2010. július. 06. 16:07 Medipress Utolsó frissítés: 2010. július. 06. 16:20 Plázs

A pénz valóban nem boldogít

A legújabb felmérések szerint bár a több pénz növelheti az elégedettség érzetét az emberekben, mégsem tesz senkit boldoggá.

A Gallup felmérése során összesen 136 ezer embert kérdeztek meg 132 országból. A résztvevőknek nullától tízig kellett pontozniuk napi élményeiket és boldogságérzetüket. Az eredmények alapján egyértelműen kiderül, hogy a pénzügyek rendezettsége, azaz a rendszeres anyagi bevétel növeli az elégedettség érzését, de mégsem ez tesz egyértelműen boldoggá, hiszen a pozitív érzések inkább olyan dolgokhoz köthetők, mint a családi támogatás, a baráti kapcsolatok rendezettsége és a munkahelyi siker.

"Szinte mindennap feltesszük magunknak a kérdést: vajon boldogabb lennék, ha több pénzem lenne? A mostani kutatás eredményei szerint a válasz eléggé kétséges. Valójában a boldogság attól függ, hogyan tekintünk az életünkre: ha az anyagi biztonság jelenti a boldogságot, akkor igen, a több pénz több örömet okoz, a legtöbb embernél azonban ez máshogy működik" - fogalmazott Ed Diener, az Illinois Egyetem pszichológus professzora.

A pszichológus szerint nem kell, hogy dúskáljunk az anyagi javakban ahhoz, hogy jól érezzük magunkat és pozitív hatások érjenek. Persze az anyagi biztonság jelentős terhet vehet le a vállunkról, de nem kell, hogy a boldogság egyet jelentsen a pénzzel.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.