A Valentin-nap után a szinglik napját ünneplik az olaszok
Ingyenes múzeumjegyet kaptak szombaton és vasárnap ajándékba az olasz szerelmesek. A február 14-i Bálint-napot viszont egyre inkább háttérbe szorítja az ezt követő Szent Faustino, a szinglik oltalmazójának ünnepe.
"Nincs édesebb a kultúránál" jelmondattal Olaszország állami és városi múzeumai egész hétvégén ingyen várták a Bálint-napot ünneplő párokat. Azonnal vita is lett belőle: a meleg párok tiltakoztak, mivel több helyen csak a heteroszexuális párokat engedték be.
A kultúra azonban nem tartozik a szerelmesek kedvenc ajándékai közé: a Confcommercio kereskedelmi konföderáció adatai szerint San Valentino napján az első számú meglepetés a csokor virág lesz, hatvan százalékban rózsa. A férfiak ezután leginkább édességet vesznek szerelmüknek, vagy február 14-én este étterembe, diszkóba viszik szívük hölgyét. A nők parfümmel lepik meg párjukat, és divattá vált a romantikus utazás is.
Az idei Bálint-nap újdonságának a technológia számít: egyre többen küldenek digitális csókokat vagy szív alakú USB-kulccsal lepik meg egymást. Az olasz szerelmesek zarándokhelyének ilyenkor az umbriai Terni városa számít, ahol San Valentino (176-273) ereklyéit őrzik. A mártír püspökről azt tartja a legenda, hogy veszekedő szerelmeseket békített ki, valamint egy római keresztény lányt és egy pogány férfit is megesketett.
Szent Bálintnak azonban versenytársa is akadt: a február 15-én ünnepelt San Faustino, a szinglik védőszentje. A szerelmesek ünnepét követően a még mindig párt keresők ünneplik magukat. A felmérések azt mutatják, hogy Olaszországban a szinglik aránya elérte a 10 százalékot. A magányosan élő nők hatvan százaléka özvegy, közel harminc százalék hajadon, a többiek elváltak. A pár nélküli férfiak 53 százaléka agglegény, csaknem húsz százalék özvegy, a többi elvált.