Világ hvg.hu 2010. november. 12. 11:02

Elmegyógyintézetbe zárták őket, mert panaszkodtak

Emelkedni látszik azoknak a kínaiaknak a száma, akiket a hatóságok alaptalanul és jogtalanul zárnak elmegyógyintézetekbe, mert esetleg panasszal vagy beadvánnyal fordultak a kormányhoz bizonyos kifogásaik, vitás ügyeik miatt – állítják emberjogi szervezetek.

Azért nőhet a jogtalan elmegyógyintézeti elzárások száma, mert a helyi hatóságok tagjain egyre nagyobb a nyomás, hogy csírájában fojtsák el a társadalmi elégedetlenséget, de a korábbiakkal ellentétben már nem kapnak szabad kezet az általuk bajkeverőknek tekintett emberek bebörtönzéséhez – írja a New York Times.

„A rendőrség tudja, hogy az önkényes őrizetbe vétel illegális, emiatt már aggódniuk kell” – idézi a lap Huang Xuetao shenzeni ügyvédet, aki szerint emiatt kerülhetnek többen elmegyógyintézetbe az őrszoba vagy a börtön helyett. „A tisztviselők felfedeztek egy nagy lyukat a pszichiátriai rendszerben, amelyet egyre inkább kihasználnak” – tette hozzá az ügyvéd a lap szerint.

Az orvosok nem tudnak nemet mondani

A kínai pszichiátriai rendszerben egymást érik a problémák: hiányzik a visszaélések és a durva bánásmód elleni jogvédelem, kétes az orvosetika színvonala és alulképzettek az orvosok és az asszisztensek, akik ráadásul kötelességüknek érzik, hogy egészségi állapotától függetlenül bárkit felvegyenek az osztályra, aki rendőri vagy tisztviselői kísérettel érkezik.

Jobb, ha nem panaszkodnak
AP/Muhammed Muheisen

A kínai központú Civil Rigths and Livelihood Watch nevű emberjogi szervezet az elmúlt évtizedből 200 olyan esetet összesített, amelyekben olyan embereket zártak el alaptalanul elmegyógyintézetekbe, akik hivatalos panasszal, beadvánnyal fordultak a kormányhoz. A szervezet szerint az ilyen esetek száma az általuk felmértnél sokkal magasabb lehet.

Aki sok panaszt nyújt be, biztosan őrült

Kínában már nem teszik közzé az állampolgári panaszok, beadványok számáról szóló hivatalos adatokat, de egy 2004-es becslés szerint évente több mint 10 millió ember ír beadványt vagy látogatja meg a kormányhivatalokat ezzel a céllal. Ezer panasz közül mindössze kettőt oldanak meg – derül ki a lap szerint a pekingi Tsinghua Egyetem idei jelentéséből. A kormányhivatalnokok munkájának éves értékelése során a jó munka jele, ha csökkennek a panaszok száma, ugyanakkor „fekete pontot” jelent, ha ezeket az ügyeket együtt kezelik, és szélesebb körű elégedetlenséget kavarnak fel.

Elfojtanák a társadalmi elégedetlenséget
AP

A kitartóan, akár több éven keresztül is panaszokat benyújtó kínaiakat sok esetben eleve őrülteknek tekintik a kórházak, illetve a kormányhivatalok munkatársai. A közelmúltban az egyik nagy presztízsű pekingi egyetem professzora fogalmazott úgy, hogy „nincs kétségem afelől, hogy a csökönyös, professzionális kínai panaszgyártók 99 százaléka elmebeteg.” Később bocsánatot kért a megjegyzéséért – tette hozzá a lap.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról