán és háreme selyemruhákban, prémekben és drágaköves ékszerekkel parádézott, de Mongólia ásványkincseiből meggazdagodott mai "kánjai" ugyanígy kedvelik a luxust.

Mongólia az egyik legszegényebb ázsiai ország, ez azonban nem akadályozta meg, hogy nagy vagyonok halmozódjanak fel egy-egy kézben. Louis Vuitton, Armani, Hugo Boss és Burberry már mind üzletet nyitott Ulánbátor szívében. Dzsipek és európai sportkocsik is láthatók a kátyús utcákon. A divat a mongol gazdasággal párhuzamosan fejlődik, az embereknek egyre több költeni való pénzük van – magyarázta Sziizhuugiin Naszantulga, a Hugo Boss butik vezetője. "Inkább itt akarnak költeni, mint külföldre járni vásárolni" - mondta. 

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) mintegy 10 százalékos növekedéssel számol 2011-ben Mongóliában, amelynek a gazdasága "túlhevült" állapotban van a nemzetközi pénzintézet szerint. Az egy főre jutó átlagjövedelem a 2008-as 1800 dollárról (336 ezer forint) 2015-re eléri a 15 ezer dollárt (2,8 millió forint). A helyi valuta 10 százalékkal erősödött 2010-ben a dollárral szemben, ami olcsóbbá teszi az importot. 

A mongoloknak jó érzékük van a divathoz és mindig minőségi termékeket keresnek – folytatta folyékony angolsággal a 28 éves Naszantulga, aki külföldön végzett kereskedelmi tanulmányokat. Az emberek szeretnek dicsekedni az autójukkal és büszkék arra, hogy a lehető legjobban öltözködnek. A luxus sokáig idegen fogalom volt a hét évtizeden át szovjet befolyás alatt élő modern kori Mongóliában. Az ulánbátori luxusüzletek többsége a Központi Torony nevű új irodaházban található, a Suhbaatar térnél, ahol a modern mongol államot 1921-ben kikiáltották. 

A Louis Vuitton üzlet VIP termében a gazdag klienseket kényelmes fehér bőrkanapén kínálják hellyel, ahol kiválaszthatják 800 eurós (214 ezer forint) cipőjüket vagy a több mint 500 eurós (133 ezer forint) napszemüvegüket. Ez a fitogtatott gazdagság szöges ellentétben áll a mongolok nagy részének helyzetével, akik alig jutnak ötről-hatra: keményen robotolnak a bányákban, az állattenyésztésben vagy a Kínából importált javaké rtékesítésében. A fővárosi irodalmi alkalmazottak havi bére mintegy 250 dollár (46 600 forint), a minimálbér pedig mindössze havi 115 dollár (21 400 forint).