Shake hvg.hu 2010. december. 30. 21:08

2010 legizgalmasabb legendaleleplezései

Az Urban Legends blog szerzője - az évvége közeledtével - összegyűjtötte 2010 számára emlékezetes bejegyzéseit.

Helyesen használjuk-e a kokárdát?

A magyar kokárda piros-fehér-zöld színű, tehát helyesen kívülre kerül a zöld – terjedt a nemzeti ünnep környékén a közösségi oldalakon. A blog szerzője megkérdezte a kort ismerő történészt.

Hatos… faszt, kilences

A legendás lottóhúzásról mindenki hallott, nagyon sokan vallják is, hogy saját szemükkel látták. A blogger májusban összeírta, mennyit sikerült megfognia a történetből.

A varsói gyors mint orákulum?

A magyar-lengyel politikai hasonlítgatás kedvelt publicisztikai, elemzői fordulat. Utólag sok párhuzamot lehet találni, de ugyanígy jelentős különbségeket is. Jóslásra éppen utóbbi miatt nem ajánlott, a kifejezés mégis rendre felbukkan ilyen kontextusban is.

Beethoven és a 74 perces cédék

A cédék hosszát valóban úgy határozták meg, hogy elférjen rajtuk Beethoven 9. szimfóniája?

Szólt-e Kossuth rádió a káposztából?

Káposzták, melyekből gyönyörűen szólt a Játék és muzsika tíz percben. Fogtömések, melyek mellett nem volt szükség Sokolra sem. Mit mondanak erre a szakemberek?

Gyűjtöttünk-e pénzt Isaura felszabadítására?

“Egy olyan országban, ahol pénzt gyűjtöttek Isaura felszabadítására, bármi megtörténhet” – szól a sokat emlegetett közokosság. De vajon mi igaz e híres-hírhedt gyűjtésből?

Huj-huj hajrá

Az ősmagyar szurkolói rigmust állítólag szovjet kérésre szorították ki a magyar lelátókról, mert a huj szó az orosz argóban férfi nemi szervet jelent. A blogger megpróbálta kideríteni, mi ebből az igazság. A legendaoszlatás kapcsán  néhány más, Aranycsapattal kapcsolatos mellékanyag született.

Járt-e Rejtő Jenő légiósként Afrikában?

A szerző Thuróczy Gergellyel azt nézte meg, Rejtő valóban fizetett-e kéziratokkal, majd azt, légiósként járhatott-e Afrikában.

A teljes évzáró válogatás elolvasható az oldalon. 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?