A franciák és az angolok már négy évszázada piknikeznek, a magyarok a rendszerváltás idején kaptak rá az ízére. A Páneurópai Piknik révén a szabadtéri társas lakomára utaló elnevezés nálunk egy kellemes bukéval is párosul. Megkérdeztük Nagy Lászlót az 1989-es esemény krónikását és Saly Noémi művészettörténészt a magyaros piknikezési szokásokról.
Kockás abrosz, demizson. Ezek voltak a piknik fő kellékei már a 18. században is, amikor Tony Willis írásában először rögzítésre került ez a társasági étkezési forma. Bár a britek és a a franciák civakodnak a szó eredetén, az utóbbiakat igazolja Willis, aki szerint a szó francia a 'piqué' (csipegetni) és 'niqué (kis semmiség) szavak összetételéből származik, és azt a szokást írta körül, amikor az étterembe érkező társaság az ebédhez a bort maga vitte. Későbbiekben alakult át az értelme, amikor már mindenki hozzájárult a lakomához valami aprósággal, étellel, itallal egyaránt, így nem volt szükség vendéglátó-egységre, hisz az maga volt a természet.
Francia vagy brit, de mindenképp úri módi
A felsőbb réteg szórakozási formája volt a picnic, avagy picknick, és nagy szerepe volt a városok megjelenésének a kialakulásában. A városi ’upper class’ igénye felmerült arra, hogy kiszabaduljon a természetbe. A plein air festészet is megörökítette ezeket az alkalmakat, és ha nem szokott volna hozzá a műkedvelő szemünk, még csodálkozhatnánk is rajta, hogy a fűben heverészéshez miért volt elengedhetetlen a hatalmas karimájú kalap, a fűzővel kényelmetlenített, habos-babos ruha, a férfiaknak pedig a legdivatosabb felöltő, melyen a fűnyom csúnya foltot hagyhatott: mivel a kiszakadás nem jelentett egyet a városi lét megtagadásával. Sőt, annak kiteljesedése volt. Később, mint minden úri módi leszivárgott a polgári és munkás rétegekbe, manapság pedig amint kisüt a nap, kimenekülnek a városlakók a mesterségesen kialakított parkokba, legyen az a londoni Hyde, vagy a párizsi Parc Monceau.
Magyarosan: majális
A magyarok nem piknikeztek, hanem inkább majálisoztak, erre Szinyei Merse Pál 1873-as azonos című festménye a legszebb bizonyíték. Saly Noémi művészettörténész szerint már évtizedekkel előbb, 1830 körül is szokás volt a szabadtéri lakomázás Pesten, ahol a Városliget szolgált tökéletes helyszínként a kimeneküléshez. Ágai Adolf Porzó a Pestről Budapestre című 1912-es művében például külön fejezetet szánt a Városligeti séták leírásának. A budaiaknak ugyancsak volt kedvenc májusi helyük: a Városmajorba és a Sváb-hegyre vezetett a menekülési útvonal már jó százötven évvel ezelőtt is, húsvétkor pedig tradicionálisan a Gellért-hegyen huppant fűbe a körmenetről érkező keresztény polgárság.
A századforduló és az iparosodás a munkásrétegeket is a városba hozta, akik az ipartelepeken csupán a „vaslábosokban virító sárga füvet” élvezhették a mindennapokban, így az úri módit lekoppintva a gyári nép is kiszabadult hétvégenként a természetbe. De a piknikezés mégsem vált használatossá sem a polgári, sem a munkás körökben, a szocialista rendszerben is megmaradt a majális elnevezés, legfőképp a május 1-ei felvonulások aposztrofálásaként.
Piknik a’la vasfüggöny
1989-ben jött az áttörés, méghozzá szó szerint. Az úgy nevezett Páneurópai Piknikről augusztusban kezdtek el szórólapozni országszerte. A Sopronpusztára szervezett történelmi esemény ötletadója a debreceni Mészáros Ferenc volt. A kiinduló gondolata az volt, hogy az osztrák barátokkal kellene csinálni egy kis heppeninget a nyugati határnál, meséli el kérdésünkre Nagy László, a Páneurópai Piknik '89 Alapítvány kuratóriumi tagja és titkára, aki az eseményen maga is jelen volt. „Ezért lett piknik a neve: egy szűk körű baráti összejövetelnek szántuk szalonnasütéssel. Végül húszezren jöttek” - emlékszik vissza Nagy.
Az első nagy magyar piknik tehát összeurópai volt, a kezdeményezés elején még akarták hívni: „piknik a vasfüggöny mellett”. Később kerestek egy olyan jelzőt, mely utalhat a közös bulira. Így találta ki az egyik szervező Páneurópai pikniket, és ez került rá a szóróanyagokra is – világít rá Nagy (a tévhit ellenére az eseményhez nincsen köze a Páneurópai Uniónak).
Kicsit sem savanyú
Azóta a pikniket más szervezetek is használják olyan események felcímkézésére, melyek valami közös ügy érdekében, mégis kötetlenebb módon jönnek létre. Saly szerint bár lehet, hogy nem szűk körűek ezek a piknikek, mégis különböznek a majálisoktól. „Valamilyen elkülönülő, intimebb közösséget feltételez, a tömeges eseményekre nemigen használjuk” – véli a művészettörténész.
Szerencsés, hogy a politika egyik irányzata sem tudta kisajátítani magának a kifejezést, bár a Fidesz már nyolc éve tartja meg saját polgári piknikjét a Somogy megyei Kötcsén, illetve az LMP május elseje alkalmából már három éve pokrócos összejövetelekkel különbözteti meg magát a majálisozóktól. Legutoljára például múlt vasárnap a "Piknik a Vérmezőn" keretében. Nem pórnépi hejehuja ez, hanem értelmiségi lazulás: Kötcsén például Audi A8-asokból kipakolt szenes zsákok segédletével főzik a lecsót - legutóbb maga Schmitt Pál kavarta - a stratégiázás mellett és csak szigorúan meghívóval érkezhet az arra méltó „polgár” vagy „elvtárs”.
A szabadság mellékíz nélkül
Nemhogy a pártok, de maga a politika sem tudta rányomni elitista bélyegét a francia eredetű szóra, így május beköszöntével gombamód szaporodnak a piknikes felhívások. Az Európa Nap alkalmából május 7-én szombaton például Szecessziós Pikniket szervez a Hungarofest és a budapestUNDERGUIDE a Magyar Nemzeti Múzeum kertjébe, mely visszatér a nyugati gyökerekhez: a szervezők elmondták kérdésünkre, hogy „Az európai szecesszió nagymesterei” című kiállítás zárásaként találták ki az eseményt, mely utal a plein air festészet kiválóságaira, és a 18. századi piknikezés hangulatát elevenítené fel a belváros közepén. Vihet tehát magával mindenki kontyalávalót és finomságokat, majd a gyepre telepedve élvezheti a múzeumi kert "nyílt levegőjét".
Május 8-án pedig újra lesz Deszkás Piknik, mely a gördeszkások hagyományos összejövetele. A 2009-ben alapított mozgalom évente kétszer hozza össze a a deszkásokat Budapesten több száz fő részvételével. A Deszkás Piknik nevét amiatt kapta, mert az esemény fő attrakciójának tartott gördeszkás felvonulás után a résztvevők a Városligetben, a szabadban deszkáznak, buliznak. Idén pedig kitágítják a kört, és más utcai sportolókat is várnak, így BMX-sek és görkorisok is csatlakozhatnak. „Az lakomázás nálunk annyira nem jellemző, bár ez volt az alapötlet” – meséli Dezső András az egyik szervező. - „Rájöttünk ugyanis, hogy a deszkázás mellett kényelmetlen falatozni”.