A magyarok csak panaszkodni tudnak. Az itt élő külföldieknek az első, ami feltűnik a magyarok szavajárásában, az állandó jajongás. A Gramp ez ellen szeretne tenni, és megjelölte az első, hivatalos örömnapot: november 25. Megkérdeztük az ötletgazdát Szalay Krisztát a kezdeményezésről.
Groups And Many People, magyarul Közös Együttmozdulás Szalay Kriszta színész és írónő kezdeményezése, aki egy napsütéses délután az erkélyen üldögélve azon morfondírozott, hogyan lehetne a fiatalokon keresztül jókedvre deríteni az országot, sőt! Az egész világot. Ezért is kereste a legjobb angol kifejezést egy olyan megmozdulásra, ahol együttesen lehet örülni. De minek?
Szalay örülne, ha az örömnap évről-évre megvalósulna és pár esztendő elteltével akár Valentin-napi méreteket öltene. Bár a szkeptikusok úgy vélik, a szerelmesek februári ünnepét a virág-és ajándékkereskedők találták ki, hogy fellendüljön az üzlet, ehhez képest Szalay szerint az örömnaphoz nem kötődne semmilyen érdek, csupán létünk egyszerű megörvendeztetése, egymás iránti tiszteletünk és szeretetünk kifejezése, embertársaink irányába történő kedves megnyilvánulásaink méltatása, egymás kitüntetése: azaz egy jó nagy ölelés.
Egy színdarab is készült az örömnap alkalmából, Szalay Kriszta középiskolában játszódó igaz meséje széthullott, földi civilizációnkról szól, amit ha elég távolról - például egy földre tévedt UFO szemszögéből - nézünk, még mindig lehet gyönyörűnek látni.
Jövő szerdán lesz az ősbemutató a Budapest Bábszínházban, utána pedig az ország nagyvárosaiban egybegyűlt középiskolások, tanáraik és szüleik közös örömünnepe következik, interaktív láncot képezve a pozitívan gondolkodók között. Szalay célja, hogy a 2011-es soros EU elnökségünkön már büszkélkedhessünk a magyar eredetű GRAMP eredményeivel és a nevetés ragadós elve mentén más országokat is be tudjunk kapcsolni az örömködésbe, továbbá, hogy világgá kürtölhessük vidám üzeneteinket, melyek csak és kizárólag pozitív tartalommal bírnak.
Hasonló dalolós összefogás Magyarországon eddig pont ellenkező előjellel történt: a magyar panaszkórus Seres Dezső világhírű Szomorú vasárnap című dallamát szövegezte át 2007 nyarán, hogy görbe tükröt állítson a hazai siránkozós, sírva-vigadós mentalitás elé. A Budapest Complaints Choir csak a 14. volt a sorban, 2005-ben finnek alapították az első gondos-bajos énekkart, mely emberek panaszára komponált dallamot, hogy egy nyilvános helyen összegyűlve, a sok rosszkedvet okozó gondolattól egy pozitív üvöltés során megszabaduljon. Itthon rövidéletű volt a fővárosban debütáló kórus, mely a Corvintetőn tömörülve adta elő a panasz igazi, magyar verzióját.