Léteznek olyan szülők, akik élnek-halnak a gyerekekkel való közös játékért, másoknak minden legóépítéssel töltött perc...
Léteznek olyan szülők, akik élnek-halnak a gyerekekkel való közös játékért, másoknak minden legóépítéssel töltött perc kínszenvedés. Különösen neuralgikusak lehetnek a társasjátékok, amelyek számos próbatétel elé állítják a családtagok jellemét. És itt egyáltalán nem csak a kicsikre gondolunk. A győznivágyáson és a szabályok egyéni értelmezésén kívül még az unalom is jelentős tényező lehet, sokadszorra kínzás a Ki nevet a végén? minden változata és a Monopoly jellegű játékok is elvesztik varázsukat egy idő után. A játékgyártók állandóan próbálkoznak újításokkal, a legtöbb játék azonban a mi tetszésünket nem nyerte meg. Sok esetben a grafika és a kivitelezés riasztóan közönséges és primitív, máskor a játék kiinduló helyzete tűnik értelmetlennek. Léteznek azonban szenvedélyes játékosok, akik felnőtt létükre estéről-estére társasjátékokkal múlatják az időt és tapasztalataikat még a neten is megosztják. Tőlük hallottunk először a Carcassonne nevű társasjátékról és annak junior változatáról – mégpedig csupa jót. A profik szerint egy 6 évesnek már felesleges a Carcassonne gyermekei néven futó termék, simán kezdhet felnőtt szinten, mi kishitűek voltunk és maradtunk a gyerek verziónál. Legnagyobb meglepetésünkre a nagycsoportos pillanatok alatt megértette az elsőre bonyolultnak tűnő szabályokat és azóta is ügyesen használja, néha könnyedén veri a nagyokat is.
A játék különleges gondolkodást igényel, az utakat, mint hálózatokat nézve előre kell tervezni minden egyes kártya lerakásánál, az úton már ott lévő más színű gyerekeket is figyelembe véve. Az egyértelmű fejlesztő hatás mellett a Carcassonne további előnye, hogy aránylag rövid idő, 15-30 alatt vége egy játéknak. A felnőtt változat igen hosszan is játszható a külön megvásárolható kiegészítőknek köszönhetően, bennünk ez az igény még nem merült fel, de sokak szerint ez a játék maratoni éjszakák főszereplője is lehet. A pozitív tulajdonságoknak még nincs vége, Carcassone közben ugyanis sokkal kevesebb a vita. Nem mondanánk, hogy teljesen feszültségmentes és a felnőtt verziónál a többi játékos hátrányos helyzetbe hozása (szívatása) is könnyen elképzelhető, de a gyerekeknek készült változatra ez kevésbé jellemző. Ettől még persze zokoghat a kiskorú, és szokott is, ha nem ő nyer.
A legnagyobb meglepetést a felnőttek számára az élvezet jelenti, mivel olyanok is örömöküket lelhetik a Carcassonne-nal való játékban, akik egyébként utálják a társasjátékokat. Ritkán költhetünk el játékra körülbelül 4500 forintot ennyire okosan, tekintettel rá, hogy a rossz játékok sem olcsók. 4 éves kortól ajánlott, mi ennyire kicsi gyereken még nem teszteltük, de hiszünk a gyártónak és a forgalmazónak. Hardcore játékos családok talán próbálkozzanak inkább a felnőtt verzióval, hosszú távon jobb befektetés. A Carcassonne gyermekeiről ide kattintva megtekinthet egy angol nyelvű bemutatót, a felnőtt verzióról pedig magyar nyelvű videós ajánlás is elérhető.